COP29 çərçivəsində İqtisadiyyat Nazirliyi və Harvard Universitetinin “Growth Lab” Beynəlxalq İnkişaf Mərkəzi arasında əməkdaşlıq çərçivəsində hazırlanan qlobal “Yaşıl artım portalı”nın təqdimatı keçirilib.
Bakıda COP29 çərçivəsində İqtisadiyyat Nazirliyinin və Harvard Universitetinin “Growth Lab” Beynəlxalq İnkişaf Mərkəzi arasında əməkdaşlıq əsasında hazırlanmış qlobal “Yaşıl artım portalı”nın təqdimatı keçirilib.
Tədbirdə iqtisadiyyat naziri Mikayıl Cabbarov portalın dayanıqlı inkişafa nail olmaq üçün qlobal əməkdaşlıqda əhəmiyyətini vurğulayıb. Bu təşəbbüs vasitəsilə iqtisadiyyatda yaşıl keçid strategiyalarının fundamental tədqiqatlara əsaslanacağı diqqətə çatdırılıb. Qeyd olunub ki, “Yaşıl artım portalı” qlobal enerji keçidi iştirakçılarına hər bir ölkənin yaşıl inkişaf imkanlarını müəyyən etməyə və ondan faydalanmağa kömək edəcək.
SOCAR-ın vitse-prezidenti Kənan Nəcəfov şirkətin “xalis sıfır” hədəfi götürdüyünü vurğulayıb. Bu məqsədlə karbonsuzlaşma, enerji keçidi və aşağı karbon həllərinin tətbiqi üzrə görülən işlər barədə məlumat verilib. Yeni portalın SOCAR-ın enerji transformasiyasına da töhfə verəcəyi qeyd olunub.
Harvard Universitetinin “Growth Lab” Beynəlxalq İnkişaf Mərkəzinin təsisçisi və direktoru Rikardo Hausmanın tədbir iştirakçılarına videomüraciəti dinlənilib. Qlobal iqlim dəyişikliyi ilə mübarizədə karbon emissiyalarının azaldılmasının, bərpaolunan enerjinin təşviqinin mühüm rolu vurğulanıb. “Yaşıl artım portalı”nın yaşıl texnologiya üzrə təchizat zəncirləri və texnoloji həllərin sistemləşdirilməsi vasitəsilə yaşıl keçidin iqtisadi faydalarını maksimum dərəcədə artırmağı hədəflədiyi qeyd olunub.
“Growth Lab” Beynəlxalq İnkişaf Mərkəzinin baş tədqiqat meneceri Timoti Çeston “Yaşıl artım portalı” barədə iştirakçılara məlumat verib. Onlayn portalın Harvard Universitetinin 250 ölkə və iqtisadi regionu, həmçinin 1,7 milyon istifadəçini əhatə edən “İqtisadi Mürəkkəblik Atlası”na (Atlas of Economic Complexity) inteqrasiyası nəzərdə tutulub. Burada beynəlxalq təşkilatlar və müxtəlif ölkələrdən əldə edilən məlumatlara əsasən hazırlanmış təhlillər və müqayisəli məlumat bazaları öz əksini tapacaq.
Layihənin 2025-ci ildə tam olaraq fəaliyyətə başlaması planlaşdırılır. Portaldan istifadə ödənişsiz olacaq.
Dövlət, özəl sektor, beynəlxalq təşkilatlar, biznes assosiasiyaları, akademik dairələr və maliyyə institutlarının nümayəndələrinin iştirakı ilə keçirilən tədbirdə fikir mübadiləsi aparılıb və suallar cavablandırılıb.

Global “Green Growth Portal”, developed in cooperation with Ministry of Economy and Harvard University, presented within COP29
Within the framework of COP29, the Green Growth Portal, developed as part of the cooperation between the Ministry of Economy and Harvard University’s Growth Lab International Development Center, has been presented.
As part of COP29 in Baku, the global Green Growth Portal, developed in cooperation with the Ministry of Economy and Harvard University’s Growth Lab International Development Center, was presented.
Addressing the event, Minister of Economy Mikayil Jabbarov highlighted the importance of the portal in the global cooperation to achieve sustainable development. It was noted that through this initiative, green transition strategies in the economy will be based on fundamental research. It was underscored that the Green Growth Portal will help the global energy transition actors determine the green development opportunities of each country and benefit from them.
Vice-President of SOCAR Kanan Najafov emphasized that the company has adopted the net zero target. Information was provided on the work done in decarbonization, energy transition and the adoption of low-carbon solutions. It was noted that the new portal will also contribute to SOCAR’s energy transformation.
Founder and Director of Harvard University’s Growth Lab International Development Center Ricardo Hausmann’s video message was heard. The crucial role of reducing carbon emissions and promoting renewable energy in combating global climate change was emphasized. It was noted that the Green Growth Portal aims to maximize the economic benefits of the green transition through green technology supply chains and systematizing technological solutions.
Timothy Cheston, the Senior Research Manager at the Growth Lab International Development Center, provided information on the Green Growth Portal. It is planned to integrate the online portal into Harvard University’s Atlas of Economic Complexity, envisaging 250 countries and economic regions, as well as 1.7 million users. It will feature analyses and comparative data prepared on the basis of information from international organizations and various countries.
The project is planned to become fully operational in 2025. Use of the portal will be free of charge.
Discussions were held, and questions were answered at the event with the participation of representatives from the state, private sector, international organizations, business associations, academic circles and financial institutions.