KOBİA sahibkarları sahəvi görüşlərdə və maarifləndirici tədbirlərdə aktiv iştirak etməyə dəvət edir
2024-cü ildə 3000-dən çox sahibkarın iştirakı ilə 120-dən artıq sahəvi görüş və maarifləndirici tədbir keçirilib.
Sahibkarlıq fəaliyyəti ilə bağlı yeniliklər, dövlət dəstəyi mexanizmləri barədə biznes subyektlərinin məlumatlandırılması, çətinliklərinin və ehtiyaclarının öyrənilməsi məqsədilə Kiçik və Orta Biznesin İnkişafı Agentliyinin (KOBİA) təşkilatçılığı ilə müxtəlif mövzularda sahəvi görüşlər və maarifləndirmə tədbirləri təşkil olunur. Görüşlər Bakı şəhərində və ölkə regionlarında olmaqla onlayn və oflayn formatlarda keçirilir. Mikro, kiçik və orta biznes subyektləri Agentlik tərəfindən mütəmadi olaraq təşkil olunan sahəvi görüşlərlə bağlı ətraflı məlumatı KOBİA-nın rəsmi internet səhifəsindən əldə edə bilərlər (https://smb.gov.az/az/events?slug=gorus).
Eyni zamanda sahibkarlar onları maraqlandıran mövzularda sahəvi görüşlərin və maarifləndirici tədbirlərin keçirilməsi üçün təkliflərini Agentliyə təqdim edə bilərlər (info@smb.gov.az).
Aidiyyəti dövlət qurumlarının və biznes assosiasiyaların nümayəndələrinin iştirakı ilə təşkil olunan görüş və maarifləndirici tədbirlərdə sahibkarlar mövcud dövlət dəstəyi alətləri, biznes sahəsində yeniliklər barədə məlumatlanlandırılır, onları narahat edən problemlər və onların həlli yolları müzakirə edilir, ehtiyacları və təklifləri dinlənilir, sahibkarları maraqlandıran suallar yerində birbaşa dövlət qurumlarının səlahiyyətli nümayəndələri tərəfindən cavablandırılır. Həmçinin, sahəvi görüşlərdə sahibkarlar tərəfindən qaldırılan məsələlərin həlli üçün dövlət-sahibkar əməkdaşlığı platforması çərçivəsində müvafiq tədbirlər görülür, sahibkarların təklifləri ümumiləşdirilərək aidiyyəti üzrə təqdim edilir.
Qeyd edək ki, 2024-cü ildə KOBİA-nın təşkilatçılığı ilə Bakı şəhərində və bölgələrdə 121 sahəvi görüş və maarifləndirmə tədbiri keçirilib. Bu tədbirlərdə 3000-dən çox sahibkar iştirak edib. Görüşlər əsasən çayçılıq, üzümçülük, istixana, şərabçılıq, heyvandarlıq, quşçuluq, yaşıl enerji, ekoturizm, nəqliyyat, logistika, ictimai-iaşə, ticarət, aqrobiznes, idxal-ixrac, reklam və digər fəaliyyət istiqamətlərini əhatə edib.

In 2024, more than 120 sectoral meetings and awareness-raising events were held with the participation of over 3,000 entrepreneurs.
Sectoral meetings and awareness-raising events on various topics are organized by the Small and Medium Business Development Agency (SMBDA) to inform business entities about innovations in entrepreneurial activity, state support mechanisms, and to assess their challenges and needs. These meetings are held both online and offline in Baku and other regions of the country. Micro, small, and medium-sized business entities can regularly obtain detailed information about these sectoral meetings on SMBDA’s official website: (https://smb.gov.az/az/events?slug=gorus).
At the same time, entrepreneurs can submit their suggestions for organizing sectoral meetings and awareness-raising events on topics of interest to them to the Agency via email at: (info@smb.gov.az).
In meetings and awareness-raising events organized with the participation of representatives from relevant state institutions and business associations, entrepreneurs are informed about available state support tools, business sector innovations, and solutions to issues that concern them. Their needs and suggestions are heard, and questions raised by entrepreneurs are directly answered by authorized representatives of state institutions on-site. Additionally, the issues raised by entrepreneurs in these sectoral meetings are addressed within the framework of the state-business cooperation platform, and the suggestions from entrepreneurs are summarized and presented to the relevant authorities.
In 2024, 121 sectoral meetings and awareness-raising events were organized by SMBDA in Baku and the regions, with more than 3,000 entrepreneurs participating. These events primarily covered sectors such as tea growing, grape growing, greenhouses, winemaking, animal husbandry, poultry farming, green energy, ecotourism, transportation, logistics, public catering, trade, agribusiness, import-export, advertising, and other fields of activity.