Azərbaycanda və beynəlxalq miqyasda daşınmaz əmlak bazarındakı yeni trendlər, şəhərsalma təcrübələri, böyük infrastruktur layihələri müzakirə olunub.
Azərbaycan Respublikasının Prezidenti cənab İlham Əliyevin himayəsi altında Bakıda keçirilən Birinci Azərbaycan Beynəlxalq İnvestisiya Forumu çərçivəsində “Sea Breeze and Real Estate” mövzusunda panel sessiyası keçirilib.
Agalarov Development” şirkətinin nümayəndəsi Stanislav Alexandrovun moderatorluğu ilə keçirilən panel müzakirələrdə Azərbaycanda və dünya miqyasında daşınmaz əmlak bazarındakı yeni trendlər, şəhərsalma təcrübələri, böyük infrastruktur layihələrinin milli iqtisadiyyata təsiri məsələləri müzakirə olunub, 2026-cı ildə Bakıda keçiriləcək Dünya Şəhərsalma Forumu təqdim edilib.
Azərbaycan Respublikası Dövlət Şəhərsalma və Arxitektura Komitəsinin sədri Anar Quliyev və  “Agalarov Development” şirkətinin prezidenti, Sea Breeze şirkətinin təsisçisi və sahibi Emin Ağalarov Azərbaycanda və beynəlxalq səviyyədə yaşayış məntəqələrinin inkişafı, yeni formatlar və bazar dinamikası, böyük həcmli şəhərsalma layihələrinin ölkə iqtisadiyyatına, məşğulluğa, nəqliyyat, turizm və digər sektorlara təsiri haqqında fikirlər səsləndiriblər.
“Scott Brovnrigg” şirkətinin baş icraçı direktoru Darren Combe, “New Murabba Development” şirkətinin inkişaf üzrə direktoru Abdullah Alsuiry, “CM İnternational” şirkətinin təsisçisi Petr Kudryavtsev, memarlıq və şəhərsalma üzrə professor Ali Alraouf, "Radisson Hotel Group"un Şərqi Avropada biznesin inkişafı üzrə vitse-prezidenti David Jenkins, "Intercontinental Hotel Group"un MDB, Türkiyə və İsrail üzrə inkişaf direktoru Aleksis Feuillat, “Merit Hotels & Casinos” şirkətinin beynəlxalq marketinq üzrə vitse-prezidenti Umut Kara,  “MEAIT & Rixos & All-Inclusive Collection” şirkətinin  böyük meneceri Ritvika Sethi  müzakirələrdə iştirak edib, şəhərsalma layihələrinin reallaşdırılmasında mövcud imkanlar və texnoloji yeniliklərə dair fikirlərini bölüşüblər.
Panel sessiya çərçivəsində bir sıra sənədlər imzalanıb.
“Sea Breeze Resort” ilə “Crowne Plaza Hotels & Resorts by IHG” arasında Əməkdaşlıq üzrə Anlaşma Memorandumu imzalanıb. Sənədə əsasən, 195 otaqlı, 4 ulduzlu otelin inşası həyata keçiriləcək. Memorandumu “Sea Breeze Resort”un təsisçisi və “Agalarov Development”in prezidenti Emin Ağalarov və “Crowne Plaza Hotels & Resorts by IHG”in MDB, Türkiyə və İsrail üzrə İnkişaf direktoru Aleksis Feuillat imzalayıblar.
“Sea Breeze Resort” ilə MEAIT və “Rixos” arasında Əməkdaşlıq üzrə Anlaşma Memorandumu imzalanıb. Memoranduma əsasən, 504 otaq və 20 villalı 5 ulduzlu mehmanxananın inşası həyata keçiriləcək.  Sənədi “Sea Breeze Resort”un təsisçisi və “Agalarov Development”in prezidenti Emin Ağalarov və MEAIT və “Rixos” şirkətinin İnkişaf üzrə baş meneceri Ritvika Seti imzalayıblar.
“Sea Breeze Resort” ilə “Digital Residence” arasında Əməkdaşlıq üzrə Anlaşma Memorandumu imzalanıb. Memorandum “Sea Breeze Resort”un təsisçisi və “Agalarov Development”in prezidenti Emin Ağalarov və “Digital Residence”in layihə meneceri Denis Rudnik tərəfindən imzalanıb.
Tibbi turizmin inkişafı və “Sea Breeze Health Valley” layihələri üzrə Əməkdaşlığa dair Anlaşma Memorandumu imzalanıb. Tibbi turizm infrastrukturunun inkişafını nəzərdə tutan Sənəd “Sea Breeze Resort”un təsisçisi və “Agalarov Development”in prezidenti Emin Ağalarov və “Sea Breeze Health Valley” şirkətinin rəhbəri Konstantin Qrinfeld tərəfindən imzalanıb.
Potensial tibbi klaster layihələrinin birgə qiymətləndirilməsi üzrə Anlaşma Memorandumu imzalanıb. Tibbi klasterdə potensial layihələrin texniki-iqtisadi əsaslandırmasını nəzərdə tutan Memorandum Azərbaycan Biznesin İnkişafı Fondu (ABİF) ilə “Sea Breeze Health Valley” (“Sea Breeze Resort”) arasında imzalanıb. Sənədi ABİF-in icraçə direktoru Yasin Cəlilov və “Sea Breeze Health Valley” şirkətinin rəhbəri Konstantin Qrinfeld imzalayıblar.
Sea Breeze Resort”, “Sana Hospital Group” və “Don Agro International” arasında Əməkdaşlıq üzrə Anlaşma Memorandumu imzalanıb. Beynəlxalq çoxprofilli tibbi mərkəzin yaradılmasını nəzərdə tutan Sənədi “Sea Breeze Health Valley” rəhbəri Konstantin Qrinfeld, “Sana Hospital Group”un Beynəlxalq əlaqələr direktoru Sven Heininqer və “Don Agro International”ın baş icraçı direktoru Marat Devlet-Kildeyev imzalayıblar.
“Sea Breeze Resort” ilə beynəlxalq hotel şəbəkəsi olan Radisson Hotel Group arasında “Radisson Blu” markası altında yeni otelin yaradılmasına dair Anlaşma Memorandumu imzalanıb. Sənədi “Sea Breeze Resort”un sahibi və qurucusu, həmçinin “Agalarov Development”in prezidenti Emin Ağalarov və Radisson Blu-nun Şərqi Avropa üzrə Biznesin İnkişafı üzrə vitse-prezidenti David Jenkins imzalayıblar. Memorandum çərçivəsində tərəflər “Sea Breeze” ərazisində “Radisson Blu” brendi ilə fəaliyyət göstərəcək otelin yaradılması, idarə edilməsi və beynəlxalq standartlara uyğun xidmətlərin təmin olunması istiqamətində əməkdaşlıq edəcəklər. Layihə həmçinin turizmin inkişafına, beynəlxalq səviyyədə tanıtıma və yeni investisiya imkanlarının açılmasına töhfə verməyi hədəfləyir.

The session focused on new trends in the real estate market both in Azerbaijan and globally, urban planning experiences, and major infrastructure projects.
Held under the patronage of President of the Republic of Azerbaijan, Mr. Ilham Aliyev, the forum’s panel was moderated by Stanislav Alexandrov, a representative of Agalarov Development. During the discussion, participants examined new trends in the real estate market in Azerbaijan and worldwide, shared urban planning experiences, and discussed the impact of large infrastructure projects on the national economy. Additionally, the upcoming World Urban Forum, scheduled to be held in Baku in 2026, was presented.
Anar Guliyev, Chairman of the State Committee for Urban Planning and Architecture of Azerbaijan, and Emin Agalarov, President of Agalarov Development and founder and owner of Sea Breeze, shared insights on the development of residential areas both in Azerbaijan and internationally. They discussed new formats and market dynamics, as well as the effects of large-scale urban planning projects on the country’s economy, employment, transportation, tourism, and other sectors.
Several prominent figures participated in the panel discussions, including Darren Combe, CEO of Scott Brownrigg; Abdullah Alsuiry, Development Director of New Murabba Development; Petr Kudryavtsev, founder of CM International; Professor Ali Alraouf, an expert in architecture and urban planning; David Jenkins, Vice President of Business Development for Eastern Europe at Radisson Hotel Group; Aleksis Feuillat, Development Director for the CIS, Türkiye, and Israel at Intercontinental Hotel Group; Umut Kara, Vice President of International Marketing at Merit Hotels & Casinos; and Ritvika Sethi, Senior Manager at MEAIT & Rixos & All-Inclusive Collection. They shared their views on opportunities and technological innovations in implementing urban planning projects.
During the panel session, several agreements were signed. A Memorandum of Understanding (MoU) was signed between Sea Breeze Resort and Crowne Plaza Hotels & Resorts by IHG to construct a 195-room, 4-star hotel. The agreement was signed by Emin Agalarov, founder of Sea Breeze Resort and president of Agalarov Development, and Aleksis Feuillat, Development Director for the CIS, Türkiye, and Israel at Crowne Plaza Hotels & Resorts by IHG.
Another MoU was signed between Sea Breeze Resort, MEAIT, and Rixos for the construction of a 5-star hotel with 504 rooms and 20 villas. Emin Agalarov and Ritvika Sethi, Head of Development at MEAIT and Rixos, signed the document.
Sea Breeze Resort also signed an MoU with Digital Residence, signed by Emin Agalarov and Denis Rudnik, Project Manager at Digital Residence.
In addition, a cooperation agreement on the development of medical tourism and the Sea Breeze Health Valley projects was signed by Emin Agalarov and Konstantin Grinfeld, Head of Sea Breeze Health Valley. An MoU for the joint assessment of potential medical cluster projects, including technical and economic feasibility, was signed between the Azerbaijan Business Development Foundation (ABDF) and Sea Breeze Health Valley, with ABDF’s Executive Director Yasin Jalilov and Konstantin Grinfeld signing the document.
Furthermore, Sea Breeze Resort, Sana Hospital Group, and Don Agro International signed a cooperation agreement to establish an international multidisciplinary medical center. The agreement was signed by Konstantin Grinfeld, Sven Heininger, International Relations Director at Sana Hospital Group, and Marat Devlet-Kildeyev, CEO of Don Agro International.
Lastly, Sea Breeze Resort and the international hotel chain Radisson Hotel Group signed a Memorandum of Understanding for the creation of a new hotel under the Radisson Blu brand. This was signed by Emin Agalarov and David Jenkins, Vice President of Business Development for Eastern Europe at Radisson Blu. The memorandum outlines cooperation in the establishment, management, and provision of services meeting international standards at the Radisson Blu hotel on the Sea Breeze territory. This project aims to contribute to the development of tourism, international promotion, and the opening of new investment opportunities.