İqtisadiyyat Nazirliyi yanında Əmlak Məsələləri Dövlət Xidməti tərəfindən 16 və 23 avqust tarixlərində özəlləşdirmə hərracları keçiriləcək. Avqustun 16-da keçiriləcək hərraca 26 nəqliyyat vasitəsi, 23 avqustda təşkil olunacaq hərraca isə 17 kiçik dövlət müəssisəsi və obyekti, 36 nəqliyyat vasitəsi çıxarılacaq.
Hərraca çıxarılan kiçik dövlət müəssisəsi və obyektləri iqtisadiyyatın müxtəlif sahələrinə aiddir. Belə ki, onların arasında kənd təsərrüfatı, ticarət, xidmət, tikinti materiallarının istehsalı və digər təyinatlı obyektlər vardır. Satışa çıxarılacaq müəssisə və obyektlər paytaxt Bakı ilə yanaşı, bölgələrimizdə də yerləşir. Digər üstün cəhət isə bu obyektlərin əksəriyyətinin torpaq sahələri ilə birgə özəlləşdirilməyə çıxarılmasıdır.
Özəlləşdirilməyə çıxarılan kiçik dövlət müəssisə və obyektlərinin ilkin start qiyməti 750 manatdan başlayır.
Ən yüksək ilkin start qiyməti "B.Sərdarov adına maşınqayırma zavodu" Məhdud Məsuliyyətli Cəmiyyətinə aiddir. Belə ki, Bakı şəhəri, Binəqədi rayonu, Binəqədi şosesi, 53 ünvanında yerləşən bu müəssisənin ümumi dəyəri 16.061.000 manat təşkil edir, bunun 1.692.075 manatlıq hissəsi əmək kollektivinə güzəştli satışa, 14.368.925 manatlıq hissəsi isə hərraca yönəldilib. Əmlakın ümumi faydalı sahəsi 58.472 kvadratmetr, özəlləşdirilən torpaq sahəsi isə 117.787 kvadratmetrdir.
Hərraca çıxarılan nəqliyyat vasitələrinin əksəriyyəti Rusiya və Almaniya istehsalıdır. Avtomobillərin buraxılış tarixləri isə 1970-2011-ci illəri əhatə edir.

Privatization auctions to take place on August 16 and 23
Privatization auctions will be held on August 16 and 23 by the State Service for Property Issues under the Ministry of Economy. 26 vehicles will be put up for auction on August 16, while the auction to take place on August 23 will sell 17 small state-owned enterprises and facilities, and 36 vehicles.
The small state-owned enterprises and facilities put up for auction belong to various sectors of the economy. So, among them are agriculture, trade, service, production of building materials and facilities of another purpose. The enterprises and facilities put up for sale are located both in Baku and in our regions. Another advantage is that most of them are privatized along with land plots.
The initial starting price of small state-owned enterprises and facilities put up for privatization starts from 750 manats.
B.Sardarov Machine-Building Plant Limited Liability Company has the highest initial starting price. The cost of this company, located at 53, Binagadi highway, Binagadi district, Baku, totals to 16,061,000 manats, of which 1,692,075 manats were allocated for preferential sale to the labor collective, and 14,368,925 manats for the auction. The total useful area of the facility is 58,472 square meters, while the area of the privatized land plot equals to 117,787 square meters.
Most of the vehicles put up for auction are of Russian and German production. Vehicles’ years of manufacture cover from 1970 to 2011.