Qlobal “Yaşıl artım portalı” istifadəyə verilib
İqtisadiyyat Nazirliyi və Harvard Universitetinin “Growth Lab” Beynəlxalq İnkişaf Mərkəzi arasında əməkdaşlıq çərçivəsində yaradılmış qlobal “Yaşıl artım portalı” yaşıl keçid strategiyalarının formalaşdırılmasını stimullaşdıracaq.
İqtisadiyyat Nazirliyi və Harvard Universitetinin “Growth Lab” Beynəlxalq İnkişaf Mərkəzi arasında əməkdaşlıq çərçivəsində yaradılmış və COP29-da təqdim olunan qlobal “Yaşıl artım portalı” istifadəyə verilib. Qlobal enerji keçidi üçün lazım olan məlumatları əhatə edən portal ölkələrə və investorlara yaşıl keçid strategiyalarını təkmilləşdirməyə kömək edəcək. İnteraktiv alətdə yeni sənaye sahələrinin, yeni bazarların və iqtisadi inkişaf istiqamətlərinin formalaşdırılması üçün mövcud imkanlar təqdim olunur.
Portal yaşıl dəyər zənciri - batareyalar, vacib minerallar, elektrik şəbəkəsi, elektrik nəqliyyat vasitələri, yaşıl hidrogen, istilik nasosları, hidroelektrik, nüvə, günəş və külək enerjisi məhsulları barədə 10 illik məlumatları və 140-dan çox ölkə üçün strateji perspektivləri əhatə edir. “Yaşıl artım portalı”na həmçinin, yaşıl dəyər zənciri məhsulları arasında əlaqənin əks olunduğu atlas əlavə olunub. Fundamental tədqiqatlara əsaslanan məlumatlar ölkələrə və investorlara karbonsuzlaşma üçün tələb olunan vasitələrin istehsalı üçün lazım olan imkanları müəyyən etməyə və ondan faydalanmağa yardım edəcək.
İstifadəçilər portal vasitəsilə ölkələrin hər bir dəyər zənciri üzrə mövqeyini və iqtisadi rəqabətlilik səviyyəsini müəyyənləşdirə biləcəklər. Bundan başqa, məhsulun gözlənilən və beynəlxalq ortalama qiyməti ilə müqayisədə ölkənin dəyər zənciri üzrə vəziyyəti təyin edilə bilər. Portalda texniki iqtisadi əsaslandırma aparmaqla və hər bir məhsulun cəlbediciliyini dəyərləndirməklə ölkənin yaşıl dəyər zəncirlərinə daxil olmaq imkanları təhlil olunur. İnteraktiv portalda yaşıl dəyər zənciri üzrə məhsullarla bağlı mövcud bazarların durumu, effektiv ixracatçılar və artım perspektivləri barədə də məlumatları əldə etmək mümkündür.
Yaşıl texnologiyalara artan tələbatın təmin olunması və bu prosesdə təchizatçı kimi çıxış etmək istəyən ölkələr və potensial investorlar portal vasitəsilə yaşıl dəyər zəncirinin onların istehsal imkanlarına nə qədər uyğun olduğunu təhlil edə biləcəklər.
Portal Harvard Universitetinin 250 ölkə və iqtisadi regionu, həmçinin 2 milyon istifadəçini əhatə edən “İqtisadi Mürəkkəblik Atlası”nın (Atlas of Economic Complexity) əsasında hazırlanıb. 2025-ci ildə tam fəaliyyət göstərəcək “Yaşıl artım portalı”na beynəlxalq təşkilatlar və müxtəlif ölkələrdən əldə edilən məlumatlara əsasən hazırlanmış təhlillər, müqayisəli məlumat bazaları və “yaşıl artım” üçün strategiyalar əlavə olunacaq. Portaldan istifadə ödənişsizdir.
Harvard Universitetinin “Growth Lab” Beynəlxalq İnkişaf Mərkəzinin təsisçisi və direktoru, professor Rikardo Hausmanın portalla bağlı videomüraciəti ilə aşağıdakı linkdən tanış olmaq olar:

The global "Green Growth Portal", developed by Azerbaijan’s Ministry of Economy in collaboration with Harvard University’s Growth Lab, will stimulate the formation of green transition strategies.
The global "Green Growth Portal", developed within the framework of cooperation between the Ministry of Economy of Azerbaijan and Harvard University’s Growth Lab and presented during COP29, has been launched in its initial version. The portal, which includes information needed for the global energy transition, will help countries and investors improve their green transition strategies. The interactive tool presents available opportunities for the formation of new industries, new markets, and economic development directions.
The portal covers 10 years of data and strategic perspectives on the green value chain - batteries, essential minerals, power grid, electric vehicles, green hydrogen, heat pumps, hydroelectric, nuclear, solar and wind energy products - for over 140 countries. The "Green Growth Portal" has also been supplemented with an atlas reflecting the connections between green value chain products. Data based on fundamental research will help countries and investors identify and capitalize on the opportunities needed to produce the tools required for decarbonization.
Users will be able to determine via the portal the position of countries in each value chain and their level of economic competitiveness. Additionally, the country's position along the value chain can be determined compared to the expected and international average price of the product. The portal analyzes the country's opportunities to enter green value chains by conducting feasibility studies and assessing the attractiveness of each product. The interactive portal also provides information on the status of existing markets, effective exporters, and growth prospects for products along the green value chain.
Countries and potential investors intending to meet the growing demand for green technologies and act as suppliers in this process will be able to analyze how well the green value chain is compatible with their production capabilities through the portal.
The portal is based on Harvard University’s "Atlas of Economic Complexity," which covers 250 countries and economic regions, as well as 2 million users. The "Green Growth Portal", which will be fully operational in 2025, will be supplemented with analyses, comparative databases, and strategies for "green growth" based on data from international organizations and various countries. The use of the portal is free of charge.
Find the video address about the portal by Professor Ricardo Hausmann, the founder and director of Harvard University’s Growth Lab, at the following link: