Birinci Azərbaycan Beynəlxalq İnvestisiya Forumu çərçivəsində təşkil edilən panel sessiyada dayanıqlı və inklüziv investisiya mühitinin yaradılması məqsədilə kiçik və orta biznesin gücləndirilməsi müzakirə olunub.
Bakıda Prezident İlham Əliyevin himayəsi altında keçirilən Birinci Azərbaycan Beynəlxalq İnvestisiya Forumu çərçivəsində “Dayanıqlı və inklüziv investisiya mühitinin yaradılması məqsədilə kiçik və orta biznesin (KOB) gücləndirilməsi” mövzusunda panel sessiya təşkil olunub.
İqtisadiyyat Nazirliyinin tabeliyində Kiçik və Orta Biznesin İnkişafı Agentliyinin (KOBİA) İdarə Heyəti sədrinin müşaviri Elnur Əliyevin moderatorluğu ilə keçirilən panel sessiyada İtaliya-Azərbaycan Ticarət Palatasının prezidenti xanım Manuela Traldi inklüziv investisiya strategiyasının həyata keçirilməsində KOB nümayəndələrinin strateji əhəmiyyəti barədə məlumat verib. Ticarət missiyaları, ölkələr arasında biznes forumlar, seminarlar və digər işgüzar görüşlərin KOB-ların gücləndirilməsində rolundan danışıb.
Azərbaycan-Britaniya Ticarət Palatasının icraçı direktoru Zibər Hüseynova innovasiyaların tətbiqi və iqtisadi dayanıqlığın təmin edilməsində KOB-ların əhəmiyyəti və onların gələcəyini formalaşdıran əsas investisiya tendensiyaları barədə məlumat verib.
Panel sessiyada “ZIRA Natural & Gourmet” brendinin təsisçisi Afət Əhmədova Azərbaycanda KOB-ların qarşısında duran əsas çağırışlar, qadın və gənc sahibkarların biznes fəaliyyətinin gücləndirilməsi barədə fikirlərini bölüşüb.
Asiya İnkişaf Bankının Azərbaycan nümayəndəliyində özəl sektorun inkişafı üzrə baş mütəxəssis Sənan Şabanov Bankın özəl sektorun inkişafına, xüsusilə də KOB-lara dəstək verdiyini, yerli banklar vasitəsilə kreditlərin ayrıldığını bildirib. Qadın sahibkarların fəaliyyətinə xüsusi önəm verildiyi qeyd edilib. Bildirilib ki, yeni texnologiya sahəsinin inkişafı məqsədilə innovativ maliyyə alətləri hazırlanır.
Tədbir iştirakçıları KOB-ların inkişafı üçün yaradılan imkanlar və qarşıda duran vəzifələr ətrafında fikir mübadiləsi aparıblar.

Panel session, dedicated to development of small and medium-sized businesses, held
Within the framework of the First Azerbaijan International Investment Forum, a panel session was organized to discuss strengthening small and medium-sized businesses (SMBs) in order to create a sustainable and inclusive investment environment.
As part of the First Azerbaijan International Investment Forum held in Baku under the auspices of President Ilham Aliyev, a panel session titled “Strengthening Small and Medium-Sized Businesses (SMBs) to Create a Sustainable and Inclusive Investment Environment” was held.
Moderated by Elnur Aliyev, Advisor to the Chairman of the Board of the Small and Medium Business Development Agency (SMBDA) under the Ministry of Economy, the panel featured Manuela Traldi, President of the Italy-Azerbaijan Chamber of Commerce, who spoke about the strategic importance of SMB representatives in implementing inclusive investment strategies. She discussed the role of trade missions, business forums, seminars, and other business meetings between countries in strengthening SMBs.
Zibar Huseynova, Executive Director of the Azerbaijan-Britain Chamber of Commerce, highlighted the importance of SMBs in the application of innovations and ensuring economic resilience, and outlined key investment trends shaping their future.
Afat Ahmadova, founder of the brand “ZIRA Natural & Gourmet,” shared her views on the main challenges faced by SMBs in Azerbaijan and on strengthening the business activities of women and young entrepreneurs.
Sanan Shabanov, Senior Specialist for Private Sector Development at the Asian Development Bank’s Azerbaijan representation, stated that the Bank supports private sector development, especially SMBs, by providing loans through local banks. Special emphasis was placed on the activities of women entrepreneurs. It was noted that innovative financial instruments are being developed to foster growth in new technology sectors.