Biznes forumda ölkələrimizin biznes və investisiya mühiti barədə məlumat verilib, gələcəkdə geniş perspektivlər vəd edən sahələr müzakirə olunub.
Azərbaycan və Slovakiya respublikalarının iqtisadiyyat nazirliklərinin dəstəyi, İxracın və İnvestisiyaların Təşviqi Agentliyi – AZPROMO və Slovakiyanın İnvestisiyalar və Ticarətin İnkişafı Agentliyinin (SARIO) birgə təşkilatçılığı ilə Bakıda Azərbaycan-Slovakiya biznes forumu keçirilib. Tədbirdə hər iki ölkədən rəsmi şəxslərlə yanaşı İKT, təhsil, nəqliyyat, enerji, müdafiə sənayesi, əczaçılıq, qida sənayesi və digər sahələri təmsil edən şirkət nümayəndələri iştirak edib.
İqtisadiyyat nazirinin müavini Anar Axundov ölkələrimiz arasında münasibətlərin strateji tərəfdaşlıq səviyyəsinə yüksəldiyini qeyd edərək, qarşılıqlı faydalı ticarət və investisiya münasibətlərinin inkişaf potensialını yüksək qiymətləndirib. Sahibkarlar arasında təmasların artırılması və müvafiq qurumlar tərəfindən bu istiqamətdə işlərin intensivləşdirilməsinin vacibliyi vurğulanıb. Bildirilib ki, Azərbaycanda xarici investisiyaların cəlbi, biznes və investisiya mühitinin həm institusional, həm də praktiki səviyyədə yaxşılaşdırılması üçün davamlı tədbirlər görülür.
Slovakiyanın iqtisadiyyat nazirinin müavini Kamil Şaşko ölkələrimiz arasında iqtisadi-ticarət əməkdaşlığının gücləndiyini və biznes subyektləri arasında əməkdaşlığın və qarşılıqlı sərmayələrin təşviqinin vacibliyini qeyd edib. Nazir müavini həmçinin müxtəlif sektorlarda əməkdaşlığın geniş perspektivlər vəd etdiyini diqqətə çatdırıb.
Biznes forumda AZPROMO və SARIO təmsilçilərinin hər iki ölkənin investisiya və ixrac potensialına dair təqdimatları dinlənilib.

At the Business Forum, information was provided about our countries’ business and investment climate; future collaboration prospects were discussed.
The Azerbaijan – Slovakia Business Forum was held in Baku by AZPROMO and Slovakia’s Investment and Trade Development Agency (SARIO) with the support of Azerbaijan’s Ministry of Economy and Slovakia’s Ministry of Economy. Along with officials from both countries, representatives of companies operating in the fields of ICT, education, transportation, energy, defense industry, pharmaceuticals, food industry and others participated in the event.
Deputy Minister of Economy Anar Akhundov emphasized that the relations between our countries have reached the level of strategic partnership and commended the mutually beneficial trade and investment ties. The importance of increasing ties among entrepreneurs and intensifying the works in this regard by the relevant institutions was highlighted. The parties noted that the systematic work is underway to attract investments to Azerbaijan, improve the business and investment environment both institutionally and practically.
Slovakia’s Deputy Minister of Economy Kamil Šaško underscored that the economic and trade cooperation between the two countries is strengthening and emphasized the significance of promoting collaboration among the business communities and reciprocal investments. The Deputy Minister of Economy also noted that there are wide prospects for cooperation across various sectors.
The forum featured presentations by representatives from AZPROMO and SARIO who outlined the investment and export potential of both countries.