2022-ci ilin yanvar-iyul aylarında İqtisadiyyat Nazirliyi yanında Dövlət Vergi Xidmətinin xəttilə dövlət büdcəsinə 9 milyard 136 milyon 62,5 min manat vergi daxil olub, proqnoza 108,7 faiz əməl edilib. Ötən ilin müvafiq dövrü ilə müqayisədə vergi daxilolmaları 73,2 faiz və ya 3,9 milyard manat artıb.
Qeyri-neft-qaz sektorundan daxilolmalar 5 milyard 181 milyon 192,9 min manat olub, proqnoza 101,1 faiz əməl edilib. Dövlət büdcəsinə proqnozdan əlavə 56 milyon 785,9 min manat vəsait daxil olub. Ötən ilin müvafiq dövrü ilə müqayisədə bu sektordan vergi daxilolmaları 35,9 faiz və ya 1 milyard 367 milyon 998,1 min manat artıb.
Sosial sığorta ödəmələri
2022-ci ilin yanvar-iyul aylarında muzdlu işçi sayının və əməkhaqqı fondunun “ağarması” şəraitində məcburi dövlət sosial sığorta haqları üzrə daxilolmalar 2 milyard 609 milyon 464,5 min manat təşkil etməklə ötən ilin müvafiq dövrü ilə müqayisədə 17,6 faiz və ya 391 milyon 262,7 min manat artıb, proqnoz 44 milyon 238,1 min manat artıq icra edilib. Qeyri-büdcə təşkilatları üzrə daxilolmalar ötən ilin eyni dövrü ilə müqayisədə 18,8 faiz artaraq 1 milyard 647 milyon 115 min manat təşkil edib, proqnoz 101,6 faiz icra olunub.
İşsizlikdən sığorta haqları üzrə daxilolmalar ötən ilin eyni dövrü ilə müqayisədə 19 faiz artaraq 90,9 milyon manat olub, proqnoz 104,9 faiz icra edilib. Qeyri-büdcə təşkilatları üzrə daxilolmalar 19,5 faiz artaraq 66,1 milyon manat təşkil edib, proqnoz 103,4 faiz icra olunub.
İcbari tibbi sığorta haqları üzrə daxilolmalar ötən ilin eyni dövrü ilə müqayisədə 40,5 faiz artaraq 458,6 milyon manat olub, proqnoz 103,3 faiz yerinə yetirilib. Qeyri-büdcə təşkilatları üzrə daxilolmalar 52,8 faiz artaraq 311,6 milyon manat təşkil edib, proqnoz 101,8 faiz icra olunub.
Əmək müqavilələrinin sayı
3 ildən çox müddətdə həyata keçirilən təşviq əsaslı vergi siyasəti əmək bazarında əhəmiyyətli dəyişikliklərə səbəb olub. İş yerlərinin rəsmiləşdirilməsi, əmək haqqı fondunun “ağardılması” və şəffaflılığın təmin edilməsi istiqamətində tədbirlərin nəticəsi olaraq, bağlanmış əmək müqavilələrinin sayı 2019-cu ilin əvvəli ilə müqayisədə 292,1 min vahid artıb və bu il avqust ayının 1-nə 1 milyon 694,1 minə çatıb. Qeyri-neft sektorunun özəl bölməsində isə həmin göstərici 261,1 min vahid artaraq 801,0 min olub.
Qeydiyyata alınmış vergi ödəyiciləri
2022-ci il avqust ayının 1-nə aktiv vergi ödəyicilərinin sayı ilin əvvəli illə müqayisədə 3,6 faiz artaraq 688.968 olub. Hesabat dövründə aktiv ƏDV ödəyicilərinin sayı 7,2 faiz artıb və 37.190 vahid təşkil edib. Aktiv obyektlərin (təsərrüfat subyektlərinin) sayı isə ilin əvvəli ilə müqayisədə 2,9 faiz artaraq 188.609-a çatıb.
