Azərbaycan Respublikasının Prezidenti İlham Əliyevin Davos İqtisadi Forumunda (DİF) iştirakı çərçivəsində iqtisadiyyat naziri Mikayıl Cabbarov SOCAR-ın prezidenti Rövşən Nəcəflə birlikdə bp şirkətinin hasilat və əməliyyatlar üzrə icraçı vitse-prezidenti Qordon Birrellə görüşüb. Görüş zamanı şirkətin yaşıl enerji keçidində fəal iştirakı, ölkəmizlə səmərəli əməkdaşlığı və birgə fəaliyyət istiqamətlərinin şaxələndirilməsi müzakirə edilib.
İqtisadiyyat naziri Mikayıl Cabbarov SOCAR-ın prezidenti Rövşən Nəcəflə birlikdə Davos İqtisadi Forumu çərçivəsində "TotalEnergies" şirkətinin baş icraçı direktoru Patrik Puyanne ilə görüş keçirib. Yaşıl enerji, karbonsuzlaşma, innovativ texnologiyaların tətbiqi və enerji saxlanc sistemlərinin inkişafı üzrə fikir mübadiləsi aparılıb. Tərəflər həmçinin, həyata keçirilən layihələr və gələcək əməkdaşlıq perspektivləri barədə müzakirələr aparıblar.
İqtisadiyyat naziri həmçinin, Davos İqtisadi Forumu çərçivəsində "Vestas Wind Systems A/S" şirkətinin vitse-prezidenti Morten Dirholm ilə görüşüb. Tərəflər yaşıl texnologiyaların tətbiqinin əhəmiyyəti, sənayedə innovativ həllərin səmərəli nəticələri və külək enerjisindən istifadə istiqamətində şirkətlə əməkdaşlıq imkanlarını müzakirə ediblər.
Forum çərçivəsində təşkil olunan "Ticarət və İnvestisiya Rəhbərliyi Naharı" sessiyasında bu il üçün ticarət və sərmayələr sahəsində fəaliyyətin prioritet istiqamətləri nəzərdən keçirilib. İqtisadi diversifikasiya prosesinə geosiyasi təsirlər, innovasiya və səmərəlilik, idarəçilik və inkişaf kimi mövzular müzakirə olunub.
İqtisadiyyat nazirinin müavini Anar Axundov "HSA Group" şirkətinin İdarə Heyətinin üzvü Fuad Hayel Saeed Anam ilə görüş keçirib. Görüşdə Azərbaycanda xarici investorlar üçün yaradılmış əlverişli biznes mühiti barədə məlumat verilib. Aqrar sektor, sənaye və istehsal proseslərində dayanıqlı yanaşmaların tətbiqi və birgə fəaliyyət imkanları nəzərdən keçirilib.

Ministry of Economy held several meetings during President Ilham Aliyev's participation in the World Economic Forum
Within the framework of President Ilham Aliyev's participation in the World Economic Forum (WEF) in Davos, Minister of Economy Mikayil Jabbarov, together with SOCAR President Rovshan Najaf, held a meeting with bp's Executive Vice President for Production and Operations, Gordon Birrell. During the meeting, bp's active participation in the green energy transition, its effective cooperation with Azerbaijan, and the diversification of joint activities were discussed.
Minister Mikayil Jabbarov, along with SOCAR President Rovshan Najaf, also met with Patrick Pouyanné, CEO of TotalEnergies, during the WEF. The discussion focused on green energy, decarbonization, the application of innovative technologies, and the development of energy storage systems. The parties also exchanged views on ongoing projects and future cooperation prospects.
Additionally, the Minister of Economy met with Morten Dyrholm, Vice President of Vestas Wind Systems A/S, at the WEF. They discussed the importance of implementing green technologies, the effective outcomes of innovative solutions in the industry, and opportunities for cooperation with the company in the field of wind energy.
During the "Trade and Investment Leadership Lunch" session held within the forum, priorities for trade and investment activities for the year were reviewed. Topics such as the geopolitical impact on economic diversification, innovation and efficiency, governance, and development were addressed.
Deputy Minister of Economy Anar Akhundov met with Fuad Hayel Saeed Anam, a member of the Board of Directors of HSA Group. The meeting highlighted Azerbaijan's favorable business environment for foreign investors. Opportunities for collaboration in the agricultural sector, industry, and the application of sustainable approaches in production processes were discussed.