Sumqayıt Sənaye Parkında reallaşdırılan elektrik avtobuslarının istehsalının lokallaşdırılması layihəsi üzrə görülən işlər və qarşıdakı dövr üçün hədəflər müzakirə edilib
Azərbaycanda elektrik mühərrikli avtobusların istehsalının lokallaşdırılması layihəsi çərçivəsində görülən işlər müzakirə olunub.
İqtisadiyyat naziri Mikayıl Cabbarov Çinin “BYD” şirkətinin Kommersiya nəqliyyat vasitələri şöbəsinin baş meneceri Tien Çunlon ilə görüşüb.
Bildirilib ki, son illərdə Azərbaycan və Çin arasında əməkdaşlıq sürətlə inkişaf edib. Prezident İlham Əliyevin Çinə dövlət səfəri çərçivəsində imzalanan bir sıra mühüm saziş və memorandumlar, o cümlədən “Azərbaycan Respublikası ilə Çin Xalq Respublikası arasında hərtərəfli strateji tərəfdaşlıq əlaqələrinin qurulması haqqında Birgə Bəyanat” əməkdaşlıq üçün geniş perspektivlər açır. Vurğulanıb ki, Çin şirkətlərinin Azərbaycanda həyata keçirdiyi sərmayə layihələri, eləcə də “Bir Kəmər, Bir Yol” təşəbbüsü çərçivəsində əlaqələr regional inteqrasiyanın güclənməsinə töhfə verir.
Görüşdə ölkəmizin iqtisadi prioritetlərinə nail olunması istiqamətində həyata keçirilən tədbirlər, ölkənin sənaye potensialının gücləndirilməsi, yaşıl texnologiyaların tətbiqi, enerji səmərəliliyinin artırılması istiqamətində görülən işlər barədə məlumat verilib.
Görüşdə tərəfdaşlıq üzrə yeni imkanlar, təcrübə və bilik mübadiləsi sahəsində əməkdaşlıq perspektivləri müzakirə edilib. Yeni istehsal sahələrinə investisiya qoyuluşunun əlavə dəyər zəncirinin inkişaf etdirilməsində önəmi vurğulanıb. Sumqayıt Sənaye Parkında reallaşdırılan elektrik avtobuslarının istehsalının lokallaşdırılması layihəsi üzrə görülən işlər və qarşıdakı dövr üçün hədəflər nəzərdən keçirilib.

Work done, future goals discussed for localization project of electric bus production at Sumgayit Industrial Park
Progress within the project to localize the production of electric engine buses in Azerbaijan was discussed.
Minister of Economy Mikayil Jabbarov met with Tian Chunlong, the General Manager of the Commercial Vehicle Division of China’s BYD company.
It was noted that in recent years, the cooperation between Azerbaijan and China has rapidly developed. Several important agreements and memorandums signed during President Ilham Aliyev’s state visit to China, including the “Joint Declaration on Establishing Comprehensive Strategic Partnership Relations between the Republic of Azerbaijan and the People’s Republic of China,” open wide prospects for collaboration. It was stressed that Chinese companies’ investment projects in Azerbaijan, as well as ties under the Belt and Road Initiative, contribute to strengthening the regional integration.
The meeting provided information on measures being taken to achieve the country’s economic priorities, enhance the industrial potential, apply green technologies, and increase energy efficiency.
New opportunities for partnership, as well as prospects for cooperation in experience and knowledge exchange, were discussed. The importance of investment in new production facilities for developing the added value chain was highlighted.
The work carried out and upcoming targets within the project to localize the production of electric buses at the Sumgait Industrial Park were reviewed.