“Milli Proqram” istifadəçiləri rekord sayda təlimi uğurla başa vurublar
“4Sİ Akademiyası” çərçivəsində həyata keçirilən “Milli Proqram”da indiyədək 30 min nəfər təlimlərə qoşulub, onlar 60 mindən çox təlimi  uğurla bitiriblər.
İqtisadiyyat Nazirliyinin tabeliyində Dördüncü Sənaye İnqilabının Təhlili və Koordinasiya Mərkəzi (4SİM) və Elm və Təhsil Nazirliyinin tabeliyində Təhsilin İnkişafı Fondunun birgə əməkdaşlığı ilə həyata keçirilən “4Sİ Akademiyası” çərçivəsində “Milli Proqram”ın 4-cü mərhələsi tamamlanıb. Bu mərhələdə “Milli Proqram”a qoşulan 7500 nəfər “Coursera” onlayn təhsil platformasında rekord sayda - 18 mindən çox təlimi uğurla bitirib. Vətəndaşlar daha əvvəlki mərhələlərdə maksimum 14 min təlimi uğurla başa vurmuşdular.
Bu ilin aprel ayından başlayan Proqram çərçivəsində bu günədək ümumilikdə 30 min  nəfər təhsil platformasında təqdim olunan təlimlərdən ödənişsiz yararlanmaq imkanı qazanıb. Vətəndaşlar 60 mindən çox təlimi uğurla başa vuraraq beynəlxalq səviyyəli sertifikatlar əldə ediblər.
Bu gündən başlayaraq “Milli Proqram”ın 5-ci mərhələsinə start verilib. Beləliklə, növbəti 7500 nəfər 6 həftə ərzində platformada təqdim olunan kurslardan yararlanmaq imkanı əldə edib.
“Milli Proqram” istifadəçiləri daha çox süni intellekt və data elmi sahəsində təlimlərə üstünlük verir. Bununla yanaşı, layihələrin idarə olunması, informasiya texnologiyaları, yumşaq bacarıqlar, kommunikasiya və dil, sosial elmlər, eləcə də biznes sahəsi üzrə təlimlərə də maraq artıb.
Avqust ayından başlayaraq yerli universitetlər və şirkətlər “Milli Proqram” çərçivəsində öz kurs və təlimlərini “Course builder“ aləti vasitəsilə “Coursera” platformasında yerləşdirmək imkanı əldə ediblər. Ümumilikdə 25 təlim proqramı artıq platformada yerləşdirilib və bu proqramlar üzrə istifadəçilər 2000 təlimdə uğurla iştirak ediblər. “Milli Proqram” iştirakçılarının ən çox müraciət etdiyi 15 təlim üzrə 2-ci,4-cü və 7-ci yerlərdə yerli şirkətlərin hazırladığı proqramlar yer alır.
“Milli Proqram” istifadəçilərinin ən çox müraciət etdiyi təlimlər:
1.    Süni intellekt hamı üçün (AI For Everyone);
2.    Rəqəmsal texnologiyanın gücü: STEM-də texnoloji trendlər;
3.    Layihələrin idarəolunması əsasları (Project Management Fundamentals);
4.    STEM-də Elmin rolu: Kəşflərə aparan yol;
5.    Layihələrin idarəolunmasının əsasları (Foundations of Project Management);
6.    Data elminin əsasları: Data hər yerdə (Foundations: Data, Data, Everywhere);
7.    Robotiksə giriş: STEM-də ağıllı sistemlər dünyası;
8.    Data elmi nədir? (What is Data Science?);
9.    Peşəkarlar üçün tənqidi düşünmə bacarıqları (Critical thinking skills for the Professional);
10. Rəqəmsal transformasiya perspektivləri: Aqrobizneslər (Perspectives in Digital Transformation: Agribusiness);
11. Süni intellektə giriş (Introduction to Artificial Intelligence);
12. Liderlik bacarıqları (Leadership Skills);
13. Süni intellekt, biznes və gələcəyin peşələri (AI, Business & the Future of Work);
14. İngilis dilində peşəkar email yazışmaları (Write Professional Emails in English);
15. Layihələrin idarəolunmasına giriş (Introduction to Project Management).
Proqramın məqsədi ölkədə rəqəmsal iqtisadiyyata keçidi sürətləndirmək məqsədilə dördüncü sənaye inqilabı texnologiyaları sahəsində bilik və bacarıqların inkişaf etdirilməsi və əmək bazarında bu sahə üzrə ixtisaslı kadrların hazırlanmasına dəstək olmaqdır. Azərbaycan vətəndaşları yaşından və məşğulluq vəziyyətindən asılı olmayaraq https://form.4sim.gov.az saytından qeydiyyatdan keçərək bu imkandan yararlana bilirlər.
“Coursera” platformasında Oksford, Stenford, Yel, Dyuk, London, Edinburq, Mançestr, Miçiqan, Con Hopkins, İllinoys, Florida, Sidney, eləcə də “Microsoft”, “Google”, “Meta”, IBM, “AWS”, “Oracle”, “Gitlab”, “Intel”, SAP, “Salesforce” kimi dünyanın 350-yə yaxın ən nüfuzlu universitet və aparıcı texnologiya şirkətlərinin 12 mindən çox sahəvi kurs və proqramı “Milli Proqram” istifadəçiləri üçün əlçatandır.
