İyulun 22-də İqtisadiyyat Nazirliyinin tabeliyində Kiçik və Orta Biznesin İnkişafı Agentliyinin (KOBİA) təşkilatçılığı ilə Şəki şəhərində “KOB Fest” sərgi-satış yarmarkası təşkil olunub.
Xan Sarayının ərazisində keçirilmiş “KOB Fest”də Şəki şəhəri və ətraf rayonlardan olan KOB subyektləri tərəfindən bölgəyə xas olan sənətkarlıq nümunələri, o cümlədən dulusçuluq, şəbəkə sənəti, papaqçılıq, misgərlik nümunələri, müxtəlif əl işləri, Şəki şirniyyatları, arıçılıq məhsulları, alkoqolsuz içkilər, konservləşdirilmiş məhsullar, yüngül sənaye məhsulları nümayiş olunub və satılıb. Ümumilikdə yarmarkada 70-ə yaxın mikro və kiçik sahibkarlıq subyektinin 1500-dən çox adda qida və qeyri-qida məhsulları, eləcə də sənətkarların və yaradıcı şəxslərin əl işləri sərgilənib. Festival müddətində taxta üzərində oyma sənəti, origami və s. kimi sahələri üzrə master-klasslar, mədəni-əyləncəli proqram da təşkil olunub.
Tədbirdə çıxış edən KOBİA-nın İdarə Heyətinin sədri Orxan Məmmədov “KOB Fest”in mikro və kiçik sahibkarlar tərəfindən istehsal olunan məhsulların satışına dəstək, yerli məhsulların tanıdılması, eləcə də istehsalçılar və təchizatçılar arasında əlaqələrin genişləndirilməsi məqsədilə keçirildiyini qeyd edib. Bildirilib ki, Şəki şəhərində keçirilmiş “KOB Fest” sərgi-satış yarmarkası sayca yeddincidir. Bundan əvvəl “KOB Fest” Bakı, Gəncə, Lənkəran, Sumqayıt, Şəmkir və Qubada keçirilib və burada 300-dən çox KOB subyekti məhsul və xidmətlərini təqdim edib.
Şəki Şəhər İcra Hakimiyyətinin başçısı Elxan Usubov tədbirin Şəkidə təşkilinin əhəmiyyətini ifadə edib, yarmarkanın bölgəyə xas məhsulların tanıdılması, yerli KOB-lar arasında əlaqələrin qurulması baxımından faydalı olduğunu vurğulayıb.

On July 22, the SMB Fest exhibition fair took place in the city of Shaki under the organization of the Small and Medium Business Development Agency (SMBDA) under the Ministry of Economy.
At the “SMB Fest”, which took place on the territory of the Khan’s Palace, SMBs from the city of Shaki and nearby areas exhibited and sold handicrafts of the region, including pottery, ornamental art, hat making and copper artwork, various handicrafts, Shaki sweets, beekeeping products, soft drinks, canned food, and light industry products. In general, more than 1,500 items of food and non-food products from about 70 micro and small businesses, as well as handicrafts of artists and creative professionals were showcased. Within the framework of the festival, master classes in woodcarving, origami, etc., as well as a cultural and entertainment program were organized.
Speaking at the event, Chairman of SMBDA Board Orkhan Mammadov noted that SMB Fest was held to support the sale of products of micro and small businesses, promote local products, and expand ties between manufacturers and suppliers. As reported, the "SMB Fest" exhibition fair, held in Shaki, is the seventh of this kind. Prior to this, Baku, Ganja, Lankaran, Sumgait, Shamkir and Guba hosted the SMB Fest, where more than 300 SMBs presented their products and services.
Elkhan Usubov, the Head of Shaki City Executive Power, expressed the importance of holding the event in Shaki, voicing that the fair is useful in terms of promoting regional products and establishing links between local SMBs.