Ağdam Sənaye Parkına mediatur təşkil edilib
İqtisadiyyat Nazirliyinin tabeliyində İqtisadi Zonaların İnkişafı Agentliyinin təşkilatçılığı ilə Ağdam Sənaye Parkına mediatur təşkil edilib.
Media nümayəndələrinə Sənaye Parkının fəaliyyəti, həyata keçirilən istehsal haqqında məlumat verilib. Qeyd olunub ki, Sənaye Parkında sahibkarlıq fəaliyyətinin inkişafı üçün əlverişli mühit yaradılıb. İş adamları dövlət vəsaiti hesabına hazır infrastrukturla təmin ediliblər. Sənaye Parkında hazırda investisiya portfeli 260 milyon manatdan çox olan 28 sahibkarlıq subyektinə rezidentlik, 4 sahibkara isə qeyri-rezidentlik statusu verilib. Sahibkarlar tərəfindən layihələrə 115 milyon manatdan çox investisiya yatırılıb, 653 nəfər daimi işlə təmin edilib. Hazırda Sənaye Parkında 9 müəssisə fəaliyyət göstərir, 5-dən çox müəssisənin isə tikintisi istiqamətində işlər aparılır.
İstehsal edilən məhsullar daxili bazarda satılmaqla yanaşı, xarici ölkələrə ixrac olunur. Ağdam Sənaye Parkının rezidenti “Bafco İnvest” MMC Qazaxıstana xüsusi qoruyucu və poliuretan çəkmələrin ixracına başlayıb. İlkin olaraq Qazaxıstana 5 min cüt ayaqqabı göndərilib. Almaniyanın “Desma” şirkətinin avadanlıqlarından istifadə edilən müəssisənin illik istehsal gücü 510 min cüt ayaqqabı təşkil edir. Şirkət tərəfindən 67 nəfər daimi işlə təmin edilib.
Bununla yanaşı, Sənaye Parkında istehsal olunan divar kağızları Özbəkistan və Gürcüstana ixrac olunur.
Qeyd edək ki, Ağdam Sənaye Parkının rezidentləri qeydiyyata alındıqları tarixdən etibarən 10 il müddətinə əmlak, torpaq, gəlir vergilərindən, həmçinin istehsal məqsədilə texnikanın, texnoloji avadanlıqların və qurğuların idxalı zamanı ƏDV-dən və gömrük rüsumundan tam azad olunurlar.

The export of products manufactured in the Agdam Industrial Park is increasing.
A media tour was organized to the Agdam Industrial Park by the Economic Zones Development Agency under the Ministry of Economy.
Media representatives were provided with information about the activities of the Industrial Park and the production carried out. It was noted that a favorable environment has been created for the development of entrepreneurial activity in the Industrial Park. Businessmen have been provided with ready-made infrastructure at the expense of state funds. Currently, 28 business entities with an investment portfolio of more than 260 million manats in the Industrial Park have been granted residency status, and 4 entrepreneurs have been granted non-residency status. Entrepreneurs have invested more than 115 million manats in projects, and 653 people have been provided with permanent jobs. Currently, 9 enterprises operate in the Industrial Park, and work is underway to build more than 5 enterprises.
In addition to being sold in the domestic market, the manufactured products are exported to foreign countries. “Bafco Invest” LLC, a resident of the Agdam Industrial Park, has started exporting special protective and polyurethane boots to Kazakhstan. Initially, 5 thousand pairs of shoes were sent to Kazakhstan. The annual production capacity of the enterprise, which uses equipment from the German company "Desma", is 510 thousand pairs of shoes. The company has provided 67 permanent jobs.
In addition, wallpapers produced in the Industrial Park are exported to Uzbekistan and Georgia.
It should be noted that residents of the Agdam Industrial Park are fully exempted from property, land, and income taxes for 10 years from the date of their registration, as well as from VAT and customs duties when importing machinery, technological equipment and devices for production purposes.