İqtisadiyyat Nazirliyi yanında Əmlak Məsələləri Dövlət Xidməti tərəfindən dövlət əmlakının özəlləşdirilməsi və icarəyə verilməsi sahəsində işlər davam etdirilir.
Cari ilin yanvar-iyul ayları ərzində 40 hərrac keçirilib. Hərraclarda 13 səhmdar cəmiyyətinin səhm paketi, 10 kiçik dövlət müəssisəsi, 2 yarımçıq tikili, 327 nəqliyyat vasitəsi özəlləşdirilib.
2022-ci ilin 7 ayı ərzində hərraca çıxarılmış dövlət əmlakı üzrə 223 sifariş elektron qaydada qəbul edilib, hərraclarda iştirak etmək məqsədilə “Elektron hərrac” proqram təminatı vasitəsilə 62 onlayn qoşulma reallaşıb. Bu dövrdə hərrac vasitəsilə 16 faydalı qazıntı yatağı istismara verilib.
Yanvar-iyul ayları ərzində özəlləşdirmədən dövlət büdcəsinə daxilolmalar 32,4 milyon manat təşkil edib.
2022-ci ilin yanvar-iyul ayları ərzində ümumilikdə, 2 252 yeni icarə müqaviləsi bağlanılıb. Bundan 498-i qeyri-yaşayış sahəsi, 1754-ü isə torpaq sahələrinə aid olub. Bu, 2021-ci ilin müvafiq dövrü ilə müqayisədə 2,6 dəfə çoxdur.
Daşınmaz dövlət əmlakının (qeyri-yaşayış və torpaq sahələrinin) icarəsindən cari ilin ilk 7 ayı ərzində dövlət büdcəsinə ümumilikdə 13,9 milyon manata yaxın vəsaitin ödənilməsi təmin olunub.
Beləliklə, bu ilin yanvar-iyul ayları ərzində dövlət büdcəsinə dövlət əmlakının özəlləşdirilməsindən və icarəsindən ümumilikdə, 46,3 milyon manata yaxın vəsait daxil olub.

The State Service for Property Issues under the Ministry of Economy proceeds with works in the field of privatization and leasing of state property.
In January-July of the current year, 40 auctions took place, where shareholdings in 13 joint-stock companies, 10 small state-owned enterprises, 2 unfinished buildings, and 327 vehicles were privatized.
For 7 months of 2022, 223 applications for state property auctions were accepted electronically, with 62 online connections to participate in auctions through the Electronic Auction software. During this period, 16 mineral deposits were commissioned through the auction.
In January-July, state budget revenues from privatization amounted to 32.4M manats.
In total, 2,252 new lease agreements were concluded in January-July 2022. Of these, 498 were non-residential premises, and 1754 land plots, which is 2.6 times more than in the similar period of 2021.
For the first 7 months of this year, the state budget received 13.9M manats from the lease of real state property (non-residential and land plots).
So, in January-July this year, about 46.3M manats were received totally by the state budget from the privatization and leasing of state property.