“Milli Proqram” iştirakçıları platformada 2500 kursu Azərbaycan dilində altyazı ilə, ən çox tələb olunan 15 kursu isə “deep fake” texnologiyası ilə dublyaj vasitəsilə izləyə bilərlər (kursların siyahısı - https://bit.ly/4ogG5Mw).
Proqram çərçivəsində 1 il ərzində on minlərlə istifadəçinin dünyanın ən böyük onlayn tədris platforması olan “Coursera”da təlimlərdən faydalanması nəzərdə tutulub. “Milli Proqram” SOCAR, “Paşa Holdinq”, bp, JOCAP və “Azerconnect Group” kimi aparıcı şirkətlərin tərəfdaşlığı ilə həyata keçirilir.
Qeyd edək ki, “4Sİ Akademiyası”nın ilkin pilot mərhələsində 10 min nəfər təlimlərdən faydalanıb, 4200-dən çox beynəlxalq sertifikat əldə olunub. Layihə 2024-cü ildə “Coursera” şirkəti tərəfindən “Üstün Nailiyyət Mükafatı 2024” müsabiqəsinin “Süni İntellekt İnnovasiyası” kateqoriyası üzrə qalibi olub.

Within the framework of the “4RI Academy” implemented “National Program,” 30,000 people have joined the trainings so far, and they have successfully completed more than 60,000 training sessions.
The 4th stage of the “National Program” implemented within the framework of the “4IR Academy,” jointly carried out by the Center for Analysis and Coordination of the Fourth Industrial Revolution (4IR Center) under the Ministry of Economy and the Education Development Fund under the Ministry of Science and Education, has been completed. At this stage, 7,500 participants of the “National Program” successfully completed a record number of more than 18,000 training courses on the online education platform “Coursera.” In the previous stages, citizens had successfully completed a maximum of 14,000 courses.
Since April of this year, a total of 30,000 people have had the opportunity to benefit free of charge from the training courses offered on the educational platform within the framework of the Program. Citizens have successfully completed more than 60,000 courses and obtained internationally recognized certificates.
Starting today, the 5th phase of the “National Program” has been launched. Accordingly, the next 7,500 participants will have the opportunity to benefit from the courses offered on the platform over a period of six weeks.
Users of the “National Program” show a strong preference for training in artificial intelligence and data science. In addition, interest has increased in courses on project management, information technology, soft skills, communication and languages, social sciences, as well as business.
Since August, local universities and companies have had the opportunity to offer their courses and training on the “Coursera” platform through the “Course Builder” tool as part of the “National Program.” In total, 25 training programs have already been uploaded to the platform, with users successfully participating in 2,000 training sessions under these programs. Among the 15 most popular trainings for participants of the “National Program,” programs developed by local companies occupy the 2nd, 4th, and 7th positions.
The most popular trainings among “National Program” users are:
1. AI For Everyone;
2. The Power of Digital Technology: Tech Trends in STEM
3. Project Management Fundamentals;
4. The Role of Science in STEM: Pathways to Discovery
5. Foundations of Project Management;
6. Foundations: Data, Data, Everywhere;
7. Introduction to Robotics: The World of Intelligent Systems in STEM
8. What is Data Science?;
9. Critical thinking skills for the Professional;
10. Perspectives in Digital Transformation: Agribusiness;
11. Introduction to Artificial Intelligence;
12. Leadership Skills;
13. AI, Business & the Future of Work;
14. Write Professional Emails in English;
15. Introduction to Project Management.
The purpose of the Program is to support the development of knowledge and skills in Fourth Industrial Revolution technologies and to assist in training qualified personnel in this field for the labor market, with the aim of accelerating the transition to a digital economy in the country. Azerbaijani citizens, regardless of age or employment status, can register and benefit from this opportunity via the website: https://form.4sim.gov.az.
On the “Coursera” platform, users of the “National Program” have access to over 12,000 specialized courses and programs offered by nearly 350 of the world’s most prestigious universities and leading technology companies, including Oxford, Stanford, Yale, Duke, London, Edinburgh, Manchester, Michigan, Johns Hopkins, Illinois, Florida, Sydney, as well as Microsoft, Google, Meta, IBM, AWS, Oracle, GitLab, Intel, SAP, and Salesforce.
Participants of the “National Program” can access 2,500 courses on the platform with Azerbaijani subtitles, and the 15 most in-demand courses are available with dubbing using “deep fake” technology (list of courses – https://bit.ly/4ogG5Mw).
Within the framework of the program, tens of thousands of users are expected to benefit from courses on “Coursera,” the world’s largest online learning platform, over the course of one year. The “National Program” is being implemented in partnership with leading companies such as SOCAR, “Pasha Holding,” bp, JOCAP, and “Azerconnect Group.”
It should be noted that during the initial pilot phase of the “4IR Academy,” 10,000 participants benefited from the trainings, earning over 4,200 international certificates. In 2024, the project was awarded the “Excellence Award 2024” by Coursera in the “Artificial Intelligence Innovation” category.