İqtisadiyyat naziri Mikayıl Cabbarov Xorvatiyaya səfər edib
Azərbaycanın iqtisadiyyat naziri Xorvatiyanın Baş nazirinin qəbulunda olub, Zaqrebdə keçirilən Xorvatiya-Azərbaycan İqtisadiyyat və İnvestisiya Forumunda iki ölkənin sərmayə potensialı təqdim olunub, birgə investisiyaların genişləndirilməsi barədə müzakirələr aparılıb.
İqtisadiyyat naziri Mikayıl Cabbarov Xorvatiyaya səfər edib. Səfər çərçivəsində Azərbaycanın iqtisadiyyat naziri Xorvatiyanın Baş naziri Andrey Plenkoviçin qəbulunda olub. Qəbul zamanı bildirilib ki, Azərbaycan və Xorvatiya dövlət başçılarının siyasi iradəsi ilə ölkələrimiz arasında əməkdaşlıq münasibətləri yüksələn xətlə inkişaf edir. Azərbaycan və Xorvatiya 2013-cü ildə Zaqreb Bəyannaməsinin imzalanmasından bəri strateji tərəfdaşlıq münasibətlərini möhkəmləndirirlər. Baş nazir Andrey Plenkoviç ilə aparılan müzakirədə Azərbaycan-Xorvatiya iqtisadi əməkdaşlığının gündəmində olan prioritetlər, ticarətin və qarşılıqlı investisiyaların artırılması, enerji sahəsində işbirliyinin, həmçinin işgüzar əlaqələrin gücləndirilməsi imkanları nəzərdən keçirilib.
Səfər çərçivəsində Zaqreb şəhərində Xorvatiya-Azərbaycan İqtisadiyyat və İnvestisiya Forumu keçirilib.
Tədbirdə Xorvatiyanın iqtisadiyyat naziri Ante Şuşnyar ölkəsinin Azərbaycanla iqtisadi-ticarət əlaqələrinin güclənməsinə önəm verdiyini qeyd edib. Vurğulanıb ki, enerjinin Avropa bazarlarına çatdırılması üçün həyata keçirilən layihələr Azərbaycanın etibarlı enerji təchizatçısı kimi rolunu artırır. Xorvatiya şirkətlərinin ölkəmizdə həyata keçirilən iqtisadi layihələrdə iştiraka maraq göstərdiyi bildirilib.
İqtisadiyyat naziri Mikayıl Cabbarov iki ölkə arasında iqtisadi münasibətlərin inkişafını vurğulayıb. Xorvatiya Azərbaycanın mühüm ticarət tərəfdaşları sırasında yer alır. Bu dövlətlə investisiya əlaqələri daha da yaxşılaşıb. Ölkələrimizin dövlət və özəl şirkətləri arasında səmərəli tərəfdaşlıq qurulub. Xorvatiya ilə tekstil, nəqliyyat-logistika, qida sənayesi, əczaçılıq, tikinti, kənd təsərrüfatı, yaşıl enerji, turizm və s. istiqamətlərdə tərəfdaşlığın genişləndirilməsi üçün böyük potensial var. Azərbaycanın iqtisadiyyat naziri ölkəmizin iqtisadi prioritetləri, əlverişli işgüzar mühiti, investorlar üçün yaradılan imkanlar haqqında məlumat verib, xorvatiyalı sərmayədarları fəal işbirliyinə dəvət edib.
Xorvatiya İqtisadiyyat Palatasının vitse-prezidenti İqor Pokaz, AZPROMO-nun icraçı direktoru Yusif Abdullayev ölkələrimizin işgüzar dairələri arasında tərəfdaşlıq əlaqələrinin möhkəmləndirilməsi, birgə investisiyaların artırılması və şaxələndirilməsi haqqında danışıblar.
Tədbirdə Xorvatiya və Azərbaycanın biznes və investisiya mühitinə dair təqdimatlar keçirilib.
Forumda “Enerji təhlükəsizliyi və şaxələndirməyə yatırım: Xorvatiya və Azərbaycan arasında əməkdaşlıq”, “Strateji investisiya əməkdaşlığının qurulması: Sənaye və ticarət tərəfdaşlığı” mövzularında panel müzakirələr olub.

Azerbaijan's Minister of Economy was received by the Prime Minister of Croatia, and the investment potential of both countries was presented at the Croatia-Azerbaijan Economy and Investment Forum held in Zagreb. Discussions were held on expanding joint investments.
Minister of Economy Mikayil Jabbarov has visited Croatia. During the visit, Azerbaijan’s Minister of Economy was received by Croatian Prime Minister Andrej Plenković. During the meeting, it was noted that the cooperation between Azerbaijan and Croatia is developing dynamically, guided by the political will of the heads of state. Since the signing of the Zagreb Declaration in 2013, Azerbaijan and Croatia have been strengthening their strategic partnership. Discussions with Prime Minister Andrej Plenković focused on key priorities of Azerbaijan-Croatia economic cooperation, including increasing trade and mutual investments, enhancing collaboration in the energy sector, and strengthening business ties.
As part of the visit, the Croatia-Azerbaijan Economy and Investment Forum was held in the city of Zagreb.
At the event, Croatia's Minister of Economy, Ante Šušnjar, emphasized his country's commitment to strengthening economic and trade relations with Azerbaijan. He highlighted that the projects aimed at delivering energy to European markets enhance Azerbaijan's role as a reliable energy supplier. It was also mentioned that Croatian companies have shown interest in participating in economic projects implemented in our country.
The Minister of Economy, Mikayıl Jabbarov, emphasized the development of economic relations between the two countries. Croatia is among Azerbaijan's important trade partners. Investment relations with this country have further improved. Effective partnerships have been established between the state and private companies of both countries. There is great potential for expanding cooperation with Croatia in various sectors, including textiles, transportation and logistics, food industry, pharmaceuticals, construction, agriculture, green energy, tourism, and more. Azerbaijan's Minister of Economy provided information on the country's economic priorities, favorable business environment, and the opportunities available for investors, inviting Croatian investors to engage in active collaboration.
The Vice President of the Croatian Chamber of Economy, Igor Pokaz, and the Executive Director of AZPROMO, Yusif Abdullayev, discussed strengthening partnership relations between the business circles of the two countries, as well as increasing and diversifying joint investments.
At the event, presentations on the business and investment environment of Croatia and Azerbaijan were held.
At the forum, panel discussions were held on the topics "Energy Security and Investment in Diversification: Cooperation between Croatia and Azerbaijan" and "Establishing Strategic Investment Cooperation: Industry and Trade Partnerships."