COP29 çərçivəsində Almaniyanın vitse-kansleri ilə görüşdə bərpaolunan enerji layihələri və yaşıl hidrogen sahəsində təşəbbüslər müzakirə olunub.
İqtisadiyyat naziri Mikayıl Cabbarov və energetika naziri Pərviz Şahbazov COP29 çərçivəsində Almaniyanın vitse-kansleri, iqtisadiyyat və iqlimin mühafizəsi naziri Robert Habek ilə görüşüblər.
Görüşdə Azərbaycanın Avropa İttifaqı ölkələri, həmçinin Almaniya ilə iqtisadi əlaqələrə, o cümlədən yaşıl enerji təhlükəsizliyinin təmin edilməsində əməkdaşlığa önəm verdiyi vurğulanıb. Ölkələr arasında ticarət, investisiya, alternativ enerji, iqlim fəaliyyəti, azad olunan ərazilərin bərpasında iştirak və digər istiqamətlər üzrə tərəfdaşlıq imkanları qeyd olunub.
Tərəflər iqtisadi əlaqələrin mövcud vəziyyəti, Xəzər dənizində külək enerjisinin böyük potensialından istifadə, bərpaolunan enerji layihələrində alman şirkətlərinin iştirakı, yaşıl hidrogen sahəsində təşəbbüslər, yaşıl enerji dəhlizləri infrastrukturlarının inkişafı istiqamətində əməkdaşlıq barədə müzakirə aparıblar.

Meeting with Vice-Chancellor of Germany
Renewable energy projects and green hydrogen initiatives were discussed at the meeting with the Vice-Chancellor of Germany within the framework of COP29.
Minister of Economy Mikayil Jabbarov and Minister of Energy Parviz Shahbazov met with Germany’s Vice-Chancellor and Federal Minister for Economic Affairs and Climate Action Robert Habeck as part of COP29.
The meeting emphasized the importance Azerbaijan attaches to the economic relations with the European Union countries, as well as Germany, including cooperation in ensuring green energy security. Partnership opportunities between the countries in trade, investment, alternative energy, climate action, participation in the restoration of the liberated territories, and other areas were pointed out.
The parties discussed the current state of the economic relations, the use of the great wind energy potential in the Caspian Sea, the participation of German companies in renewable energy projects, initiatives in the field of green hydrogen, and cooperation in the development of green energy corridor infrastructure.