Beynəlxalq Parlamentarilər Konqresinin (İPC) nümayəndə heyəti ilə görüşdə COP29-a hazırlıq prosesi üzrə fikir mübadiləsi aparılıb, IPC-nin İqlim Dəyişikliyi üzrə Beyin Mərkəzinə dair təşəbbüsü çərçivəsində tərəfdaşlıq məsələləri müzakirə olunub.
İqtisadiyyat nazirinin birinci müavini Elnur Əliyev Beynəlxalq Parlamentarilər Konqresinin (İPC) nümayəndə heyəti ilə görüşüb.
Görüşdə BMT-nin İqlim Dəyişikliyi üzrə Çərçivə Konvensiyasının Tərəflər Konfransının 29-cu sessiyası - COP29-un Azərbaycanda keçirilməsinin ölkəmizin “yaşıl” iqtisadiyyatın inkişafına, qlobal iqlim problemlərinin həllinə verdiyi önəmin göstəricisi olduğu vurğulanıb. COP29 çərçivəsində beynəlxalq təşkilatlarla əməkdaşlığın diqqət mərkəzində olduğu bildirilib, ölkəmizdə “yaşıl” enerjinin təşviqi və qlobal iqlim dəyişikliyinin təsirlərinin azaldılması istiqamətində tədbirlərin həyata keçirilməsinə xüsusi diqqət göstərildiyi qeyd edilib.
Görüşdə IPC-nin İqlim Dəyişikliyi üzrə Beyin Mərkəzinə dair təşəbbüsü çərçivəsində tərəfdaşlıq məsələləri müzakirə olunub.

During the meeting with the delegation of the International Parliamentarians’ Congress (IPC), an exchange of views was held on the preparation process for COP29, and partnership issues were discussed within the framework of IPC's initiative regarding its Climate Change Think Tank.
First Deputy Minister of Economy Elnur Aliyev met with the delegation of the International Parliamentarians’ Congress (IPC).
During the meeting, it was emphasized that hosting the 29th session of the United Nations Framework Convention on Climate Change Conference of the Parties (COP29) in Azerbaijan demonstrates the country’s commitment to the development of a “green” economy and to addressing global climate challenges. It was noted that cooperation with international organizations will be a key focus within the COP29 framework, and that special attention is being given in Azerbaijan to promoting “green” energy and implementing measures to mitigate the impacts of global climate change.
The meeting included discussions on partnership opportunities within the framework of the IPC’s initiative to establish a Climate Change Think Tank.