Azərbaycan nümayəndə heyəti Əbu-Dabi Beynəlxalq Neft Sərgisi və Konfransında (ADIPEC) iştirak edib
İqtisadiyyat naziri Mikayıl Cabbarovun rəhbərlik etdiyi nümayəndə heyəti Əbu-Dabi Beynəlxalq Neft Sərgisi və Konfransında (ADIPEC) iştirak edib.
Birləşmiş Ərəb Əmirliklərinə işgüzar səfər çərçivəsində iqtisadiyyat naziri Mikayıl Cabbarovun rəhbərlik etdiyi Azərbaycan nümayəndə heyəti Əbu-Dabi şəhərində keçirilən Beynəlxalq Neft Sərgisi və Konfransında (ADIPEC) iştirak edib.
Neft və qaz sənayesində müasir texnologiyaların, innovativ həllərin, rəqəmsal transformasiya və bərpaolunan enerjiyə keçid strategiyalarının təqdim olunduğu tədbirdə enerji sektorundakı yeni qlobal meyllər təqdim olunub. ADIPEC çərçivəsində ölkəmizin enerji transformasiyası və dayanıqlı iqtisadi inkişaf sahəsində təcrübəsi bölüşülüb.
Tədbir çərçivəsində iqtisadiyyat naziri Mikayıl Cabbarov bp şirkətinin hasilat və əməliyyatlar üzrə icraçı vitse-prezidenti Qordon Birrel ilə görüşüb. Görüşdə enerji təchizatının təkmilləşdirilməsi, neft-qaz sahəsində kəşfiyyat və hasilat layihələrinin reallaşdırılması, Xəzər dənizi, Asiya və Afrika regionunda yeni bağlantıların qurulması və investisiya potensialının dəyərləndirilməsi imkanları nəzərdən keçirilib.
Tərəflər SOCAR və bp arasında birgə fəaliyyətin diversifikasiyasının etibarlı tərəfdaşlıq və gücləndirilmiş regional sinerji əsasında qarşılıqlı perspektivlərini vurğulayıblar.
Müzakirələrdə bildirilib ki, Azərbaycan enerji sektorunda innovasiyaların tətbiqinə, bərpaolunan enerji mənbələrinin inkişafına və beynəlxalq tərəfdaşlıqların genişləndirilməsinə xüsusi önəm verir. Bu baxımdan beynəlxalq tərəfdaşlarla uzunmüddətli strateji əməkdaşlıq enerji keçidi dövründə yeni layihələrin həyata keçirilməsi üçün mühüm platforma yaradır.
Qeyd edək ki, ADIPEC hər il Birləşmiş Ərəb Əmirliklərinin paytaxtı Əbu-Dabidə keçirilən qlobal enerji sənayesi tədbiridir. Dünya üzrə aparıcı şirkətləri, dövlət qurumlarını və mütəxəssisləri bir araya gətirərək enerji sektorunda innovativ texnologiyaların, yeni həllərin və dayanıqlı inkişaf modellərinin təqdimatına şərait yaradır.

The delegation led by Minister of Economy Mikayil Jabbarov participated in the Abu Dhabi International Petroleum Exhibition and Conference (ADIPEC).
As part of the working visit to the United Arab Emirates, the Azerbaijani delegation, headed by Minister of Economy Mikayil Jabbarov, attended the International Petroleum Exhibition and Conference (ADIPEC) held in Abu Dhabi.
At the event, which showcased modern technologies, innovative solutions, digital transformation, and strategies for transitioning to renewable energy in the oil and gas industry, new global trends in the energy sector were presented. During ADIPEC, Azerbaijan shared its experiences in energy transformation and sustainable economic development.
Within the framework of the event, Minister Mikayil Jabbarov held a meeting with Gordon Birrell, the Executive Vice President for Production and Operations at bp. The meeting focused on improving energy supply, implementing exploration and production projects in the oil and gas sector, establishing new connections in the Caspian Sea, Asia, and Africa regions, and evaluating investment potential.
The parties emphasized the importance of diversifying the joint activities between SOCAR and bp, based on the reliable partnership and strengthened regional synergy, and highlighted mutual perspectives for the future.
The discussions also stressed that Azerbaijan attaches great importance to the implementation of innovations in the energy sector, the development of renewable energy sources, and the expansion of international partnerships. In this regard, long-term strategic cooperation with international partners provides an important platform for the implementation of new projects during the energy transition period.
It is noteworthy that ADIPEC is a global energy industry event held annually in the capital of the United Arab Emirates, Abu Dhabi. It brings together leading companies, government agencies, and experts from around the world, creating a platform for the presentation of innovative technologies, new solutions, and sustainable development models in the energy sector.