Ötən ilin noyabrında Çinin “BYD Company Limited” (BYD) şirkəti ilə Azərbaycanda elektrik avtobus istehsalının lokallaşdırılmasına dair imzalanmış müqavilə çərçivəsində “Azerbaijan Energy Automotive Factory” MMC-yə İqtisadiyyat Nazirliyinin tabeliyində İqtisadi Zonaların İnkişafı Agentliyinin idarəçiliyində olan Sumqayıt Kimya Sənaye Parkının rezidenti statusu verilib.
Yeni qeydiyyata alınan rezident tərəfindən Sənaye Parkının ərazisində elektrik mühərrikli avtobusların istehsalı həyata keçiriləcək.
İnvestisiya dəyəri 29 milyon manatdan çox olan layihə çərçivəsində 600 nəfər işlə təmin ediləcək.
Çinin qabaqcıl texnologiyasından istifadə ediləcək müəssisənin cari ildə fəaliyyətə başlaması nəzərdə tutulur.
Şirkət tərəfindən istehsal ediləcək elektrik mühərrikli avtobuslar BYD markası adı altında satışa çıxarılacaq və ilkin mərhələdə 12 metr uzunluğunda olan BYD "K9UD" model avtobusların istehsalı həyata keçiriləcək. Müəssisənin illik istehsal gücü 500 ədəd avtobus təşkil edəcək.
İstehsal ediləcək elektrik mühərrikli avtobuslar ilkin mərhələdə daxili təlabatın ödənilməsinə yönəldiləcək, növbəti mərhələdə isə ixracı nəzərdə tutulur.

"Azerbaijan Energy Automotive Factory" LLC has been granted resident status in the Sumgayit Chemical Industrial Park.
Within the framework of the contract signed in November last year with China's "BYD Company Limited" (BYD) for the localization of electric bus production in Azerbaijan, "Azerbaijan Energy Automotive Factory" LLC has been granted resident status in the Sumgayit Chemical Industrial Park, managed by the Agency for the Development of Economic Zones under the Ministry of Economy.
The newly registered resident will carry out the production of electric motor buses within the territory of the Industrial Park.
Within the framework of the project, which has an investment value of more than 29 million manat, 600 people will be employed.
The facility, which will use advanced technology from China, is expected to begin operations this year.
The electric motor buses to be produced by the company will be sold under the BYD brand, and in the initial phase, the production of 12-meter long BYD "K9UD" model buses will take place. The facility's annual production capacity will be 500 buses.
The electric motor buses to be produced will initially be directed towards meeting domestic demand, and in the next phase, their export is planned.