Azərbaycan Respublikasının işğaldan azad edilmiş ərazilərində məsələlərin mərkəzləşdirilmiş qaydada həlli ilə bağlı yaradılmış Əlaqələndirmə Qərargahı nəzdində fəaliyyət göstərən İdarələrarası Mərkəzin İqtisadi məsələlər üzrə işçi qrupunun Kəlbəcər şəhərində növbəti iclası keçirilib.
İclasda İşçi Qrupunun rəhbəri, iqtisadiyyat nazirinin birinci müavini Elnur Əliyev ölkə başçısının Sərəncamı ilə təsdiq edilmiş “Azərbaycan Respublikasının işğaldan azad edilmiş ərazilərinə Böyük Qayıdışa dair I Dövlət Proqramı” çərçivəsində işğaldan azad edilmiş ərazilərin inkişafı istiqamətində iqtisadi canlanmanın sürətləndirilməsi, investisiya cəlbediciliyinin artırılması məqsədilə əhatəli və məqsədyönlü infrastruktur layihələrinin icra olunduğunu qeyd edib. Eyni zamanda bildirib ki, ərazilərdə iqtisadi aktivliyinin sürətləndirilməsi, tətbiq edilən güzəşt və azadolmalar barədə maraqlı tərəflər, o cümlədən sahibkarlıq subyektləri üzrə maarifləndirmə işlərinin aparılması, onların güzəşt və azadolmalardan faydalanması üçün rezident statusunun verilməsi və vergi uçotuna alınması istiqamətində işlər davam etdirilir.
Kəlbəcər rayonunda Azərbaycan Respublikası Prezidentinin xüsusi nümayəndəsi Bəşir Hacıyev Kəlbəcər rayonunda aparılan bərpa və quruculuq işlərindən danışıb, əhalinin öz yurdlarına geri qayıdışı, məşğulluğun təmin edilməsi məqsədilə Kəlbəcər rayonunda müxtəlif istiqamətlər üzrə sahibkarlıq fəaliyyəti üçün əlverişli imkanlar barədə məlumat verib və iş adamlarının Kəlbəcərdə biznes fürsətlərindən lazımınca yararlana biləcəyini vurğulayıb.
İclas zamanı Dövlət Proqramının icrası çərçivəsində 2025-2026-cı illər üzrə nəzərdə tutulan tədbirlərlə bağlı müzakirələr aparılıb.
İclasdan sonra isə İqtisadi məsələlər üzrə işçi qrupun üzvləri Kəlbəcər şəhərində yaradılmış infrastrukturla və hazırda davam edən bərpa-quruculuq işləri ilə yerində tanış olublar.

A meeting of the Economic Issues Working Group, operating under the Interdepartmental Center established within the Coordination Headquarters for centralized resolution of issues in the liberated territories of the Republic of Azerbaijan, was held in the city of Kalbajar.
At the meeting, the head of the Working Group, First Deputy Minister of Economy Elnur Aliyev, highlighted the implementation of comprehensive and targeted infrastructure projects aimed at accelerating economic revival and enhancing investment attractiveness in the liberated territories under the "First State Program on the Great Return to the Liberated Territories of the Republic of Azerbaijan", approved by the Presidential Decree. He also emphasized ongoing efforts to boost economic activity in these areas, raise awareness among stakeholders, including business entities, about the available incentives and exemptions, and ensure their effective use. This includes granting resident status and registering these entities for tax purposes.
In Kalbajar district, the Special Representative of the President of the Republic of Azerbaijan, Bashir Hajiyev, spoke about the ongoing restoration and reconstruction efforts. He provided information on favorable opportunities for entrepreneurial activities in various fields to support the return of the population to their homeland and ensure employment in the district. He also emphasized that businesspeople could fully capitalize on the business opportunities available in Kalbajar.
During the meeting, discussions were held regarding the measures planned for 2025-2026 within the framework of the implementation of the State Program.
After the meeting, members of the Economic Issues Working Group visited Kelbajar city to inspect the established infrastructure and ongoing reconstruction efforts on-site.