İstanbulda təşkil edilən İqtisadi Əməkdaşlıq və İnkişaf Təşkilatının İnkişaf etməkdə olan Bazarlar Forumunda iqtisadiyyat nazirinin birinci müavini Elnur Əliyev Azərbaycanın ticarət və nəqliyyat əlaqələrinin artırılması məqsədilə həyata keçirdiyi tədbirlər haqqında məlumat verib.
İstanbulda İqtisadi Əməkdaşlıq və İnkişaf Təşkilatının (İƏİT) İnkişaf etməkdə olan Bazarlar Forumu keçirilib.
Tədbirin açılışında Türkiyənin ticarət naziri Ömər Bolat və İƏİT-nin baş katibi Matias Korman çıxış ediblər. Qeyd olunub ki, İƏİT tərəfindən bu mövzuda ilk dəfə təşkil edilən Forumun keçirilməsində məqsəd regional proqramların təsirini gücləndirmək, birgə prioritetlərə dair əməkdaşlığı təşviq etməkdir.
İqtisadiyyat nazirinin birinci müavini Elnur Əliyev Forumun “Çoxtərəfli dəhlizlər: Ticarət və nəqliyyat əlaqələrinin artırılması” mövzusunda panelində çıxış edib. Paneldə regional dəhlizlərin rəqabət qabiliyyətini və effektivliyini artırmaq sahəsində Azərbaycanın gördüyü işlər haqqında məlumat verilib. Vurğulanıb ki, ölkəmiz yol, dəmir yolu, liman və hava nəqliyyatı infrastrukturuna sərmayə qoyuluşunu prioritetləşdirib. Bakı-Tbilisi-Qars dəmir yolu, Bakı Beynəlxalq Dəniz Ticarət Limanı, Ələt Azad İqtisadi Zonası, azad edilmiş ərazilərimizdə yeni hava limanları və s. buna misaldır. Füzuli, Zəngilan və Laçın daxil olmaqla yeni bölgələr ölkəmizin logistika xəritəsinə inteqrasiya edilir. Qeyd olunub ki, ölkəmiz gömrük və tranzit əməliyyatlarının rəqəmsallaşdırılmasına investisiya yatırır, bu istiqamətdə yeni texnologiyalar tətbiq olunur.
Azərbaycan beynəlxalq və regional qurumlar çərçivəsində nəqliyyat və ticarət sahəsində qarşılıqlı faydalı tərəfdaşlığı gücləndirir. Türk Dövlətləri Təşkilatı (TDT), SPECA (BMT-nin Mərkəzi Asiya Ölkələrinin İqtisadiyyatları üçün Xüsusi Proqramı) və region ölkələri ilə əməkdaşlıq üzrə bu istiqamətdə görülən işlər vurğulanıb.
Tədbirdə Azərbaycanın digər ölkələrlə investisiya işbirliyini genişləndirmək üçün həyata keçirilən tədbirlər barədə də məlumat verilib. Bildirilib ki, SPECA Çoxtərəfli Etimad Fondu, TDT çərçivəsində yaradılmış Türk İnvestisiya Fondu, Özbəkistan, Qazaxıstan və Qırğızıstanla birgə investisiya fondları sərhəd ticarətini dəstəkləmək, logistika infrastrukturunu müasirləşdirmək və prioritet layihələrin maliyyələşdirilməsinə yönəlib.
Panel iştirakçıları həmçinin, logistika, nəqliyyat və sənaye zonaları ilə əlaqəli birbaşa xarici investisiyalar üçün tətbiq edilən stimullar haqqında məlumatlandırılıb.
İqtisadiyyat nazirinin birinci müavini Elnur Əliyev Forumda iştirak çərçivəsində İƏİT-nin Avrasiya şöbəsinin rəhbəri Vilyam Tompsonla görüşüb. Görüşdə ölkəmizin beynəlxalq qurumla əməkdaşlığının gündəliyində olan məsələlər barədə müzakirə aparılıb.

At the Emerging Markets Forum organized by the Organisation for Economic Co-operation and Development (OECD) in Istanbul, First Deputy Minister of Economy Elnur Aliyev provided information on the measures implemented by Azerbaijan to enhance its trade and transport relations.
The Emerging Markets Forum of the Organisation for Economic Co-operation and Development (OECD) was held in Istanbul.
At the opening of the event, Turkiye’s Minister of Trade Omer Bolat and OECD Secretary-General Mathias Cormann delivered speeches. It was noted that the Forum, organized for the first time by the OECD on this topic, aims to strengthen the impact of regional programs and promote cooperation on joint priorities.
First Deputy Minister of Economy Elnur Aliyev spoke at the panel titled “Multilateral Corridors: Enhancing Trade and Transport Connectivity” within the Forum. The panel provided information about Azerbaijan’s efforts to increase the competitiveness and efficiency of regional corridors. It was emphasized that Azerbaijan has prioritized investment in road, rail, port, and air transport infrastructure. Examples include the Baku-Tbilisi-Kars railway, the Baku International Sea Trade Port, the Alat Free Economic Zone, and new airports built in the liberated territories. The new regions of Fuzuli, Zangilan, and Lachin are being integrated into the country’s logistics map. It was also noted that Azerbaijan is investing in the digitalization of customs and transit operations and applying new technologies in this area.
Azerbaijan is strengthening mutually beneficial partnerships in the fields of transport and trade within international and regional organizations. Efforts in this direction, particularly in cooperation with the Organization of Turkic States (OTS), the United Nations Special Programme for the Economies of Central Asia (SPECA), and regional countries, were emphasized.
The event also provided information on the measures implemented by Azerbaijan to expand investment cooperation with other countries. It was noted that the SPECA Multilateral Trust Fund, the Turkic Investment Fund established within the framework of the Organization of Turkic States (OTS), as well as joint investment funds with Uzbekistan, Kazakhstan, and Kyrgyzstan, are aimed at supporting cross-border trade, modernizing logistics infrastructure, and financing priority projects.
Panel participants were also informed about the incentives applied for foreign direct investment related to logistics, transportation, and industrial zones.
Within the framework of his participation in the Forum, First Deputy Minister of Economy Elnur Aliyev met with William Tompson, Head of the Eurasia Division of the OECD. During the meeting, issues on the agenda of Azerbaijan’s cooperation with the international organization were discussed.