“4Sİ Akademiyası” ABŞ-nin “Coursera” şirkətinin “Üstün Nailiyyət Mükafatı 2024” üzrə finala çıxıb.
İqtisadiyyat Nazirliyinin tabeliyində Dördüncü Sənaye İnqilabının Təhlili və Koordinasiya Mərkəzinin (4SİM), Elm və Təhsil Nazirliyinin tabeliyində Təhsilin İnkişafı Fondunun (TİF) birgə əməkdaşlığı ilə həyata keçirilən “4Sİ Akademiyası” ABŞ-nin “Coursera” şirkətinin “Üstün Nailiyyət Mükafatı 2024” üzrə finala çıxıb. “4Sİ Akademiyası” 42 ölkə tərəfindən təqdim edilən 170 layihə arasında əmək bazarında ixtisaslı kadrların hazırlanması, rəqəmsal bacarıqların inkişafı, qabaqcıl texnologiyalar sahəsində biliklərin artırılması, inklüzivliyin təmin edilməsi, Bakı şəhəri və regionlardan vətəndaşların proqrama cəlb edilməsi, innovativ həllərin tətbiqi üzrə verdiyi töhfələrə görə final mərhələsinə yüksəlib.
Dünya üzrə ən populyar tədris platforması olan “Coursera” hər il insan kapitalının inkişafı üzrə mühüm nailiyyətlər əldə edən tərəfdaşlara “Üstün Nailiyyət Mükafatı” təqdim edir. Seçim zamanı tədris platformasında onlayn təhsilə cəlb edilənlər və əldə edilmiş beynəlxalq sertifikatlar, qazanılan yeni biliklər əsasında karyerasında yüksələnlərin sayı və digər göstəricilər əsas götürülür. Müsabiqənin final mərhələsi sentyabrın 17-də ABŞ-nin Las Veqas şəhərində keçiriləcək.
“4Sİ Akademiyası”nın məqsədi ölkədə rəqəmsal bacarıqların inkişafı, qabaqcıl texnologiyalar sahəsində biliklərin artırılması və əmək bazarında ixtisaslı kadrların hazırlanmasına dəstək olmaqdır. Layihə çərçivəsində 1 il ərzində ölkə üzrə 10 min nəfər “Coursera” onlayn təhsil platformasından ödənişsiz yararlanıb. İştirakçılara Yel, Dyuk, Miçiqan, London, İllinois, Virciniya kimi 40 universitet və “Microsoft”, “IBM”, “Meta” və “Google” kimi texnologiya şirkətlərinin 4-cü sənaye inqilabı, rəqəmsal transformasiya, karyera və dil bilikləri ilə bağlı 800-ə yaxın kursundan yararlanmaq təklif edilib. İstifadəçilər 4Sİ texnologiyaları, süni zəka, maşın öyrənməsi, böyük verilənlər, data analitika, blokçeyn və bulud texnologiyaları, proqramlaşdırma dilləri, eləcə də liderlik, kommunikasiya, biznes, idarəetmə və digər istiqamətlərdə 32 min saatdan çox video mühazirəyə qatılıblar. Təlimləri uğurla tamamlayanlar ümumilikdə 4 mindən çox beynəlxalq sertifikat əldə ediblər.

"4SI Academy" reaches finals for the "Outstanding Achievement Award 2024"
The "4SI Academy" has reached the finals for the 2024 "Outstanding Achievement Award" by the U.S.-based company Coursera.
The "4SI Academy," a collaborative initiative by the Fourth Industrial Revolution Analysis and Coordination Center (4IRC) under the Ministry of Economy and the Education Development Fund (EDF) under the Ministry of Science and Education, has reached the finals for the "Outstanding Achievement Award 2024" by the U.S.-based company Coursera. The academy was selected from 170 projects submitted by 42 countries for its contributions to preparing qualified personnel in the labor market, developing digital skills, enhancing knowledge in advanced technologies, ensuring inclusivity, engaging citizens from Baku and the regions in the program, and implementing innovative solutions.
Coursera, the world's most popular educational platform, awards the "Outstanding Achievement Award" annually to partners that achieve significant milestones in human capital development. The selection process is based on various indicators, including the number of individuals engaged in online education on the platform, the number of international certifications obtained, the increase in knowledge leading to career advancement, and other related metrics. The final stage of the competition will take place on September 17 in Las Vegas, USA.
The purpose of the "4Sİ Academy" is to support the development of digital skills, enhance knowledge in advanced technologies, and train qualified personnel for the labor market in the country. Within the framework of the project, 10,000 people across the country have benefited from the "Coursera" online education platform free of charge over the course of one year. Participants have been offered access to nearly 800 courses from 40 universities, such as Yale, Duke, Michigan, London, Illinois, and Virginia, as well as from technology companies like Microsoft, IBM, Meta, and Google, covering topics related to the fourth industrial revolution, digital transformation, career development, and language skills. Users have engaged in over 32,000 hours of video lectures in areas including 4Sİ technologies, artificial intelligence, machine learning, big data, data analytics, blockchain and cloud technologies, programming languages, as well as leadership, communication, business, management, and other fields. Those who successfully completed the training programs have received more than 4,000 international certificates in total.