“Startap” şəhadətnaməsi almış KOB subyektlərinin sayı 199-a çatıb
Mikro və kiçik sahibkarlar vergi azadolmalarını nəzərdə tutan “Startap” şəhadətnaməsi üçün KOBİA-ya müraciət edə bilərlər.
Daha 7 mikro və kiçik sahibkara onları innovasiya fəaliyyətindən əldə etdikləri gəlirlər üzrə mənfəət və ya gəlir vergisindən 3 il müddətinə azad edən “Startap” şəhadətnaməsi verilib. Belə ki, “Startap” şəhadətnaməsinin verilməsi üzrə Kiçik və Orta Biznesin İnkişafı Agentliyində (KOBİA) yaradılmış Ekspertlər Şurasının növbəti iclasında KOB subyektlərindən daxil olmuş 9 müraciətə baxılıb və onlardan 7-nə şəhadətnamənin verilməsi qərara alınıb.
“Startap” şəhadətnamələri "Green Public" MMC-nin ağacəkmə, yaşıllaşdırma tədbirləri və ianələr üçün onlayn platforması, "Lumusoft" MMC-nin motosiklet, ikitəkərli elektrikli nəqliyyat vasitələri və velosipedlər üçün onlayn marketpleys, “Self Tech” MMC-nin özünəxidmət kofeşopu və mikromarket üçün ağıllı həllər, "U and R Company" MMC-nin dövlət qurumlarında və özəl şirkətlərdə kadrların idarəedilməsi üçün onlayn platforması, "Azari" MMC-nin kuryer xidmətlərinin idarəedilməsi üçün onlayn platforması, fərdi sahibkarlar Günay Əliyevanın onlayn təhsil platforması və Cavid Cabbarovun tullantı qida qalıqlarının təkrar emalı, ev heyvanları üçün konservləşdirilmiş yem istehsalı layihələrinə təqdim edilib.

Micro and small entrepreneurs can apply to KOBIA for a "Startup" certificate, which provides tax exemptions.
Seven more micro and small entrepreneurs have been granted the "Startup" certificate, which exempts them from profit or income tax on their innovation-related revenues for a period of three years. During the next meeting of the Expert Council established at the Small and Medium Business Development Agency (SMBDA) for issuing the "Startup" certificate, nine applications from SMB entities were reviewed, and it was decided to grant certificates to seven of them.
"Startup" certificates were awarded to the following projects: the online platform for tree planting, greening activities, and donations by "Green Public" LLC; the online marketplace for motorcycles, two-wheeled electric vehicles, and bicycles by "Lumusoft" LLC; smart solutions for self-service coffee shops and micro-markets by "Self Tech" LLC; the online platform for personnel management in government institutions and private companies by "U and R Company" LLC; the online platform for courier service management by "Azari" LLC; the online education platform by individual entrepreneur Gunay Aliyeva; and the project for recycling food waste and producing canned pet food by individual entrepreneur Javid Jabbarov.
Micro and small enterprises at the development stage of their projects can apply for a "Startup" certificate to KOBIA. The application form, required documents, and detailed information about the relevant criteria can be found through the following link: https://smb.gov.az/az/nav/startap-sehadetnamesi