İqtisadiyyat Nazirliyi yanında Antiinhisar və İstehlak Bazarına Nəzarət Dövlət Xidmətində Türk Standartları İnstitutunun (TSE) nümayəndələri ilə görüş keçirilib.
Dövlət Xidmətinin rəisi Məmməd Abbasbəyli qurumun fəaliyyət istiqamətləri, prioritet istiqamətlər üzrə aparılan islahatlar barədə məlumat verib. Xidmət rəisi “Azərbaycan Standartlaşdırma İnstitutu” (AZSTAND) publik hüquqi şəxslə Türk Standartları İnstitutu arasında imzalanan Anlaşma Memorandumu və Fəaliyyət Planı çərçivəsində həyata keçirilən tədbirlərdən danışıb, AZSTAND-ın ölkə ərazisində Türkiyənin 9 mindən çox milli standartının rəsmi nəşrlərini dərc etmək hüququna malik olmasını, TSE ilə əməkdaşlığın önəmini vurğulayıb.
Türk Standartlar İnstitutunun sədri Mahmud Sami Şahin Azərbaycan Standartlaşdırma İnstitutu ilə səmərəli əlaqələrin, birgə fəaliyyətin daha da genişləndirilməsinin əhəmiyyətini qeyd edib.
Görüşdə iki qurum arasında təcrübə mübadiləsinin aparılması məqsədilə qarşılıqlı səfərlərin təşkil edilməsi barədə razılıq əldə olunub.

The State Service for Antimonopoly and Consumer Market Control under the Ministry of Economy hosted a meeting with representatives of the Turkish Standards Institute (TSE).
The Chief of the State Service, Mammad Abbasbeyli, delivered information about the activities of the institution and ongoing reforms in priority areas, speaking of the measures implemented within the framework of the Memorandum of Understanding and the Action Plan signed between Azerbaijan Standardization Institute (AZSTAND) Public Legal Entity and the Turkish Standards Institute, and stressing that AZSTAND has the right to publish official editions of more than 9,000 Turkish national standards in the country, as well as the importance of cooperation with TSE.
Chairman of the Turkish Standards Institute Mahmud Sami Shahin voiced the importance of further expanding effective relations and joint activities with Azerbaijan Standardization Institute.
The meeting reached an agreement on the organization of mutual visits between the two institutions in order to exchange experience.