ABŞ Dövlət Departamentinin baş rəsmisi ilə müzakirələr aparılıb
ABŞ ilə institusional əsasların möhkəmləndirilməsi, yeni əməkdaşlıq mexanizmləri və investisiya təşəbbüsləri barədə fikir mübadiləsi aparılıb.
İqtisadiyyat naziri Mikayıl Cabbarov ABŞ Dövlət Departamentinin Avropa və Avrasiya Məsələləri üzrə Bürosunun baş rəsmisi Brendan Hanrahan ilə görüşüb.
Görüşdə Azərbaycan ilə ABŞ arasında iqtisadi münasibətlərin inkişaf dinamikasından məmnunluq ifadə olunub və əməkdaşlığın yeni mərhələyə yüksəldilməsi üçün görüləcək işlər müzakirə edilib.
Tərəflər Azərbaycan ilə ABŞ arasında Strateji Tərəfdaşlıq Xartiyasının hazırlanması məqsədilə Strateji İşçi Qrupunun yaradılmasına dair Hökumətlərarası Anlaşma Memorandumunun əhəmiyyətini vurğulayıblar. Bu təşəbbüs iki ölkə arasında iqtisadi əməkdaşlığın institusional əsaslarının möhkəmləndirilməsi baxımından xüsusi önəm daşıyır.
Görüşdə həmçinin ABŞ ilə iqtisadi əməkdaşlığın inkişaf etdirilməsi istiqamətində Azərbaycanın prioritetləri təqdim olunub. Qeyd olunub ki, ölkəmizdə həyata keçirilən iqtisadi islahatlar, biznes mühitinin yaxşılaşdırılması və strateji infrastruktur layihələri ABŞ şirkətləri üçün əlverişli imkanlar yaradır.
Vaşinqtonda keçirilmiş görüşlərin – ABŞ İdxal-İxrac Bankı (US EXIM Bank), “SpaceX”, “Exxon Mobil” və digər aparıcı qurumlarla aparılan danışıqların davamı olaraq, yeni əməkdaşlıq mexanizmləri və investisiya təşəbbüsləri barədə fikir mübadiləsi aparılıb.
Müzakirələrdə, həmçinin Zəngəzur dəhlizi (Trans-Xəzər Regional İnkişaf və Partnyorluq Platforması – TRIPP) üzrə işlərin davam etdirilməsi, regional nəqliyyat-logistika layihələrinin reallaşdırılmasının iqtisadi əməkdaşlığa verəcəyi töhfələr diqqət mərkəzində olub.

An exchange of views was held on strengthening institutional foundations with the United States, new cooperation mechanisms, and investment initiatives.
Minister of Economy Mikayil Jabbarov met with Brendan Hanrahan, Senior Official of the Bureau of European and Eurasian Affairs of the U.S. Department of State.
At the meeting, satisfaction was expressed with the dynamics of the development of economic relations between Azerbaijan and the United States, and discussions were held on the steps to be taken to elevate cooperation to a new stage.
The parties emphasized the importance of the Intergovernmental Memorandum of Understanding on the establishment of a Strategic Working Group for the preparation of the Charter on Strategic Partnership between Azerbaijan and the United States. This initiative is of particular significance in terms of strengthening the institutional foundations of economic cooperation between the two countries.
The meeting also highlighted Azerbaijan’s priorities for the development of economic cooperation with the United States. It was noted that the ongoing economic reforms, improvements in the business environment, and strategic infrastructure projects in our country create favorable opportunities for U.S. companies.
As a continuation of the meetings held in Washington — including discussions with the U.S. Export-Import Bank (US EXIM Bank), “SpaceX,” “Exxon Mobil,” and other leading institutions — an exchange of views was held on new cooperation mechanisms and investment initiatives.
The discussions also focused on the continuation of work on the Zangazur Corridor (Trans-Caspian Regional Development and Partnership Platform – TRIPP) and the contribution of implementing regional transport and logistics projects to economic cooperation.