Azərbaycanla BƏƏ-nin iqtisadi sahədə fəaliyyətinin perspektivləri, energetika sahəsində fəal əməkdaşlığın təşviqi və ölkələr arasında birgə layihələr müzakirə olunub
İqtisadiyyat naziri Mikayıl Cabbarov Birləşmiş Ərəb Əmirliklərinin sənaye və qabaqcıl texnologiyalar naziri Sultan Əhməd Əl-Cabiri ilə görüşüb.
Görüşdə ölkəmizin təmiz ətraf mühit və “yaşıl” enerji ölkəsinə çevrilməsinin qarşıya hədəf kimi qoyulduğu vurğulanıb, enerjidən səmərəli istifadə olunması və yeni dayanıqlı enerji mənbələrinin yaradılması istiqamətində həyata keçirilən layihələr və onların icra vəziyyəti barədə məlumat verilib. Eyni zamanda SOCAR-ın BƏƏ-nin ADNOC və Masdar şirkətləri ilə birgə layihələri, onların icrası istiqamətində perspektivdə duran məsələlər müzakirə edilib.
Tərəflər həmçinin, Azərbaycanla BƏƏ-nin iqtisadi sahədə birgə fəaliyyətinin perspektivləri, energetika sahəsində fəal əməkdaşlığın təşviqi və COP29 çərçivəsində ölkəmizlə tərəfdaşlıq barədə müzakirələr aparıblar.

The prospects of economic cooperation between Azerbaijan and the UAE, the promotion of active collaboration in the energy sector, and joint projects between the two countries have been discussed.
Minister of Economy Mikayil Jabbarov met with Sultan Ahmed Al Jaber, the UAE's Minister of Industry and Advanced Technology.
During the meeting, it was emphasized that transforming our country into a clean environment and a "green" energy nation has been set as a goal. Information was provided on projects being implemented for the efficient use of energy and the creation of new sustainable energy sources, as well as their execution status. Additionally, SOCAR's joint projects with the UAE's ADNOC and Masdar companies, along with future issues related to their implementation, were discussed.
The parties also discussed the prospects of joint economic activities between Azerbaijan and the UAE, the promotion of active cooperation in the energy sector, and the potential partnership with Azerbaijan within the framework of COP29.