İqtisadiyyat nazirinin müavini, Azərbaycan Respublikası Hökuməti ilə Çex Respublikası Hökuməti arasında iqtisadi, elmi-texniki və mədəni əməkdaşlıq üzrə Qarışıq Komissiyanın həmsədri Sahib Məmmədov Çexiyanın Azərbaycandakı fövqəladə və səlahiyyətli səfiri Milan Sedlaçek ilə görüşüb, ölkəmizdəki fəaliyyətində səfirə uğurlar arzulayıb.
İqtisadi-ticarət tərəfdaşlığının gücləndirilməsi üçün potensialı diqqətə çatdıran nazir müavini Azərbaycan-Çexiya Qarışıq Komissiyanın bu baxımdan faydalı platforma olduğunu qeyd edib. Bildirilib ki, ölkələrimiz arasında investisiya, ticarət, sənaye, innovasiya, nəqliyyat-tranzit və turizm sahələrində əməkdaşlığın genişləndirilməsi üçün geniş imkanlar var. Bunlarla yanaşı, “Ağıllı şəhər”, “Ağıllı kənd” layihələrində də çex şirkətləri ilə əməkdaşlıq edilə bilər.
Görüşdə Azərbaycanda yaradılmış əlverişli biznes və investisiya mühiti, işğaldan azad edilmiş ərazilərimizdə bərpa-quruculuq işləri barədə məlumat verilib, Çexiya şirkətləri Azərbaycandan olan həmkarları ilə fəal əməkdaşlığa dəvət edilib.
Çexiyanın Azərbaycandakı səfiri Milan Sedlaçek ölkəmizdə fəaliyyətə başlamasından məmnunluğunu ifadə edib və Azərbaycan-Çexiya faydalı əməkdaşlığını qeyd edərək, əlaqələrin genişləndirilməsi istiqamətləri barədə fikirlərini bölüşüb.
Görüşdə iqtisadi-ticarət əməkdaşlığının və investisiya layihələri üzrə tərəfdaşlığın inkişafı barədə müzakirələr aparılıb.

Deputy Minister of Economy, Co-Chairman of the Joint Commission on Economic, Scientific, Technical and Cultural Cooperation between the Government of the Republic of Azerbaijan and the Government of the Czech Republic Sahib Mammadov accepted the Ambassador Extraordinary and Plenipotentiary of the Czech Republic to Azerbaijan Milan Sedlacek and wished the Ambassador every success in his activities in our country.
Highlighting the potential for enhancing trade and economic partnership, the Deputy Minister noted that the Joint Azerbaijani-Czech Commission is a useful platform in this regard. As reported, there are wide opportunities for expanding cooperation between our countries in the areas of investment, trade, industry, innovation, transport, transit and tourism. In addition, cooperation with Czech companies in the smart city and smart village projects is also possible.
The meeting provided information on the favorable business and investment environment offered by Azerbaijan, restoration and construction work in our liberated territories, and invited Czech companies to actively cooperate with their colleagues from Azerbaijan.
Noting the fruitful cooperation between Azerbaijan and the Czech Republic, Ambassador of the Czech Republic to Azerbaijan Milan Sedlacek expressed satisfaction with the start of his activities in our country, and shared views on the areas for expanding relations.
The issues of development of trade and economic cooperation and partnership on investment projects were focused on at the meeting.