“Qlobal İnnovasiya İndeksi - 2024” hesabatında Azərbaycan üzrə göstəricilər və ümumi koordinasiya imkanlarının araşdırılması məsələləri müzakirə olunub.
Biznes mühiti və beynəlxalq reytinqlər üzrə Komissiyanın İqtisadiyyat Nazirliyinin rəhbərlik etdiyi Qlobal İnnovasiya İndeksi üzrə əlaqələndirmə qrupunun növbəti iclası keçirilib.
Tədbirdə əlaqələndirmə qrupunun rəhbəri, iqtisadiyyat nazirinin müavini Səməd Bəşirli ölkəmizdə biznes mühitinin və rəqabətqabiliyyətli innovativ inkişafın təmin edilməsi istiqamətində reallaşdırılan tədbirlər, əlaqələndirmə qrupunun fəaliyyət istiqamətləri və qarşıda duran əsas hədəflər barədə məlumat verib.
Rəqəmsal inkişaf və nəqliyyat nazirinin müavini Samir Məmmədov “Qlobal İnnovasiya İndeksi - 2024” hesabatında qeyd olunan göstəricilərin aidiyyəti bəndləri ilə bağlı yaradılmış digər işçi qrupları ilə əlaqəli şəkildə kommunikasiyanın qurulmasının zəruriliyini bildirib.
Komissiyanın Katibliyinin rəhbəri, Azərbaycan Respublikası Prezidentinin Administrasiyasının İqtisadi siyasət və sənaye məsələləri şöbəsinin sektor müdiri Vüsal Şıxəliyev “Qlobal İnnovasiya İndeksi” hesabatlarında ölkəmiz üzrə məlumatların sistemləşdirilməsinin metodologiyasına xüsusi diqqət yetirilməsi, müvafiq işçi qruplarının da Ümumdünya Əqli Mülkiyyət Təşkilatı ilə əməkdaşlığının zəruriliyini qeyd edib.
İclasda əlaqələndirmə qrupunda təmsil olunan qurumlar tərəfindən ötən il ərzində görülmüş işlər, “Qlobal İnnovasiya İndeksi - 2024” hesabatında Azərbaycan üzrə göstəricilər və ümumi koordinasiya imkanlarının araşdırılması məsələləri müzakirə olunub.
Sonda Əlaqələndirmə qrupunun üzvlərinin və iclasa dəvət olunan digər aidiyyəti işçi qrupların nümayəndələrinin sualları cavablandırılıb.

The "Global Innovation Index - 2024" report discussed indicators related to Azerbaijan and explored overall coordination opportunities.
The Commission on Business Environment and International Rankings held its next meeting of the coordination group for the Global Innovation Index, led by the Ministry of Economy.
At the event, the head of the coordination group, Deputy Minister of Economy Samad Bashirli, provided information on the measures being implemented to ensure the business environment and competitive innovative development in our country, as well as the activities and main objectives of the coordination group.
The Deputy Minister of Digital Development and Transport, Samir Mammadov, emphasized the necessity of establishing communication in connection with other working groups created regarding the relevant items mentioned in the "Global Innovation Index - 2024" report.
The head of the Commission's Secretariat, Vusal Shıkhaliyev, the sector manager of the Economic Policy and Industry Issues Department of the Administration of the President of the Republic of Azerbaijan, emphasized the importance of focusing on the methodology for systematizing data regarding our country in the "Global Innovation Index" reports. He also noted the necessity for the relevant working groups to collaborate with the World Intellectual Property Organization.
During the meeting, the activities carried out by the institutions represented in the coordination group over the past year were discussed, along with the indicators for Azerbaijan in the "Global Innovation Index - 2024" report and the examination of overall coordination capabilities.
At the end of the meeting, questions from the members of the Coordination Group and representatives of other relevant working groups invited to the meeting were answered.