Dövlət və özəl qurumların nümayəndələrinin iştirak etdiyi Azərbaycan-Səudiyyə Ərəbistanı Birgə İşgüzar Şurasının iclasında əməkdaşlıq imkanları müzakirə edilib.
Bakıda Azərbaycan-Səudiyyə Ərəbistanı Birgə İşgüzar Şurasının 5-ci iclası keçirilib. Kiçik və Orta Biznesin İnkişafı Agentliyinin (KOBİA) və Səudiyyə Ərəbistanının Palatalar Federasiyasının təşkilatçılığı ilə keçirilən tədbirdə hər iki ölkədən rəsmi şəxslər və iş adamları iştirak ediblər.
İclasda iqtisadiyyat nazirinin birinci müavini Elnur Əliyev və Səudiyyə Ərəbistanının Palatalar Federasiyasının İdarə Heyətinin sədri Həsən Əl-Huvaizi iki ölkə arasında iqtisadi-ticarət əlaqələri, investisiya qoyuluşu və ixrac imkanları barədə fikirlərini bölüşüblər.
İşgüzar Şuranın həmsədrləri - “Al Rajhi İnternational for İnvestment” şirkətinin baş icraçı direktoru Əhməd Əli Əl Daxil və KOBİA-nın İdarə Heyətinin sədri Orxan Məmmədov, Ələt Azad İqtisadi Zonasının səlahiyyətli qurumunun İdarə Heyətinin sədri Valeh Ələsgərov, Səudiyyə Ərəbistanı Krallığının ölkəmizdəki səfiri İssam bin Saleh əl-Cuteyli, Azərbaycan Sahibkarlar (İşəgötürənlər) Təşkilatları Milli Konfederasiyasının prezidenti Məmməd Musayev və İxracın və İnvestisiyaların Təşviqi Agentliyinin - AZPROMO-nun icraçı direktoru Yusif Abdullayev işgüzar dairələr arasında ticarət və investisiya sahəsində əlaqələrin genişləndirilməsi perspektivləri, Azərbaycanda yerli və xarici iş adamlarına göstərilən dəstək və xidmətlər, İşgüzar Şuranın fəaliyyəti barədə məlumat veriblər.
Tədbir çərçivəsində həmçinin, hər iki ölkənin iş adamlarının iştirakı ilə birgə təşəbbüslərin və layihələrin reallaşdırılması, işgüzar dairələr arasında əlaqələrin genişləndirilməsi sahəsində Azərbaycan-Səudiyyə Ərəbistanı Birgə İşgüzar Şurasının rolunun gücləndirilməsi, qarşılıqlı investisiyaların təşviqində KOB-ların rolunun artırılmasına dair fikir mübadiləsi aparılıb, təqdimatlar və iş adamları arasında B2B görüşlər keçirilib.
Qeyd: Azərbaycan-Səudiyyə Ərəbistanı Birgə İşgüzar Şurası 2022-ci ildə yaradılıb. Hər iki ölkədən biznes nümayəndələrinin təmsil olunduğu İşgüzar Şura sahibkarların təşəbbüslərini dəstəkləyir, onlar arasında birbaşa əlaqələrin qurulmasına, qarşılıqlı səfərlərin, görüşlərin və müxtəlif tədbirlərin təşkilinə kömək edir, iş adamları arasında informasiya mübadiləsini həyata keçirir.

Opportunities for cooperation were discussed at the meeting of the Azerbaijan-Saudi Arabia Joint Business Council, which was attended by representatives of state and private institutions.
The 5th meeting of the Azerbaijan-Saudi Arabia Joint Business Council was held in Baku. Officials and businessmen from both countries took part in the event organized by the Small and Medium Business Development Agency (KOBIA) and the Federation of Saudi Arabia of Chamber.
First Deputy Minister of Economy Elnur Aliyev and Chairman of the Federation of Saudi Chambers of Commerce and Industry Hassan Al-Huwaizi shared their views at the meeting on economic and trade relations, investment and export opportunities between the two countries.
Co-chairmen of the Business Council - Ahmed Ali Al Dakhil, Chief Executive Officer of "Al Rajhi International for Investment" and Orkhan Mammadov, Chairman of the Board of Directors of KOBIA, Valeh Alasgarov, Chairman of the Board of the authorized institution of the Alat Free Economic Zone, Ambassador Extraordinary and Plenipotentiary of the Kingdom of Saudi Arabia to Azerbaijan Essam bin Saleh Al-Jutaili, Mammad Musayev, President of the National Confederation of Entrepreneurs (Employers) Organizations of Azerbaijan and Yusif Abdullayev, executive director of the Export and Investment Promotion Agency - AZPROMO informed about the prospects of expanding trade and investment relations between business circles, the support and services provided to local and foreign businessmen in Azerbaijan, and the activities of the Business Council.
Ideas were also exchanged on the implementation of joint initiatives and projects with the participation of businessmen of both countries, strengthening the role of the Azerbaijan-Saudi Arabia Joint Business Council in the field of expanding relations between business circles, increasing the role of SMEs in promoting mutual investments, presentations and B2B between businessmen meetings were held within the framework of the event.
Note: Azerbaijan-Saudi Arabia Joint Business Council was established in 2022. The Business Council, represented by business representatives from both countries, supports the initiatives of entrepreneurs, helps to establish direct relations between them, organizes mutual visits, meetings and various events, carries out information exchange between businessmen.