İtaliya ilə iqtisadi əməkdaşlığın genişləndirilməsi müzakirə olunub
İtaliyanın şirkətlər və "Made in Italy" naziri ilə görüşdə enerji, sənaye, innovasiya, ticarət və digər prioritet sektorlarda əməkdaşlığın genişləndirilməsi müzakirə edilib.
İqtisadiyyat naziri Mikayıl Cabbarov İtaliyanın şirkətlər və "Made in Italy" naziri Adolfo Urso ilə videokonfrans formatında görüşüb.
Görüşdə Azərbaycan və İtaliya arasında dostluq və strateji tərəfdaşlıq çərçivəsində iqtisadi əlaqələrin davamlı şəkildə inkişaf etdiyi vurğulanıb. İtaliyanın Azərbaycanın əsas ticarət tərəfdaşı olduğu qeyd olunub, enerji sahəsindəki əməkdaşlığın səviyyəsindən məmnunluq ifadə edilib. Ölkəmizdə formalaşan cəlbedici investisiya mühitinin tərəfdaşlığın genişlənməsinə stimul verdiyi diqqətə çatdırılıb.
Tərəflər iqtisadi əlaqələrin daha da gücləndirilməsi məqsədilə qarşılıqlı investisiyaların təşviqi və birgə layihələrin reallaşdırılması üzrə perspektivləri müzakirə ediblər. Görüşdə enerji, sənaye, innovasiya, ticarət və digər prioritet sahələrdə əməkdaşlığın genişləndirilməsi və yeni işbirliyi imkanları ətrafında fikir mübadiləsi aparılıb.

At the meeting with Italy’s Minister of Enterprises and “Made in Italy,” the expansion of cooperation in energy, industry, innovation, trade, and other priority sectors was discussed.
Minister of Economy Mikayil Jabbarov held a videoconference meeting with Italy’s Minister of Enterprises and “Made in Italy” Adolfo Urso.
At the meeting, it was emphasized that economic relations between Azerbaijan and Italy have been steadily developing within the framework of friendship and strategic partnership. It was noted that Italy is Azerbaijan’s main trading partner, and satisfaction was expressed with the level of cooperation in the energy sector. It was highlighted that the attractive investment environment established in our country stimulates the expansion of the partnership.
The parties discussed prospects for promoting mutual investments and implementing joint projects with the aim of further strengthening economic relations. The meeting also included an exchange of views on expanding cooperation and exploring new partnership opportunities in energy, industry, innovation, trade, and other priority areas.