“Yaşıl Həmrəylik- 2024” ideya müsabiqəsi təşkil edilib
Azərbaycan Respublikasının Prezidenti yanında Vətəndaşlara Xidmət və Sosial İnnovasiyalar üzrə Dövlət Agentliyinin və İqtisadiyyat Nazirliyinin birgə təşkilatçılığı ilə “Yaşıl Həmrəylik - 2024” ideya müsabiqəsi keçirilib.
“Yaşıl dünya naminə həmrəylik ili”nə həsr olunmuş tədbir İqtisadiyyat Nazirliyi yanında Elmi Tədqiqat İnstitutunun nəzdindəki Təlim Tədris Mərkəzinin dəstəyi ilə Şamaxıda baş tutub.
Müsabiqədə ümumilikdə hər iki qurumun əməkdaşlarından ibarət 20 komanda yarışıb. İştirakçılar “yaşıl ictimai xidmətlər”, ekoloji məlumatlılığın artırılması, “yaşıl iş mühiti”,  bu sahədə ictimai iştirakçılığın təşviqi mövzularında rəqəmsal həll konseptləri hazırlayıblar.
Məqsəd innovasiya yönümlü potensialın aşkarlanması, “yaşıl iqtisadiyyat”ın və “yaşıl iş mühiti”nin təşviqi, əməkdaşlar arasında şəbəkələşmənin genişləndirilməsi, innovativ düşüncə tərzinin aşılanması olub.
Tədbir çərçivəsində İqtisadiyyat Nazirliyinin tabeliyində fəaliyyət göstərən Dördüncü Sənaye İnqilabının Təhlili və Koordinasiya Mərkəzinin nümayəndəsi tərəfindən “Rəqəmsal İqtisadiyyat və Sənaye 4.0”  mövzusunda təqdimat edilib.
İnnovativ yanaşmanın tətbiqi, dayanıqlılıq, prosesə strateji yanaşma, səmərəlilik və təqdimat bacarıqları meyarlarına uyğun aparılan qiymətləndirməyə əsasən müsabiqədə I yerin qalibi Dördüncü Sənaye İnqilabının Təhlili və Koordinasiya Mərkəzinin “Yaşıl işıq“  komandası, II yerin qalibi Azərbaycan Respublikasının Prezidenti yanında Vətəndaşlara Xidmət və Sosial İnnovasiyalar üzrə Dövlət Agentliyinin “Ekoland” komandası, III yerin qalibi isə Əmlak Məsələləri Dövlət Xidmətinin “Horizon” komandası olub.

The "Green Solidarity - 2024" idea competition was organized jointly by the State Agency for Public Service and Social Innovations under the President of the Republic of Azerbaijan and the Ministry of Economy.
An event dedicated to the "Year of Solidarity for a Green World" was held in Shamakhi with support from the Training and Education Center under the Scientific Research Institute of the Ministry of Economy.
A total of 20 teams, comprising employees from both organizing institutions, competed in the competition. Participants developed digital solution concepts on topics such as “green public services,” raising environmental awareness, creating a “green work environment,” and promoting public engagement in these areas.
The goal was to identify innovation-oriented potential, promote the “green economy” and “green work environment,” expand networking among employees, and foster a mindset of innovative thinking.
As part of the event, a representative from the Center for Analysis and Coordination of the Fourth Industrial Revolution, operating under the Ministry of Economy, delivered a presentation on “Digital Economy and Industry 4.0.”
Based on criteria such as the application of innovative approaches, sustainability, strategic approach to processes, efficiency, and presentation skills, the competition awarded first place to the "Green Light" team from the Center for Analysis and Coordination of the Fourth Industrial Revolution. The "Ekoland" team from the State Agency for Public Service and Social Innovations under the President of the Republic of Azerbaijan took second place, while the "Horizon" team from the State Property Service received third place.