Bakıda Azərbaycan Respublikasının İxracın və İnvestisiyaların Təşviqi Agentliyi – AZPROMO və Qazaxıstanın Xarici Ticarət Palatasının birgə təşkilatçılığı ilə Qazaxıstan-Azərbaycan İşgüzar Şurasının I iclası keçirilib. Tədbirdə hər 2 ölkədən dövlət rəsmiləri yanaşı, qida sənayesi, tekstil, tikinti, logistika, nəqliyyat və s. sahələrdə fəaliyyət göstərən 60-dək sahibkar iştirak edib.
Tədbirdə çıxış edən AZPROMO-nun rəhbəri Yusif Abdullayev ölkəmizdə yaradılan əlverişli biznes və investisiya mühiti barədə məlumat verib, Azərbaycanla Qazaxıstan arasında yaradılmış İşgüzar Şuranın ölkələrimiz arasında iqtisadi-ticarət tərəfdaşlığının genişləndirilməsi və biznes dairələri arasında əlaqələrin inkişafına töhfə verəcəyini bildirib.
Qazaxıstanın Xarici Ticarət Palatasının İdarə Heyətinin sədri Ayan Yerenov Azərbaycanla iqtisadiyyatın müxtəlif sahələrində əməkdaşlığın genişləndirilməsinə marağın böyük olduğunu və bunun üçün böyük potensialın mövcudluğunu vurğulayıb, hər iki ölkənin sahibkarlarını fəal əməkdaşlığa çağırıb.
İşgüzar Şuranın iclasındakı çıxışında KOBİA-nın İdarə Heyətinin sədri Orxan Məmmədov ölkələrimiz arasında işgüzar əlaqələrin möhkəmlənməsində sahibkarların rolunu qeyd edib, İşgüzar Şuranın Azərbaycan və Qazaxıstan iş adamları arasında birbaşa əlaqələrin genişləndirilməsində, birgə layihələrin reallaşdırılmasında əhəmiyyətini vurğulayıb. Orxan Məmmədov həmçinin, KOBİA tərəfindən sahibkarlara göstərilən dəstək və xidmətlər barədə məlumat verib.
Tədbir çərçivəsində Azərbaycan və Qazaxıstanın dövlət qurumları və özəl şirkətləri arasında bir sıra sənədlər imzalanıb. Belə ki, iclas zamanı Qazaxıstan-Azərbaycan İşgüzar Şurasının yaradılması haqqında Memorandum, AZPROMO və Qazaxıstanın Xarici Ticarət Palatası arasında Anlaşma və Əməkdaşlıq Memorandumu, Azərbaycan Sahibkarlar Konfederasiyası ilə Qazaxıstanın Xarici Ticarət Palatası arasında əməkdaşlıq haqqında Saziş, KOBİA və Qazaxıstanın “QazTrade” Ticarət Siyasətinin İnkişafı Mərkəzi” Səhmdar Cəmiyyəti arasında Anlaşma Memorandumu, “QazTrade” SC, “Tayqa Trade” və “Maslo-Del” arasında dəyəri 2 mln. ABŞ dolları olan, “QazTrade” SC, “Cool Infinity” və “Foodcity Alliance” MMC arasında dəyəri 9 mln. ABŞ dolları olan Anlaşma və Əməkdaşlıq memorandumları, eləcə də Qazaxıstanın “KTZ Express Hong Kong” və Azərbaycanın “ADY Container" şirkətləri arasında Tərəfdaşlıq Sazişi, həmçinin Qazaxıstan-Azərbaycan İşgüzar Şurasının I iclasının protokolu imzalanıb.
Tədbir sahibkarlar arasında ikitərəfli görüşlərlə davam edib. Tədbir sahibkarlar arasında ikitərəfli görüşlərlə davam edib.

Baku hosted the first meeting of the Kazakh-Azerbaijani Business Council under the joint organization of the Export and Investment Promotion Agency of the Republic of Azerbaijan, AZPROMO, and the Chamber of International Commerce of Kazakhstan. Government officials of both countries, as well as 60 entrepreneurs working in the food industry, textiles, construction, logistics, transport, etc. attended the event.
The Head of AZPROMO Yusif Abdullayev spoke about the favorable business and investment environment available in our country, noting that the Business Council established between Azerbaijan and Kazakhstan will contribute to the expansion of trade and economic partnership between our countries and the development of ties between business circles.
Chairman of the Board of the Kazakh Chamber of International Commerce Ayan Yerenov emphasized the great interest in expanding cooperation with Azerbaijan in various sectors of the economy and the presence of great potential, calling on entrepreneurs from both countries to actively cooperate.
Speaking at the Business Council’s meeting, the Chairman of SMBDA Board Orkhan Mammadov noted the role of entrepreneurs in strengthening business relations between our countries, and stressed the significance of the Business Council in intensifying direct ties between Azerbaijani and Kazakh businessmen implementing joint projects. Orkhan Mammadov also informed about the support and services provided by SMBDA to entrepreneurs.
As part of the event, a number of documents were signed between state institutions and private companies of Azerbaijan and Kazakhstan. The meeting reached the signature of Memorandum on the Establishment of the Kazakhstan-Azerbaijan Business Council, the Memorandum of Understanding and Cooperation between AZPROMO and the Chamber of International Commerce of Kazakhstan, including the Cooperation Agreement between the Confederation of Entrepreneurs of Azerbaijan and the Chamber of International Commerce of Kazakhstan, Memorandum of Understanding between SMBDA and Kazakh Joint-Stock Company "GazTrade" Trade Policy Development Center, Memorandum of Understanding and Cooperation between GazTrade, Taiga Trade and Maslo-Del for the amount of USD 2 million, Memorandum of Understanding and Cooperation between GazTrade, Cool Infinity and Foodcity Alliance LLC for the amount of USD 9 million, as well as the Partnership Agreement between the Kazakh "KTZ Express Hong Kong" and the Azerbaijani "ADY Container", and the minutes of the 1st meeting of the Kazakh-Azerbaijani Business Council