İqtisadiyyat Nazirliyinin xidmətlərinə müraciətlərin 97%-i elektron formada həyata keçirilib
2025-ci ilin I yarımilində İqtisadiyyat Nazirliyinin xidmətlərinə 11.2 milyondan çox müraciət olub və onların təxminən 97%-i elektron formada həyata keçirilib.
2025-ci ilin I yarımilində İqtisadiyyat Nazirliyi tərəfindən göstərilən xidmətlərə ümumilikdə 11.2 milyondan artıq müraciət qeydə alınıb. Müraciətlərin təxminən 97%-i (10.9 milyondan artıq müraciət) elektron xidmətlərin payına düşüb. 2024-cü ilin müvafiq dövrü ilə müqayisədə ümumi müraciətlər 29%, elektron xidmətlərə müraciətlər isə 33% artıb.
İqtisadiyyat Nazirliyinin fəaliyyət istiqamətləri üzrə vətəndaşlara, o cümlədən sahibkarlara 285 xidmət göstərilir ki, onların 67%-i (191 xidmət) artıq elektronlaşdırılıb. Sahibkarlara təqdim olunan xidmətlər arasında xüsusi yer tutan lisenziyaların verilməsi prosesi tam elektronlaşdırılıb. Sahibkarlar müvafiq fəaliyyət növləri üzrə lisenziya almaq üçün “Lisenziyalar və icazələr” portalı vasitəsilə İqtisadiyyat Nazirliyinə elektron formada müraciət edə bilərlər. Bununla yanaşı, lisenziya müraciətləri müvafiq “ASAN xidmət” mərkəzləri və KOB evləri vasitəsilə də təqdim oluna bilər. 2025-ci ilin I yarımilində ümumilikdə 837 lisenziya verilib, onlardan 636-sı elektron qaydada təqdim olunub. “Lisenziyalar və icazələr” portalı 2018-ci ildən fəaliyyət göstərir və ötən müddət ərzində portal vasitəsilə 6 526 elektron lisenziya təqdim olunub. Portal İqtisadiyyat Nazirliyi tərəfindən verilən 23 fəaliyyət növü üzrə lisenziya alınması ilə bağlı müraciətlərin qəbulunu, 8 aidiyyəti qurumdan rəylərin alınmasını və nəticələrin rəsmiləşdirilməsini təmin edir. Portalın yaradılmasında məqsəd sahibkar və dövlət orqanı arasındakı birbaşa təması minimuma endirmək, sahibkarlıq fəaliyyəti ilə bağlı lisenziyaların və icazələrin alınması üçün ayrı-ayrı qurumlara müraciət etmək zərurətinin aradan qaldırılması, prosesin istifadəçi tərəfindən izlənilə bilən olması, sahibkarların vaxt və resurs itkisinin azaldılmasıdır.
İqtisadiyyat Nazirliyi tərəfindən göstərilən elektron xidmətlərə www.economy.gov.az, www.lisenziya.gov.az, Nazirliyin strukturuna daxil olan və tabeliyindəki qurumların internet səhifələrində yaradılmış elektron xidmət bölmələri vasitəsilə müraciət etmək mümkündür.
Sahibkarlar bu platformalar vasitəsilə zəruri iqtisadi və hüquqi məlumatlar ala, həmçinin sahibkarlıq fəaliyyəti ilə bağlı hüquqi sənədlər – lisenziyalar, qrant müqavilələrinin qeydə alınması ilə bağlı bildirişlər və digər sənədlər üçün müraciət edə bilərlər.
Bundan əlavə, İqtisadiyyat Nazirliyinin “Elektron Xidmətlər Portalı”nın yeni versiyası hazırlanaraq pilot rejimdə istifadəyə verilib. Portal vahid pəncərə funksiyasını yerinə yetirərək istifadəçilərə elektron kabinet vasitəsilə İqtisadiyyat Nazirliyinin strukturuna daxil olan və strukturuna daxil olmayan tabeli qurumların da xidmətlərindən yararlanmaq imkanı yaradılıb. Portalda istifadəçilərə müraciət etdikləri xidmətin icra prosesini izləmək və xidmətdən istifadə barədə rəy bildirmək imkanı təqdim olunur.

97% of appeals to Ministry of Economy services made electronically
In the first half of 2025, the services of the Ministry of Economy received over 11.2 million applications, approximately 97% of which were processed electronically.
In the first half of 2025, a total of over 11.2 million applications were recorded for the services provided by the Ministry of Economy. Approximately 97% of these applications (over 10.9 million) were submitted through electronic services. Compared to the corresponding period of 2024, total applications increased by 29%, while applications for electronic services rose by 33%.
The Ministry of Economy provides 285 services to citizens, including entrepreneurs, of which 67% (191 services) have already been digitized. The licensing process, which holds a special place among the services provided to entrepreneurs, has been fully digitalized. Entrepreneurs can apply electronically to the Ministry of Economy for licenses related to their respective types of activities through the “Licenses and Permits” portal. Additionally, license applications can also be submitted via the relevant “ASAN Service” centers and SME Houses. In the first half of 2025, a total of 837 licenses were issued, of which 636 were submitted electronically. The “Licenses and Permits” portal has been operating since 2018, and during this period, 6,526 electronic licenses have been issued through the portal. The portal facilitates the submission of license applications for 23 types of activities under the Ministry of Economy, obtains feedback from 8 relevant authorities, and ensures the official registration of results. The portal was created to minimize direct contact between entrepreneurs and government bodies, eliminate the need to approach multiple institutions for obtaining licenses and permits related to entrepreneurial activities, make the process traceable by users, and reduce the time and resource expenditure of entrepreneurs.
It is possible to access the electronic services provided by the Ministry of Economy through www.economy.gov.az, www.lisenziya.gov.az, as well as the electronic service sections established on the websites of the Ministry’s structural units and subordinate institutions.
Through these platforms, entrepreneurs can obtain necessary economic and legal information, as well as submit applications for legal documents related to their business activities, including licenses, notifications on the registration of grant agreements, and other documents.
In addition, a new version of the “Electronic Services Portal” of the Ministry of Economy has been developed and launched in pilot mode. The portal functions as a single window, enabling users, through their electronic cabinet, to access services not only from the Ministry’s subordinate bodies but also from non-subordinate agencies. The portal allows users to track the execution process of the requested service and provide feedback on the service received.