Xocalı soyqırımı abidəsi ziyarət olunub
İqtisadiyyat Nazirliyinin rəhbərliyi Xocalı soyqırımının 33-cü ildönümü ilə əlaqədar faciə qurbanlarının xatirəsinə ucaldılmış “Ana harayı” abidəsini ziyarət edib.
Xocalı soyqırımı bəşər tarixində insanlıq əleyhinə ən ağır cinayətlərdəndir. Amma cəmiyyətimizi sarsıtmaq üçün xüsusi qəddarlıqla törədilmiş bu kütləvi qırğın xalqımızın mübarizə əzmini qıra bilmədi. Müzəffər Ali Baş Komandan İlham Əliyevin rəhbərliyi ilə rəşadətli Ordumuzun antirerror tədbirləri nəticəsində dövlət suverenliyimiz tam bərpa edildi, Xocalı separatçılardan təmizləndi. Bu gün Xocalıda üçrəngli bayrağımız qürurla dalğalanır, keçmiş məcburi köçkünlər öz yurdlarına qayıdır, firavan gələcəyin və iqtisadi tərəqqinin əsası qoyulur. Bunlar haqq-ədalətin təntənəsini nümayiş etdirir.
Artıq Xocalı qətliamından 33 il keçir. Onilliklər keçsə də, bu dəhşətli hadisə hər birimizin yaddaşına əbədi həkk olunub.

The leadership of the Ministry of Economy visited the "Mother's Scream" monument, which was erected in memory of the victims of the Khojaly genocide, on the 33rd anniversary of the tragedy.
The Khojaly genocide is one of the gravest crimes against humanity in history. However, this mass slaughter, committed with particular cruelty to shake our society, could not break the determination of our people. Under the leadership of Supreme Commander-in-Chief Ilham Aliyev, and as a result of the anti-terror operations carried out by our victorious Army, our state sovereignty was fully restored, and Khojaly was cleared of separatists. Today, our three-colored flag proudly waves in Khojaly, former internally displaced persons are returning to their homeland, and the foundation for a prosperous future and economic progress is being laid. These reflect the triumph of justice and fairness.
It has already been 33 years since the Khojaly massacre. Even though decades have passed, this horrific event has been eternally etched in the memory of each of us.
The leadership of the Ministry of Economy visited the "Mother's Scream" monument dedicated to the victims of the Khojaly genocide on the 33rd anniversary of the tragedy.
Flower bouquets were placed in front of the monument, and the precious memory of the victims of the genocide was respectfully commemorated.