Beynəlxalq Maliyyə Korporasiyasının Avropa üzrə regional direktoru ilə görüşdə dövlət-özəl sektor tərəfdaşlığı və potensial layihələr müzakirə edilib.
İqtisadiyyat nazirinin müavini Səməd Bəşirli Beynəlxalq Maliyyə Korporasiyasının (IFC) Avropa üzrə regional direktoru İnes Roşa ilə görüşüb.
Görüşdə bildirilib ki, ölkəmizdə aparılan iqtisadi islahatlar beynəlxalq maliyyə qurumları tərəfindən dəstəklənir. Azərbaycanın IFC ilə əməkdaşlığının genişlənməsi, bu kontekstdə ölkəmizdə mütərəqqi təcrübə və yeniliklərin təşviqi önəm daşıyır. Azərbaycanın sosial-iqtisadi inkişaf prioritetləri, əlverişli işgüzar mühiti, investorlar üçün yaradılan imkanlar barədə məlumat verilib. Qeyd olunub ki, ölkəmizin iştirakçısı olduğu nəhəng layihələr regionda dayanıqlı inkişafa nail olunmasında önəmli faktora çevrilib. Diqqətə çatdırılıb ki, ölkəmizdə dövlət-özəl sektor tərəfdaşlığı üzrə layihələrin reallaşdırılması üçün böyük imkanlar var.
Tərəflər COP29, dövlət-özəl sektor tərəfdaşlığı, dəniz suyunun duzsuzlaşdırılması yolu ilə içməli su istehsalı layihəsi üzrə əməkdaşlıq və IFC-nin cəlb oluna biləcəyi potensial layihələr barədə müzakirə aparıblar.

During a meeting with the regional director of the International Finance Corporation for Europe, the discussion focused on public-private partnerships and potential projects.
The Deputy Minister of Economy, Samad Bashirli, met with Ines Rocha, the regional director for Europe at the International Finance Corporation (IFC).
The meeting highlighted that the economic reforms being implemented in our country are supported by international financial institutions. The expansion of Azerbaijan's cooperation with the IFC is crucial for promoting progressive practices and innovations within the country. Information was provided about Azerbaijan's socio-economic development priorities, the favorable business environment, and the opportunities created for investors. It was noted that the major projects in which our country participates have become a significant factor in achieving sustainable development in the region. It was emphasized that there are substantial opportunities for the implementation of public-private partnership projects in our country.
The parties discussed cooperation regarding COP29, public-private partnerships, and projects for the production of drinking water through seawater desalination, as well as potential projects in which the IFC could be involved.