Asiya İnkişaf Bankı ilə əməkdaşlıq məsələləri müzakirə olunub
İqtisadiyyat Nazirliyində keçirilən görüşdə Asiya İnkişaf Bankı ilə əməkdaşlığın prioritet istiqamətləri müzakirə olunub.
İqtisadiyyat nazirinin müavini Səməd Bəşirli Asiya İnkişaf Bankının Mərkəzi və Qərbi Asiya Departamentinin Direktorunun müavini xanım Şiahonq Yanqla görüşüb.
Görüşdə Bankla əlaqələrin inkişaf etdiyi qeyd olunub, dövlət-özəl tərəfdaşlığı, ətraf mühit, rəqəmsal inkişaf, enerji, ölkəmizin tranzit-logistika potensialının artırılması və müxtəlif infrastruktur layihələrinin reallaşdırılmasında Bankın iştirakı yüksək qiymətləndirilib.
Tərəflər tərəfdaşlığın hazırkı vəziyyəti və qarşılıqlı maraq doğuran məsələlər ətrafında fikir mübadiləsi aparıblar. İqlim dəyişikliyi ilə mübarizə üçün maliyyələşmə imkanları, eləcə də, COP29 çərçivəsində əməkdaşlıq məsələləri müzakirə olunub.

At a meeting held at the Ministry of Economy, the priority areas of cooperation with the Asian Development Bank were discussed.
Deputy Minister of Economy Samad Bashirli met with Ms. Shiahong Yang, the Deputy Director of the Central and West Asia Department of the Asian Development Bank.
The meeting noted the development of relations with the Bank, and the participation of the Bank in state-private partnerships, environmental issues, digital development, energy, enhancing the country's transit-logistics potential, and the implementation of various infrastructure projects was highly appreciated.
The parties exchanged views on the current state of the partnership and issues of mutual interest. Funding opportunities for combating climate change, as well as cooperation matters within the framework of COP29, were discussed.