KOB-ların biznes sahəsində bilik və bacarıqlarının artırılması qabaqcıl metodlarla dəstəklənir
KOB Model Müəssisənin imkanlarından faydalanmış sahibkarlar istehsal prosesində uğurlu nəticələr əldə ediblər.
KOB-ların biznes biliklərinin və bacarıqlarının artırılması istiqamətində görülən tədbirlərin davamı olaraq, cari ilin mart ayından etibarən Azərbaycan Texniki Universitetində fəaliyyət göstərən KOB Model Müəssisəsinin imkanlarından artıq 61 sahibkarlıq subyekti faydalanıb. Onlar model müəssisədə keçirilən təlimlərdə öyrəndikləri bilikləri və metodları istehsal prosesində tətbiq edərək uğurlu nəticələr, o cümlədən istehsalatda məhsuldarlığın artmasına nail olub, vaxt və xərclərə qənaət edə biliblər. Belə ki, KOB Model Müəssisəsində keçirilən təlimlərdə iştirak etmiş “Caspian Textile” MMC, “GillMed” MMC, “GrandTek” MMC, “Absheron-Saffron” MMC-də və s. şirkətlərdə istehsal prosesinin müxtəlif mərhələləri üzrə vaxt itkisi faizinin azaldılmasına, istehsal və istehsaldan sonrakı mərhələlər üzrə israfın qarşısının alınmasına nail olunub.
KOB Model Müəssisəsi Kiçik və Orta Biznesin İnkişafı Agentliyi (KOBİA) tərəfindən yaradılıb. Model müəssisənin təlim imkanlarından faydalanan KOB subyektlərinin mühəndisləri və texniki heyəti təlim və təcrübə əsnasında öyrəndiklərini öz şirkətlərində tətbiq etməklə məhsuldarlığın artırılması, vaxta və xərclərə qənaət etmək və s. bacarıqlarını artırırlar. Burada ilkin planlaşdırmadan başlayaraq müəssisənin qurulmasına qədər real biznes prosesini əyani müşahidə etmək mümkündür. KOB Model Müəssisənin təlimçiləri tərəfindən “Kaizen”, “Six Sigma”, “5S”, “ΚΡΙ-ΚΑΙ” və s. kimi strategiya və modellərə dair mövzular tədris olunur və tətbiqi sınaqdan keçirilir.
Model müəssisənin xidmətlərindən sənaye istehsalı ilə məşğul olan biznes subyektləri istifadə edə bilərlər. Bunun üçün sahibkarlar KOBİA-ya, eləcə də model müəssisənin sosial media hesabları vasitəsilə müraciət edə bilərlər. Agentliyə daxil olan müraciətlər müvafiq bazaya əlavə edilir və tələblərə cavab verən sahibkarlar təlim proqramına uyğun olaraq, mərhələli şəkildə təlimlərə cəlb olunurlar. KOB Model Müəssisəsi tərəfindən keçirilən təlimlərdə sahibkarlarla yanaşı, aidiyyəti ixtisaslar üzrə təhsil alan tələbələr və bu fənləri tədris edən müəllimlər də iştirak edə bilərlər. KOB Model Müəssisə tərəfindən sahibkarlara göstərilən bütün xidmətlər ödənişsizdir.
Qeyd edək ki, KOB subyektləri və sahibkarlıq fəaliyyətinə başlamaq istəyənlər  Model Müəssisə ilə yanaşı, KOBİA-nın ödənişsiz təlimlərindən, məsləhət xidmətindən, biznes planın hazırlanması və beynəlxalq ixtisasartırma kursunda iştiraka dəstəyindən faydalana bilərlər.

Entrepreneurs who have benefited from the capabilities of the SME Model Enterprise have achieved successful outcomes in the production process.
As part of ongoing efforts to enhance the business knowledge and skills of SMEs, 61 entrepreneurial entities have benefited from the resources of the SME Model Enterprise, operating at Azerbaijan Technical University since March of this year. These entrepreneurs have applied the knowledge and methods learned during training sessions at the model enterprise in their production processes, achieving successful outcomes such as increased productivity, time savings, and cost reduction. For instance, companies like "Caspian Textile" LLC, "GillMed" LLC, "GrandTek" LLC, and "Absheron-Saffron" LLC, which participated in training at the SME Model Enterprise, have reduced time loss percentages across various stages of production and minimized waste in both production and post-production stages.
The SME Model Enterprise was established by the Small and Medium Business Development Agency (SMBDA). Engineers and technical staff from SMEs utilizing the training resources of the model enterprise enhance their skills in productivity improvement, time and cost savings, and more by applying what they learn in their own companies. This facility allows participants to observe the real business process firsthand, from initial planning to enterprise setup. Training instructors at the SME Model Enterprise cover and test the application of various strategies and models, including "Kaizen," "Six Sigma," "5S," and "KPI-KAI," among others.
Industrial production businesses can benefit from the services of the SME Model Enterprise. To access these services, entrepreneurs can apply through KOBIA or the social media accounts of the model enterprise. Applications submitted to the agency are added to a database, and eligible entrepreneurs are gradually enrolled in training programs. In addition to entrepreneurs, students specializing in relevant fields and teachers who instruct these subjects can also participate in the training sessions offered by the SME Model Enterprise. All services provided to entrepreneurs by the model enterprise are free of charge.
It should be noted that SMEs and those looking to start a business can benefit not only from the Model Enterprise but also from KOBIA's free services, including training sessions, consultancy, support for business plan development, and assistance with participation in international qualification courses.