İqtisadiyyat naziri Mikayıl Cabbarov Səudiyyə Ərəbistanı Krallığına səfər edib
İqtisadiyyat nazirinin Səudiyyə Ərəbistanı Krallığına səfəri çərçivəsində keçirilən görüşlərdə ölkələrimiz arasında ticarət və investisiyaların təşviqi imkanları, yaşıl enerji gündəliyinin prioritet istiqamətləri müzakirə olunub.
İqtisadiyyat naziri Mikayıl Cabbarov Səudiyyə Ərəbistanı Krallığına səfər çərçivəsində bir sıra görüşlər keçirib.
Səfər çərçivəsində Səudiyyə Ərəbistanı Krallığının energetika naziri, şahzadə Əbdül Əziz bin Salman Əl-Səudla keçirilən görüşdə ölkələrimizin yaşıl enerji gündəliyinin prioritet istiqamətləri, bu sahədə birgə fəaliyyətin uğurlu nəticələri və ölkələrimiz üçün faydaları barədə fikir mübadiləsi aparılıb. Enerji keçidində potensial layihələr üzrə əməkdaşlığın genişləndirilməsi imkanları müzakirə edilib.
Görüşdə bərpa olunan enerjinin səmərəliliyinin, alternativ enerji mənbələrinin enerji sektorunda payının artırılmasının ölkəmizin iqtisadi inkişaf strategiyasında vacib məsələlərdən olduğu diqqətə çatdırılıb. Bu istiqamətdə Səudiyyə Ərəbistanı ilə əməkdaşlığa önəm verildiyi qeyd olunub.
İqtisadiyyat naziri Səudiyyə Ərəbistanı Krallığının investisiya naziri Xalid bin Əbdüləziz Əl - Falihlə görüşüb. Azərbaycan-Səudiyyə Ərəbistanı iqtisadi əlaqələrinin inkişaf etdiyi, biznes dairələri arasında işgüzar münasibətlərin genişləndiyini vurğulanıb.
Tərəflər ölkələrimizin dayanıqlı inkişaf hədəflərinə uyğun olaraq iqtisadiyyatın şaxələndirilməsi, ticarət və investisiyaların təşviqi imkanlarını müzakirə ediblər.

Minister of economy Mikayil Jabbarov visits the Kingdom of Saudi Arabia
During the Minister of Economy's visit to the Kingdom of Saudi Arabia, meetings focused on opportunities for promoting trade and investment between the two countries and discussing priority areas of the green energy agenda.
Minister of economy Mikayil Jabbarov held several meetings during his visit to the Kingdom of Saudi Arabia.
During the visit, a meeting was held with the minister of energy of the Kingdom of Saudi Arabia, prince Abdulaziz bin Salman Al Saud. The discussion focused on the priority areas of the green energy agenda, the successful outcomes of joint activities in this field, and their benefits for both countries. Opportunities for expanding cooperation on potential projects in energy transition were also discussed.
The meeting highlighted that the efficiency of renewable energy and the increase in the share of alternative energy sources in the energy sector are key issues in the country's economic development strategy. It was emphasized that cooperation with Saudi Arabia in this regard is of great importance.
The Minister of economy met with Saudi Arabia's Minister of Investment, Khalid bin Abdulaziz Al-Falih. It was emphasized that economic relations between Azerbaijan and Saudi Arabia have been developing, and business relations between the business circles of both countries are expanding.
The parties discussed opportunities for economic diversification, trade, and investment promotion in line with the sustainable development goals of both countries.