Buenos-Ayresdə Azərbaycan və Argentina arasında müxtəlif sahələrdə iqtisadi işbirliyinin möhkəmləndirilməsinə dair müzakirələr aparılıb.
İqtisadiyyat nazirinin birinci müavini Elnur Əliyev Argentinanın İqtisadiyyat Nazirliyində maliyyə katibi Pablo Quirno və istehsalat koordinasiyası katibi Pablo Lavigne ilə görüş keçirib.
Görüşdə qeyd olunub ki, ölkələrimiz arasında əlaqələrin inkişafında qarşılıqlı səfərlər, imzalanmış sənədlər və həyata keçirilən tədbirlər mühüm rol oynayır. Bu kontekstdə Azərbaycan nümayəndə heyətinin səfəri çərçivəsində keçirilən Azərbaycan-Argentina Ticarət və İqtisadi Əməkdaşlıq üzrə Birgə İşçi Qrupunun 2-ci iclası iki ölkə arasında iqtisadi münasibətlərin dərinləşməsi üçün əhəmiyyətli platforma kimi çıxış edir.
Görüşdə ölkəmizin əlverişli biznes və investisiya mühiti, bu sahədə qanunvericilik bazasının yenilənməsi, bir çox ölkələrlə imzalanmış sərmayələrin təşviqi və qarşılıqlı qorunması, o cümlədən preferensial ticarət sazişləri, həmçinin ölkəmizin tərəfdaş olduğu beynəlxalq investisiya alətlərinin təqdim etdiyi imkanlar haqqında məlumat verilib, Argentinanın biznes nümayəndələri fəal işbirliyinə dəvət olunub.
Tərəflər ikitərəfli ticarət və investisiya münasibətlərinin gücləndirilməsi, potensial birgə layihələr və qarşılıqlı maraq doğuran digər məsələləri müzakirə ediblər.
Argentinanın dövlətə məxsus YPF enerji şirkətinin strategiya, yeni bizneslər və kontrol üzrə vitse-prezidenti Maksimilano Vesten və kəşfiyyat və hasilat üzrə icraçı vitse-prezidenti Matias Farina ilə görüşdə Azərbaycanın enerji potensialı və təşəbbüsləri, yaşıl enerji gündəliyi, bu istiqamətdə həyata keçirilən əməkdaşlıq və tətbiq edilən texnologiyalar haqqında məlumat verilib. Diqqətə çatdırılıb ki, ölkəmizin Argentina ilə ənənəvi və alternativ enerji üzrə əməkdaşlığı üçün geniş imkanlar var.
Görüşdə enerji üzrə işbirliyi, potensial birgə layihələr və qarşılıqlı maraq doğuran digər məsələlər ətrafında müzakirə aparılıb.

In Buenos Aires, discussions were held on strengthening economic cooperation between Azerbaijan and Argentina in various sectors.
The First Deputy Minister of Economy, Elnur Aliyev, held a meeting at the Ministry of Economy of Argentina with the Secretary of Finance, Pablo Guirno, and the Secretary of Production Coordination, Pablo Lavigne.
The meeting highlighted that mutual visits, signed agreements, and implemented activities play an important role in the development of relations between our countries. In this context, the 2nd meeting of the Azerbaijan-Argentina Joint Working Group on Trade and Economic Cooperation, held during the visit of the Azerbaijani delegation, serves as a significant platform for deepening economic relations between the two countries.
During the meeting, information was provided on our country’s favorable business and investment environment, the updated legislative framework in this area, investment promotion and protection agreements signed with numerous countries, including preferential trade agreements, as well as the opportunities offered by international investment instruments in which our country participates. Argentine business representatives were invited to actively engage in cooperation.
The parties discussed strengthening bilateral trade and investment relations, potential joint projects, and other matters of mutual interest.
During the meeting with Maximiliano Westen, Vice President for Strategy, New Business, and Control, and Matias Farina, Executive Vice President for Exploration and Production of Argentina’s state-owned energy company YPF, information was provided on Azerbaijan’s energy potential and initiatives, the green energy agenda, ongoing cooperation in this area, and applied technologies. It was emphasized that there are extensive opportunities for Azerbaijan to collaborate with Argentina in both traditional and alternative energy sectors.
The meeting included discussions on energy cooperation, potential joint projects, and other matters of mutual interest.