Almaniyanın BiWE təşkilatının İdarə Heyətinin sədri ilə görüş keçirilib
İqtisadiyyat Nazirliyində keçirilmiş görüşdə insan resurslarının inkişafı üzrə əməkdaşlıq məsələləri müzakirə olunub.
İqtisadiyyat nazirinin müavini Səməd Bəşirli Almaniyanın BiWE təşkilatının (Baden-Württemberg International Education) İdarə Heyətinin sədri və “Südwestmetall” Sənaye İşəgötürənləri Təşkilatının siyasət, təhsil və əmək bazarı üzrə icraçı direktoru Stefan Küpper ilə görüşüb.
Görüşdə Almaniya ilə iqtisadi əməkdaşlığın uğurla inkişaf etdiyi, bu istiqamətdə Alman-Azərbaycan Xarici Ticarət Palatası və Almaniyanın Şərq Biznes Assosiasiyası ilə imzalanmış Yol Xəritəsinin əhəmiyyəti vurğulanıb.
Görüş zamanı ölkəmizin iqtisadi prioritetləri, insan resurslarının inkişafı istiqamətində həyata keçirilən layihə və proqramlar barədə məlumat verilib, əməkdaşlıq imkanları müzakirə olunub. Həmçinin İqtisadi Zonaların İnkişafı Agentliyinin tabeliyində Peşə Təhsili Mərkəzinin fəaliyyəti barədə məlumat verilib və sənaye sahəsində ixtisaslı kadr hazırlığı üzrə birgə fəaliyyət imkanları qeyd olunub.
Tərəflər Azərbaycanda insan kapitalı, müxtəlif iqtisadi sahələr üzrə kadr potensialına olan tələbatın qarşılanması üçün peşə təhsilinin inkişafı və qarşılıqlı maraq doğuran digər məsələlər haqqında fikir mübadiləsi aparıblar.

Meeting held with Chairman of Board of Germany’s BiWE organization
Cooperation issues related to the development of human resources have been discussed at the meeting held at the Ministry of Economy.
Deputy Minister of Economy Samad Bashirli has held a meeting with Stefan Küpper, the Chairman of the Board of Directors of Germany’s BiWE organization (Baden-Württemberg International Education) and Managing Director for Policy, Education and Labor Market at Südwestmetall.
During the meeting, it was highlighted that the economic cooperation with Germany is successfully developing, and the significance of the Roadmap signed with the German-Azerbaijani Foreign Trade Chambers and the German Eastern Business Association was emphasized.
Information was provided on the the economic priorities of our country, the projects and programs being implemented for the development of human resources, and opportunities for cooperation were explored. Additionally, information was provided on the activities of the Center for Vocational Education under the Economic Zones Development Agency. Opportunities for joint activities in the preparation of highly qualified specialists in the field of industry were noted.
The parties also exchanged views on the development of human resources in Azerbaijan and vocational education aimed at meeting the demand for specialists in various economic areas, as well as other issues of mutual interest.