Biznes planın hazırlanmasına KOBİA tərəfindən ödənişsiz dəstək göstərilir.
Cari ilin yanvar-sentyabr aylarında Kiçik və Orta Biznesin İnkişafı Agentliyi (KOBİA) tərəfindən 220 biznes plan hazırlanaraq sahibkarlara və biznesə başlamaq istəyən şəxslərə təqdim edilib. Bu biznes planlar Bakı şəhəri və ölkə regionlarında istehsal və xidmət sahələrində yeni biznesin qurulması və ya mövcud sahibkarlıq fəaliyyətinin genişləndirilməsini nəzərdə tutur. Biznes planların əksəriyyəti Bakı iqtisadi rayonunu əhatə edir. Növbəti yerlərdə isə Gəncə-Daşkəsən, Qazax-Tovuz, Quba-Xaçmaz, Şəki-Zaqatala, Qarabağ və digər iqtisadi rayonlar dayanır. Biznes planlardan 73-ü qadın sahibkarlar üçün hazırlanıb. Ümumilikdə isə indiyədək KOBİA sahibkarlar üçün 1555 biznes planın hazırlanmasına dəstək göstərib.
Qeyd edək ki, KOBİA tərəfindən biznes planın hazırlanmasına ödənişsiz dəstək göstərilir. Bu iş Agentliyin Bakı şəhərində və ölkə regionlarında fəaliyyət göstərən KOB inkişafı mərkəzləri (KOBİM) tərəfindən həyata keçirilir. Belə ki, KOBİM-lər tərəfindən öz biznes planını hazırlamaq istəyən sahibkarlara və biznesə başlayan şəxslərə biznes planın hazırlanması istiqaməti üzrə təlimlər keçirilir və məsləhət xidmətləri göstərilir. Həmçinin, KOBİM-lərin mütəxəssisləri tərəfindən biznes planın hazırlanmasına dəstək təmin olunur. Sahibkarlar və biznesə başlamaq istəyən şəxslər biznes planın hazırlanmasına dəstək üçün KOBİA-ya (info@smb.gov.az və ya https://smb.gov.az/az/contact-form/aze-citizen linki üzərindən) müraciət edə bilərlər.

Support provided for the preparation of 220 business plans for entrepreneurs and aspiring business starters this year
SMBDA provides free support for the preparation of business plans.
From January to September of this year, the Small and Medium Business Development Agency (SMBDA) prepared and presented 220 business plans to entrepreneurs and individuals interested in starting businesses. These plans aim to establish new businesses or expand existing entrepreneurial activities in production and service sectors within Baku and various regions of the country. Most business plans are focused on the Baku economic region, followed by the Ganja-Dashkasan, Gazakh-Tovuz, Guba-Khachmaz, Shaki-Zagatala, Karabakh, and other economic regions. Of these plans, 73 were prepared specifically for women entrepreneurs. In total, SMBDA has supported the preparation of 1,555 business plans for entrepreneurs to date.
It should be noted that SMBDA provides free support for business plan preparation. This service is carried out by SME Development Centers (SMEDC) operating in Baku and various regions of the country. These centers offer training and consultancy services to entrepreneurs and individuals starting businesses, specifically in business plan preparation. In addition, SME Development Centre specialists provide direct support in the preparation process. Entrepreneurs and aspiring business owners can apply for assistance with business plan preparation by contacting SMBDA via email at info@smb.gov.az  or through the following link: https://smb.gov.az/az/contact-form/aze-citizen.