Onlayn nəzarət-kassa aparatlarının tətbiqi
Dövlət Vergi Xidməti tərəfindən ölkədə yeni nəsil nəzarət-kassa aparatlarının (NKA) tətbiqi istiqamətində işlər davam etdirilir. İndiyədək ölkə ərazisində 67.755 ədəd yeni nəsil NKA quraşdırılıb. Yeni nəsil NKA-dan istifadə hesablaşmaların daha şəffaf aparılmasına, malların qanunsuz dövriyyəsinin qarşısının alınmasına və dövriyyəyə nəzarətin təmin edilməsinə imkan yaradıb. 2022-ci ilin yanvar-iyul aylarında yeni nəsil NKA-lar vasitəsilə qeydə alınan dövriyyə 13 milyard 229 milyon 241,6 min manat olub ki, bu da ötən ilin eyni dövrü ilə müqayisədə 60 faiz çoxdur.

In January-July 2022, the state budget received 9 billion 136 million 62.5 thousand manats of taxes through the State Tax Service under the Ministry of Economy, and the forecast was fulfilled by 108.7 percent. Compared to the similar period last year, tax revenues increased by 73.2 percent or 3.9 billion manats.
Revenues from the non-oil and gas sector amounted to 5 billion 181 million 192.9 thousand manats, which corresponds to the forecast by 101.1 percent. In addition to the forecast, 56 million 785.9 thousand manats were received in the state budget. Compared to the similar period last year, tax revenues from this sector increased by 35.9 percent or by 1 billion 367 million 998.1 thousand manats.
Social Security Premiums
In January-July 2022, in the context of the "whitening" (formalizing) the number of employees and the wage fund, the receipt of mandatory state social insurance contributions amounted to 2 billion 609 million 464.5 thousand manats, having increased by 17.6 percent or 391 million 262.7 thousand manats compared to the similar period last year, and the forecast was fulfilled with an excess of 44 million 238.1 thousand manats. Revenues from non-budgetary organizations grew up by 18.8 percent compared to the same period last year, amounting to 1 billion 647 million 115 thousand manats, which corresponds to the forecast by 101.6 percent.
Revenues from unemployment insurance premiums increased by 19 percent compared to the same period last year and amounted to 90.9 million manats, which corresponds to the forecast by 104.9 percent. Revenues from non-budgetary organizations grew up by 19.5 percent to 66.1 million manats, which corresponds to the forecast by 103.4 percent.
Compared to the similar period last year, revenues from compulsory health insurance premiums grew up by 40.5 percent to 458.6 million manats, which corresponds to the forecast by 103.3 percent. Revenues from non-budgetary organizations increased by 52.8 percent to 311.6 million manats, which corresponds to the forecast by 101.8 percent.
Number of Employment Contracts
The stimulating tax policy, which has been implemented for more than 3 years, has led to significant changes in the labor market. As a result of measures aimed at registering jobs, “whitening” the wage fund and ensuring transparency, the number of concluded employment contracts increased by 292.1 thousand units compared to the beginning of 2019 and reached 1 million 694.1 thousand as of August 1 this year. In the non-oil private sector, the same performance increased by 261.1 thousand to 801.0 thousand units.
Registered Taxpayers
As of August 1, 2022, the number of active taxpayers increased by 3.6 percent to 688,968 people compared to the beginning of the year. In the reporting period, the number of active VAT payers increased by 7.2 percent to 37,190, while the number of active facilities (business entities) grew up by 2.9 percent to 188,609 compared to the beginning of the year.
Introduction of Online Cash Registers
The State Tax Service is introducing new generation cash registers (CR) in the country. To date, 67,755 CRs of new generation have been installed in the country. The use of new generation CRs made it possible to carry out settlements more transparently, prevent illegal turnover of goods and ensure control over the turnover. In January-July 2022, the turnover recorded by the new generation CRs amounted to 13 billion 229 million 241.6 thousand manats, which is 60 percent more than in the same period last year.