İqtisadi Zonaların İnkişafı Agentliyinin (İZİA) təşkilatçılığı ilə “Tovuz Aqro” MMC-nin Tovuz rayonun Çeyrançöl ərazisində yerləşən aqroparkına mediatur təşkil edilib.
Media nümayəndələrinə “Tovuz Aqro” MMC-nin fəaliyyəti, görülmüş işlər barədə məlumat verilib. Bildirilib ki, aqropark 3 fəaliyyət istiqaməti - ətlik heyvandarlıq, əkinçilik və ət emalı sahələri üzrə ixtisaslaşıb.
İndiyədək aqroparka 22,7 milyon manat investisiya yatırılıb. Ümumi ərazisi 550 hektar olan aqroparkda 75 nəfər daimi, 19 nəfər isə mövsümi işlə təmin edilib.
2021-ci ildə aqroparkda 800 ton arpa, 1000 ton buğda, 240 ton dən qarğıdalı, 973 ton ət, cari ilin 6 ayında isə 1200 ton buğda, 994 ton arpa, 465 ton yonca, 362 ton ət istehsal edilib.
“Tovuz Aqro”da ümumi tutumu 3000 kub m.həcmində müasir taxıl anbarı, istehsal gücü saatda 10 ton olan yem zavodu və ümumi tutumu 40 ton olan soyducu kameralar fəaliyyət göstərir. Aqroparkın 1500 başlıq heyvandarlıq kompleksində 1200 baş cins iribuynuzlu heyvan saxlanılır.
Aqroparka İqtisadiyyat Nazirliyinin Sahibkarlığın İnkişafı Fondu tərəfindən 7 mln. manat güzəştli kredit verilib. Bundan başqa, Nazirlik tərəfindən verilmiş investisiya təşviqi sənədi sayəsində texnika, texnoloji avadanlıqlar və qurğuların idxalına görə 0,29 mln. manata qənaət edilib.

The Agency for Development of Economic Zones (ADEZ) organized a press tour to Tovuz Agro LLC’s agro-park located in Jeyranchol, Tovuz.
Media representatives were briefed on the activities of Tovuz Agro LLC and the work done, and reported that the agro-park specializes in 3 areas of activity – beef cattle breeding, farming and meat processing.
To date, 22.7 million manats have been invested in the agro-park. 75 people are provided with permanent work and 19 people with seasonal work in the agro-park, with a total area of 550 hectares.
In 2021, the agro-park produced 800 tons of barley, 1000 tons of wheat, 240 tons of corn, 973 tons of meat, and for 6 months of this year 1200 tons of wheat, 994 tons of barley, 465 tons of alfalfa and 362 tons of meat.
Tovuz Agro has a modern grain warehouse with a total capacity of 3,000 cubic meters, a feed mill with a production capacity of 10 tons per hour, and cold stores with a total capacity of 40 tons. The 1500-cattle livestock complex of the agro-park contains 1200 cattle.
A preferential loan in the amount of 7 million manats was provided by the Entrepreneurship Development Fund of the Ministry of Economy to the agro-park. In addition, thanks to the investment promotion document issued by the Ministry, 0.29 million manats was saved on the import of machinery, technological equipment and plants.