Qlobal İnnovasiya İndeksi üzrə əlaqələndirmə qrupunun növbəti iclası keçirilib
Biznes mühiti və Beynəlxalq reytinqlər üzrə Komissiyanın İqtisadiyyat Nazirliyinin rəhbərlik etdiyi Qlobal İnnovasiya İndeksi üzrə Əlaqələndirmə qrupunun video-konfrans formatında növbəti iclası keçirilib. İclasda Əlaqələndirmə qrupunun üzvləri ilə yanaşı, Komissiyanın aidiyyəti işçi qruplarının, dövlət qurumlarının nümayəndələri iştirak ediblər.
Əlaqələndirmə qrupunun rəhbəri, iqtisadiyyat nazirinin birinci müavini Elnur Əliyev biznes mühitinin əlverişliliyinin artırılması və beynəlxalq reytinqlərdə ölkəmizin mövqeyinin daha da yaxşılaşdırılması məqsədilə İqtisadiyyat Nazirliyi və digər aidiyyəti qurumlar tərəfindən həyata keçirilən tədbirlər barədə məlumat verib. İclasda resurslardan daha səmərəli istifadənin, reallaşdırılmış islahatlar barədə beynəlxalq ictimaiyyətin daha geniş  məlumatlandırılması üçün qlobal təşkilatlarla koordinasiyanın gücləndirilməsinin önəmi vurğulanıb.
Komissiyanın Katibliyinin rəhbəri, Prezident Administrasiyasının İqtisadi siyasət və sənaye məsələləri şöbəsinin sektor müdiri Vüsal Şıxəliyev Qlobal İnnovasiya İndeksində Azərbaycanın göstəricilərinin yaxşılaşdırılması üçün işçi qrupları arasında qarşılıqlı əməkdaşlığın və məlumat mübadiləsinin artırılmasının əhəmiyyətini qeyd edib.
İclasda işçi qruplarının nümayəndələri tərəfindən Qlobal İnnovasiya İndeksinə dair fəaliyyət planlarında nəzərdə tutulan tədbirlər üzrə görülmüş işlər və gözləntilər barədə məlumat verilib. Azərbaycanın Qlobal İnnovasiya İndeksindəki göstəricilərinin təhlili, İndeksdə ölkəmizin mövqeyinin yaxşılaşdırılmasına dair tövsiyələri əhatə edən təqdimatlar edilib.

Next meeting of coordination group on the Global Innovation Index held
The next meeting of the Coordination Group on the Global Innovation Index, chaired by the Ministry of Economy within the Commission on Business Environment and International Rankings, was held in a video conference format. In addition to the members of the Coordination Group, representatives of the Commission’s relevant working groups and state institutions also participated in the meeting.
Elnur Aliyev, First Deputy Minister of Economy and Head of the Coordination Group, provided information on the measures implemented by the Ministry of Economy and other relevant institutions aimed at improving the business environment and further enhancing the country’s position in international rankings. The meeting emphasized the importance of more efficient use of resources and strengthening coordination with global organizations to better inform the international community about the reforms carried out.
Vusal Shikhaliev, Head of the Commission’s Secretariat and Sector Head at the Department for Economic Policy and Industrial Issues of the Presidential Administration, emphasized the importance of enhancing mutual cooperation and information exchange among the working groups to improve Azerbaijan’s indicators in the Global Innovation Index.
During the meeting, representatives of the working groups provided information on the actions taken and expectations regarding the measures outlined in the action plans related to the Global Innovation Index. Presentations were delivered covering the analysis of Azerbaijan’s indicators in the Index and recommendations for improving the country’s position.