Danimarka ilə iqtisadi-ticarət əməkdaşlığının genişləndirilməsi müzakirə edilib
Azərbaycan ilə Danimarka arasında iqtisadi əməkdaşlığın inkişaf perspektivlərinə dair fikir mübadiləsi aparılıb.
İqtisadiyyat naziri Mikayıl Cabbarov Danimarka Krallığının Azərbaycandakı qeyri-rezident səfiri Ole Toft və “Novo Nordisk Azərbaycan” əczaçılıq şirkətinin baş direktoru Şule Erdim Ersoy ilə görüşüb.
Görüşdə Azərbaycan ilə Danimarka arasında iqtisadi əməkdaşlığın inkişaf perspektivləri, qarşılıqlı maraq doğuran sahələr üzrə tərəfdaşlığın genişləndirilməsi və biznes əlaqələrinin şaxələndirilməsi imkanları müzakirə olunub.
Tərəflər ölkələrimizin iqtisadi əməkdaşlıq gündəliyində yer alan prioritet istiqamətləri nəzərdən keçirərək, müxtəlif sahələrdə işgüzar əlaqələrin dərinləşdirilməsinin əhəmiyyətini vurğulayıblar. Azərbaycanın əlverişli investisiya mühiti, özəl sektorun inkişafı və beynəlxalq şirkətlərlə əməkdaşlığın genişləndirilməsi istiqamətində həyata keçirilən tədbirlər barədə fikir mübadiləsi aparılıb.
Görüş zamanı “Novo Nordisk Azərbaycan” şirkətinin ölkəmizdəki fəaliyyəti, səhiyyə sektorunda qarşılıqlı təşəbbüslərin reallaşdırılması, innovativ həllərin tətbiqi və dövlət-özəl tərəfdaşlığı modeli çərçivəsində əməkdaşlıq imkanları müzakirə olunub. Bu istiqamətdə birgə layihələrin həyata keçirilməsi və qabaqcıl beynəlxalq təcrübənin tətbiqinin əhəmiyyəti qeyd edilib.

An exchange of views has taken place on the development prospects of economic cooperation between Azerbaijan and Denmark.
Minister of Economy Mikayil Jabbarov has met with Ole Toft, the Non-Resident Ambassador of the Kingdom of Denmark to Azerbaijan, and Sule Erdim Ersoy, the General Manager of the "Novo Nordisk Azerbaijan" pharmaceutical company.
During the meeting, the sides discussed the development prospects of economic cooperation between Azerbaijan and Denmark, the expansion of partnership in areas of mutual interest, and opportunities for diversifying business ties.
Reviewing the priority areas on the economic cooperation agenda of our countries, the parties emphasized the importance of deepening business relations in various fields. An exchange of views was held regarding Azerbaijan's favorable investment climate, the development of the private sector, and measures implemented towards expanding cooperation with international companies.
The meeting also covered the operations of "Novo Nordisk Azerbaijan" in our country, the implementation of mutual initiatives in the healthcare sector, the application of innovative solutions, and cooperation opportunities within the framework of the public-private partnership model. The importance of executing joint projects and applying advanced international practices in this direction was highlighted.