“Azərbaycan İnvestisiya Şirkəti” ASC (AİŞ) və “Diamed Development Group” MMC arasında İnfuzion məhlulların (su tərkibli dərman) istehsalı zavodunun tikilməsinə dair investisiya müqaviləsi imzalanıb.
İnfuzion məhlullar insan orqanizmində su-elektrolit balansının qorunması və optimal metabolizmin təmin olunması məqsədilə istifadə olunur. Layihə çərçivəsində əsasən natrium xlorid (0,9%), ringer laktat və qlükoza (5%) məhsullarının istehsalı nəzərdə tutulur. Layihənin iqtisadi cəhətdən səmərəli və rentabelli olması, eləcə də idxaldan asılılığın azaldılması və yerli istehsala dəstəyi nəzərə alınmaqla AİŞ tərəfindən zavodun tikintisinin maliyyələşdirilməsinə dəstək göstərilməsi qərara alınıb.
Ümumi dəyəri 13,7 mln. manat olan layihədə AİŞ-in payı 20% təşkil edir. Pirallahı rayonunda yerləşəcək, illik istehsal gücü 20 mln. ədəd məhsul olan müəssisədə 100 nəfərədək yeni iş yerinin yaradılması nəzərdə tutulur.

Azerbaijan Investment Company OJSC (AIH) and Diamed Development Group LLC signed an investment agreement on the construction of a plant for the production of infusion solutions (water containing medicines).
Infusion solutions are used to maintain water and electrolyte balance in the human body and ensure optimal metabolism. The project will mainly manufacture products of sodium chloride (0.9%), Ringer's lactate and glucose (5%). Taking into account the cost-effectiveness and profitability of the project, as well as the reduction of dependence on imports and support for local production, a decision was made to support funding for the construction of the plant by AIH.
AIH has a share of 20% in the project with a total value of 13.7 million manats. The enterprise, which will be located in Pirallahi district and has an annual production capacity of 20 million pieces, is expected to create new jobs for up to 100 people.