Panel sessiyada Cənubi Qafqaz və Mərkəzi Asiyanın qlobal dəyişikliklər fonunda strateji əhəmiyyəti, yüksələn regionların beynəlxalq münasibətlərdə rolu müzakirə olunub.
Azərbaycan Respublikasının Prezidenti cənab İlham Əliyevin himayəsi altında Bakıda keçirilən Birinci Azərbaycan Beynəlxalq İnvestisiya Forumu çərçivəsində “Qlobal dəyişikliklər fonunda strateji qovşaqlar” mövzusunda panel sessiyası keçirilib.
Sessiyada dövlət rəsmiləri, dünyanın aparıcı beyin mərkəzlərinin ekspertləri və beynəlxalq təşkilatların nümayəndələri iştirak ediblər.
“Euronews” kanalının nümayəndəsi Tobi Qreqorinin moderatorluğu ilə keçirilən panel sessiyada rəqəmsal inkişaf və nəqliyyat naziri Rəşad Nəbiyev Azərbaycanın qlobal bazarlara çıxışını təmin edən mühüm tranzit qovşağı kimi əhəmiyyətindən bəhs edib. Həmçinin, “Bir Kəmər, Bir Yol” təşəbbüsü çərçivəsində Cənubi Qafqaz və Mərkəzi Asiyada yeni əlaqə imkanlarının yaradılmasının regional sabitlik və inkişaf üçün vacibliyini vurğulayıb. Nazir bildirib ki, Şərqlə Qərb arasında nəqliyyat marşrutlarının şaxələndirilməsi strateji əhəmiyyət kəsb edir. Orta Dəhlizin tranzit imkanlarının genişləndirilməsində mühüm rol oynadığı, Zəngəzur dəhlizinin isə onun əsas arteriyalarından biri kimi çıxış edəcəyi diqqətə çatdırılıb.
Sessiyada xarici işlər nazirinin müavini Fariz Rzayev, energetika nazirinin müavini Orxan Zeynalov, Çin Xalq Respublikasının fövqəladə və səlahiyyətli səfiri Lu Mei, Dünya Bankının Cənubi Qafqaz üzrə regional direktoru Roland Prays, LUISS Universitetinin Beynəlxalq və Strateji Tədqiqatlar Mərkəzinin direktoru Raffaele Marçetti, ABŞ-nin Azərbaycandakı sabiq səfiri Metyu Brayza və Braziliyanın Yeni İnkişaf Bankının sabiq prezidenti Markos Troyxo Cənubi Qafqaz və Mərkəzi Asiyanın qlobal dəyişikliklər fonunda strateji əhəmiyyəti, bu regionların artan potensialının beynəlxalq münasibətlərdə rolu, infrastruktur, enerji və nəqliyyat layihələrinin transregional inteqrasiyanı təşviq etməsi barədə fikirlərini bölüşüblər.
“Sülh və rifah naminə Transmilli Yol (TRIPP)” və “Cənubi Qafqaz və Mərkəzi Asiyanın qlobal ssenaridə rolu” adlı 2 hissədən ibarət olan sessiyada “Roubini Macro Associates” konsaltinq şirkətinin baş direktoru, məşhur iqtisadçı Nuriel Rubini çıxış edib. İqtisadçı makroiqtisadi sabitlik, doğru idarəetmə, maliyyə kapitalı və diversifikasiyanın iqtisadi inkişafda rolu, texnologiya ilə enerji arasında mövcud sinerji, ənənəvi və təmiz enerji mənbələrinin iqtisadi şaxələndirməyə təsirləri barədə fikirlərini bölüşüb. Bildirilib ki, Cənubi Qafqaz və Mərkəzi Asiya qlobal iqtisadiyyatın yeni multipolyar düzənində strateji rol oynayaraq, Avropa ilə Asiya arasında körpü funksiyasını yerinə yetirir. TRIPP təşəbbüsü isə yalnız iqtisadi inteqrasiyanı deyil, həm də regional sülh və rifahı gücləndirən mühüm vasitədir.

A panel session was held on the strategic importance of the South Caucasus and Central Asia amid global changes and the role of emerging regions in international relations.
The panel session, titled “Strategic Hubs in the Context of Global Changes,” took place within the framework of the First Azerbaijan International Investment Forum held in Baku under the patronage of President of the Republic of Azerbaijan Ilham Aliyev.
The session brought together government officials, experts from leading global think tanks, and representatives of international organizations.
Moderated by Tobi Gregory from Euronews, the panel featured remarks from Rashad Nabiyev, Minister of Digital Development and Transport, who emphasized Azerbaijan’s significance as a key transit hub providing access to global markets. He highlighted the importance of creating new connectivity opportunities in the South Caucasus and Central Asia under the “Belt and Road Initiative” for regional stability and development. Nabiyev noted that diversifying transportation routes between the East and the West is strategically vital, emphasizing the key role of the Middle Corridor and the Zangazur Corridor as one of its main arteries.
Other panelists included Fariz Rzayev, Deputy Minister of Foreign Affairs; Orkhan Zeynalov, Deputy Minister of Energy; Lu Mei, Ambassador Extraordinary and Plenipotentiary of the People’s Republic of China; Rolande Pryce, Regional Director for the South Caucasus at the World Bank; Raffaele Marchetti, Director of the Center for International and Strategic Studies at LUISS University; Matthew Bryza, former U.S. Ambassador to Azerbaijan; and Marcos Troyjo, former President of Brazil’s New Development Bank. They shared insights on the strategic importance of the South Caucasus and Central Asia in the context of global changes, the growing potential of these regions in international relations, and how infrastructure, energy, and transport projects promote transregional integration.
The session consisted of two parts, “Transnational Road for Peace and Prosperity (TRIPP)” and “The Role of the South Caucasus and Central Asia in the Global Scenario.” Nuriel Rubini, CEO of Roubini Macro Associates and renowned economist, spoke during the session. He discussed the role of macroeconomic stability, good governance, financial capital, and diversification in economic development, the synergy between technology and energy, and the impact of both traditional and clean energy sources on economic diversification. He noted that the South Caucasus and Central Asia play a strategic role in the new multipolar global economy by serving as a bridge between Europe and Asia. The TRIPP initiative is not only a tool for economic integration but also an important mechanism for strengthening regional peace and prosperity.