İqtisadiyyat Nazirliyində Dünya Bankının regional direktoru ilə görüşdə “yaşıl” iqtisadiyyata keçid layihələri çərçivəsində birgə fəaliyyət, Ölkə Tərəfdaşlıq Çərçivə sənədi və COP29-la bağlı fikir mübadiləsi aparılıb.
İqtisadiyyat naziri Mikayıl Cabbarov Dünya Bankının Avropa və Mərkəzi Asiya üçün dayanıqlı İnkişaf üzrə regional direktoru Sameh Naquib Vahba ilə görüşüb.
Görüşdə Azərbaycan və Dünya Bankı arasında əməkdaşlığın inkişafından məmnunluq ifadə olunub. Birgə layihələrin ölkəmizdə iqtisadiyyatın şaxələndirilməsi, özəl sektorun inkişafı, infrastruktur, bərk məişət tullantılarının idarə edilməsi, kənd təsərrüfatı və digər sahələrə töhfə verdiyi vurğulanıb. Bankla potensial əməkdaşlıq sahələri, növbəti illər üzrə prioritet layihələr, ölkəmizdə həyata keçirilən bərpa olunan enerji layihələri, məşğulluğa dəstək istiqamətində atılan addımlar, eləcə də dövlətə məxsus müəssisələrin dəstəklənməsi istiqamətində Bank tərəfindən aparılan araşdırmalar barədə məlumat verilib, COP29 çərçivəsində tərəfdaşlıq imkanları müzakirə edilib.
Tərəflər “Yaşıl və dayanıqlı şəhərlər” layihəsi çərçivəsində birgə fəaliyyət, Bakının su təchizatı və kanalizasiya sistemlərinin bərpası, kənd təsərrüfatı və irriqasiya sistemlərində smart həllər, həmçinin 2025-2029-cu illəri əhatə edən Ölkə Tərəfdaşlıq Çərçivə sənədi barədə fikir mübadiləsi aparıblar. Sənəd Milli Prioritetlərə uyğunlaşdırılmış investisiya proqramları və texniki yardımı əhatə edir.

Meeting held with the regional director of the World Bank
At the meeting held at the Ministry of Economy with the World Bank's Regional Director, discussions focused on collaborative activities within green economy transition projects, the Country Partnership Framework document, and COP29.
Minister of Economy Mikayil Jabbarov met with Sameh Naguib Wahba, the World Bank's Regional Director for Sustainable Development in Europe and Central Asia.
The meeting highlighted the satisfaction with the development of cooperation between Azerbaijan and the World Bank. It was emphasized that joint projects contribute significantly to economic diversification, private sector growth, infrastructure, solid waste management, agriculture, and other sectors in Azerbaijan. Discussions covered potential areas for future collaboration, priority projects for the coming years, renewable energy initiatives, employment support measures, and studies conducted by the World Bank to support state-owned enterprises. Partnership opportunities within the framework of COP29 were also discussed.
The parties exchanged views on joint activities within the “Green and Resilient Cities” project, including the restoration of Baku's water supply and sewage systems, smart solutions in agriculture and irrigation, and the 2025-2029 Country Partnership Framework document. The document covers investment programs and technical assistance aligned with national priorities.