Bakıda təşkil edilən “Yeni nəsil iqtisadiyyat: çağırışlar və perspektivlər” mövzusunda 3-cü İƏT Beyin Mərkəzləri Forumunda yeni nəsil iqtisadiyyat, yaşıl inkişaf və digər məsələlərə dair müzakirələr aparılıb.
İqtisadiyyat Nazirliyi, İqtisadiyyat Nazirliyinin Elmi Tədqiqat İnstitutu (ESRI), İqtisadi Əməkdaşlıq Təşkilatı (İƏT) və Türkiyənin “İKSAD” İnstitutunun təşkilatçılığı ilə “Yeni nəsil iqtisadiyyat: çağırışlar və perspektivlər” mövzusunda 3-cü İƏT Beyin Mərkəzləri Forumu keçirilib. Tədbirdə müvafiq qurumların və ali məktəblərin nümayəndələri, İƏT ölkələrinin təmsilçiləri və Foruma məqalə və tezisləri ilə töhfə verən şəxslər iştirak ediblər.
İqtisadiyyat nazirinin müavini Səməd Bəşirli yeni dövrün qlobal çağırışları fonunda Azərbaycanda həyata keçirilən iqtisadi islahatlar, ölkəmizin beynəlxlaq təşkilatlarla səmərəli iqtisadi əməkdaşlığı, eləcə də yeni nəsil iqtisadiyyatın tələblərinə uyğun tərəfdaşlığın mümkün istiqamətləri haqqında məlumat verib. Regionda iqtisadi problemlərin həlli yolları və imkanların araşdırılması baxımından beyin mərkəzlərinin əhəmiyyəti vurğulanıb. Beyin Mərkəzləri Forumu region ölkələri arasında elmi-tədqiqat əlaqələrinin inkişafı üçün mühüm platforma kimi qiymətləndirilib. Həmçinin, tədbir iştirakçıları Azərbaycanın tranzit ölkə kimi potensialı haqqında məlumatlandırılıb.
ESRI-nin İdarə Heyətinin sədri Şahin Sadıqov tədqiqat mərkəzləri və institutlarının dövlət siyasətinin formalaşmasına töhfələri haqqında fikirlərini bölüşüb, Bakıda yaradılacaq İƏT-in Tədqiqat Mərkəzi ilə bağlı məlumat verib.
Tədbirdə İƏT-in Baş katibinin müavini Jandos Asanovun forum üçün çıxışının mətni oxunub. Çıxışda beyin mərkəzləri sahəsində qarşılıqlı faydalı münasibətlərin inkişaf etdirilməsindən bəhs olunub, Beyin Mərkəzləri Forumunun təşkilinə görə təşəkkür ifadə edilib.
“İKSAD” İnstitutunun direktoru Mustafa Latif Emek regionun beyin mərkəzləri və institutları arasındakı tərəfdaşlıqlar çərçivəsində reallaşdırılacaq birgə tədqiqatların iqtisadi faydaları barəsində fikirlərini bölüşüb.
Tədbirdə İƏT ölkələrindən olan və yerli nümayəndələrin “Yaşıl inkişaf: enerji, infrastruktur və milli strategiyalar”, “Yeni iqtisadi düşüncə və rəqəmsallaşma” və “Yeni nəsil iqtisadiyyatın təsir dairəsində” sessiyaları üzrə panel müzakirələri olub.
Forumda Tacikistan Respublikasının Prezidenti yanında Strateji Araşdırmalar Mərkəzi ilə İqtisadi Elmi Tədqiqat İnstitutu arasında əməkdaşlıq haqqında anlaşma memorandumu imzalanıb.
Tədbir çərçivəsində iştirakçılara ESRI-nin nəşrləri təqdim edilib. Həmçinin, ESRI-nin İdarə Heyəti sədrinin birinci müavini i.e.d., prof. Arzu Hüseynovanın “Yeni nəsil iqtisadiyyat: rəqəmsallaşma və inkişaf” kitabının təqdimatı olub.

Forum held on 'New Generation Economy: Challenges and Perspectives'
Discussions on the new generation economy, green development, and other issues were held at the 3rd OIC Brain Centers Forum titled 'New Generation Economy: Challenges and Perspectives' organized in Baku.
The 3rd OIC Brain Centers Forum on 'New Generation Economy: Challenges and Perspectives' was held with the organization of the Ministry of Economy, the Scientific Research Institute of the Ministry of Economy (ESRI), the Organization of Islamic Cooperation (OIC), and Turkey's 'IKSAD' Institute. Representatives from relevant institutions and universities, representatives from OIC countries, and individuals contributing articles and theses to the Forum participated in the event.
Deputy Minister of Economy Samad Bashirli provided information on the economic reforms being implemented in Azerbaijan against the backdrop of global challenges of the new era, the effective economic cooperation of our country with international organizations, and the potential directions for partnerships that meet the requirements of the new generation economy. The importance of brain centers in exploring solutions and opportunities for economic problems in the region was emphasized. The Brain Centers Forum was evaluated as an important platform for the development of scientific-research relations among countries in the region. Additionally, the participants were informed about Azerbaijan's potential as a transit country.
Chairman of the Board of ESRI, Shahin Sadiqov, shared his thoughts on the contributions of research centers and institutes to the formation of state policy and provided information about the OIC Research Center that will be established in Baku.
At the event, the text of the speech by Jandos Asanov, the Deputy Secretary-General of the OIC, was read for the forum. The speech discussed the development of mutually beneficial relations in the field of brain centers and expressed gratitude for the organization of the Brain Centers Forum
The director of the 'IKSAD' Institute, Mustafa Latif Emek, shared his thoughts on the economic benefits of joint research that will be carried out within the framework of partnerships among the brain centers and institutes in the region.
At the event, panel discussions were held on sessions titled 'Green Development: Energy, Infrastructure, and National Strategies,' 'New Economic Thinking and Digitalization,' and 'Within the Scope of New Generation Economy,' featuring representatives from OIC countries and local participants.
At the forum, a memorandum of understanding was signed between the Center for Strategic Studies under the President of the Republic of Tajikistan and the Economic Scientific Research Institute regarding cooperation.
During the event, participants were presented with publications from ESRI. Additionally, there was a presentation of the book 'New Generation Economy: Digitalization and Development' by the First Deputy Chairman of the Board of ESRI, Ph.D. Arzu Huseynova.