“Baker Hughes” şirkəti ilə birgə fəaliyyətin təşviqi müzakirə edilib
"Baker Hughes” şirkətinin rəhbərliyi ilə dayanıqlı biznes modellərinin formalaşdırılması, emissiyaların azaldılmasına yönəlik fəaliyyət və müasir texnologiyaların tətbiqi ilə hasilatda səmərəliliyin artırılması istiqamətində əməkdaşlığın genişləndirilməsi imkanları müzakirə edilib.
İqtisadiyyat naziri Mikayıl Cabbarov COP29 çərçivəsində “Baker Hughes” şirkətinin sədri və baş icraçı direktoru Lorenzo Simonelli ilə görüşüb.
Görüşdə şirkətlə birgə fəaliyyət çərçivəsində həyata keçirilən layihələr, innovativ yanaşmaların və müasir texnologiyaların tətbiqi ilə hasilatda məhsuldarlığın və səmərəliliyin artırılması üzrə əməkdaşlıq nəzərdən keçirilib. Dayanıqlı biznes həlləri, emissiyaların azaldılmasına yönəlik fəaliyyət və dekarbonizasiya istiqamətində tərəfdaşlıq məsələlərinə toxunulub.
Tərəflər yaşıl enerji sahəsində ölkəmizin zəngin potensialından səmərəli istifadənin, iqlim fəaliyyətinin beynəxalq standartlara uyğun təşkilinin və bərpa olunan enerjiyə investisiyaların artırılmasının əhəmiyyətini vurğulayıblar. Enerji keçidinin təşviqi və bu xüsusda şirkətin ölkəmizin yaşıl gələcəyinə verə biləcəyi töhfələr, həmçinin SOCAR ilə tərəfdaşlığın inkişaf perspektivləri müzakirə edilib.

Collaboration with "Baker Hughes" company discussed
The leadership of "Baker Hughes" discussed the expansion of cooperation in the direction of forming sustainable business models, reducing emissions, and increasing efficiency in production through the application of modern technologies.
Minister of Economy Mikayil Jabbarov met with Lorenzo Simonelli, Chairman and CEO of Baker Hughes, within the framework of COP29.
The meeting discussed ongoing projects within the framework of collaboration with the company, as well as cooperation aimed at increasing productivity and efficiency in production through the application of innovative approaches and modern technologies. The issues of sustainable business solutions, activities aimed at reducing emissions, and partnership in decarbonization were also addressed.
The parties emphasized the importance of effectively utilizing the country's rich potential in green energy, organizing climate action in line with international standards, and increasing investments in renewable energy. The promotion of energy transition and the contributions the company can make to the country's green future, as well as the prospects for the development of partnership with SOCAR, were discussed.