2022-ci ilin birinci yarımilliyində İqtisadiyyat Nazirliyinin tabeliyində Kiçik və Orta Biznesin İnkişafı Agentliyi (KOBİA) tərəfindən 8 minə yaxın mikro, kiçik və orta sahibkarlıq subyektinə, eləcə də biznesə başlamaq istəyən şəxslərə bilik və bacarıqlarının artırılması məqsədilə təlim, məsləhət və digər xidmətlər göstərilib.
Ölkənin 21 şəhər və rayonunda fəaliyyət göstərən KOB inkişaf mərkəzləri (KOBİM) tərəfindən 6000-dən çox sahibkarın, biznesə başlamaq istəyən şəxsin və startapın iştirakı ilə 400-dən artıq ödənişsiz biznes təlim təşkil olunub. Təlimlər biznesin planlaşdırılması və inkişafı, “yaşıl iqtisadiyyat”, korporativ hüquq, marketinq və satış, maliyyə, vergilər, sığorta, insan resurslarının idarə edilməsi, ixrac, sahibkarlıq sahəsində qanunvericilik, peşəkar ünsiyyət bacarıqları və digər istiqamətləri əhatə edib.
KOBİM-lər tərəfindən qeyd olunan dövrdə 1000-ə yaxın sahibkara biznes ideyanın reallaşdırılması üçün dövlət və özəl qurumlarla əlaqələndirmə, maliyyə resurslarına çıxış və digər istiqamətlərdə məsləhət xidmətləri təqdim edilib.
2022-ci ilin birinci yarımilliyində KOBİM-lər Bakı şəhəri və regionları əhatə edəcək 170-a yaxın layihə üzrə biznes planın hazırlanmasında sahibkarlara və biznesə başlamaq istəyənlərə dəstək olub.
KOBİM-lər tərəfindən 180-dən çox yeni KOB subyektinin yaradılmasına dəstək göstərilib.
KOB subyektlərinin, sahibkarlıq fəaliyyətinə başlamaq istəyənlərin və startapların onlayn qaydada biznes sahəsində biliklərinin və məlumatlığının artırılması, təlim ehtiyaclarının qarşılanması üçün KOBİA tərəfindən yaradılmış videotəlim platformasından istifadə edənlərin sayı 800-ə yaxın olub. Qeyd edək ki, KOB subyektləri və biznesə başlamaq istəyən şəxslər www.kobim.az saytının videotəlim platforması bölməsində qeydiyyatdan keçməklə ödənişsiz olaraq biznesə başla, korporativ hüquq, layihə idarəetməsi, maliyyə, satış, marketinq, turizm və ixrac prosesinin təşkili istiqamətlərində 180 təlim videosundan faydalana bilərlər.
Bu dövrdə KOBİA-nın və Almaniya Beynəlxalq Əməkdaşlıq Cəmiyyətinin (GİZ) əlaqələndiricisi olduqları “Azərbaycanın biznes ictimaiyyətində menecerlərin ixtisasının artırılması üzrə Almaniya-Azərbaycan birgə Proqramı” çərçivəsində 22 sahibkar və menecer müsahibədən uğurla keçərək Almaniyada beynəlxalq ixtisasartırma kursunda iştirak ediblər. Ümumilikdə isə 2009-2022-ci illərdə 500-dən çox sahibkar və menecer proqramdan yararlanıb.

In the first half of 2022, the Agency for the Development of Small and Medium Businesses (SMBDA) under the Ministry of Economy provided training, consultations and other services to about 8 thousand micro, small and medium entrepreneurs, as well as individuals wishing to start their own business, with the aim of improving their knowledge and skills.
Small and medium business development centers (SMBDC) operating in 21 cities and regions of the country organized more than 400 free business trainings with the participation of above 6,000 entrepreneurs who want to start their own business, and start-ups. The trainings covered business planning and development, green economy, corporate law, marketing and sales, finance, taxes, insurance, personnel management, export, business law, professional communication skills etc.
During this period, about 1,000 entrepreneurs received consulting services from SMBDCs in the field of coordination with public and private institutions, access to financial resources and other directions for the implementation of business ideas.
In the first half of 2022, SMBDCs supported entrepreneurs and those who want to start a business in developing business plans for about 170 projects that will cover Baku city and regions.
SMBDCs supported the establishment of over 180 new SMBs.
Approximately 800 people have taken advantage of SMBDA’s video learning platform to increase the knowledge and awareness of SMBs, those who want to start business and startups online in business field, and to meet their training needs. Note that small and medium enterprises and individuals who want to start their own business can use 180 free teaching videos in the field of starting a business, corporate law, project management, finance, sales, marketing, tourism and export process management by registering in the video learning platform section of the www.kobim.az.
During this period, 22 entrepreneurs and managers successfully passed the interview and took part in the international training course in Germany within the framework of the "German-Azerbaijani joint program for advanced training of managers in the business community of Azerbaijan", which was coordinated by SMBDA and the German Agency for International Cooperation (GIZ). In total, more than 500 entrepreneurs and managers took advantage of the program in 2009-2022.